Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara kullanan hâkime kötü not

Askeri hâkim adaylarının mesleğe kabulünde kullanılan "fiş"ler kalktı. Yerine, "performans değerlendirme formu" geldi. Sigara kullanımı da adaylara verilecek notta etkili olacak

Giriş Tarihi: 25.9.2014
Askeri hâkim - savcı adaylarının mesleğe kabullerinde belirleyici olan "Askeri Hâkim Adaylarının Seçimi Yönetmeliği'nde değişiklik yapan yönetmelik Resmi Gazete' de yayımlandı. Yeni yönetmelik, eski yönetmelikteki "fiş" uygulamasını kaldırdı. Bunun yerine, her biri 10 puanlık 10 kriter içeren "Performans Değerlendirme Formu" uygulamasına geçildi. Askeri hâkim ve savcı adayları için sübjektif kriterler içeren fişler yerine daha somut kriterler içeren performans formları dolduracak.

SİGARA NOT KIRACAK

Askeri hakim-savcı adayları için önce kullanılan "Askeri Hakim Adayları İçin Gizli Fiş"lerdeki kriterler arasında, "ahlaki temayüller, içki ve kumara düşkünlük" yer alıyordu. Şimdi bu kriterin yerine daha kapsayıcı olan "kötü alışkanlıkların olmaması" şartı getirildi. Bu kritere göre sigara içmek de puan kırma gerekçesi olacak.

10 KRİTER, 10 PUAN

Yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, askeri hâkim savcı adayları 10'ar puanlık 10 kritere göre mesleğe kabul veya reddedilecek. İşte toplamı 100 puan eden hâkim - savcı karnesi:
Kılık kıyafete özen gösterme, sosyal durum ve nezaket.
Hak ve adalet prensiplerine ve etik kurallara bağlılık.
Mesai saatleri ve çalışma düzenine uyum.
Mesleki bilgi ve kendini geliştirme gayreti.
Çalışma arkadaşları, askeri mahkeme, savcılık ve daire personeli ile uyum.
Üstün verdiği görevleri zamanında yapma gayreti, planlı çalışma yeteneği.
Kavrama, muhakeme ve karar verme yeteneği.
Mesleki ciddiyet, soruşturma ve davalarda gizli kalması gereken bilgilerle ilgili ketumluk.
Düşüncesini ifade etme yeteneği ve kendine güven.
Kötü alışkanlıkların olmaması.

KIRIK NOTA 'BELGE' ŞARTI
Askeri hâkim, savcı veya daire amiri, askeri hakim - savcı adaylarına her bir kriter için 10 üzerinden puanlar verecek. Puanlamayı yapan üst, aday için bir kriterde 5'ten aşağı bir not verecek olursa bunun yazılı belgesini forma eklemek zorunda olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara kullanan hâkime kötü not
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN