Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel hâkimlere tazminat şoku

Balyoz davasında beraat eden 3 komutan Hazine'ye 3.7 milyon TL'lik tazminat davası açtı. Hazine, cezayı ödemek zorunda kalırsa, para hatalı kararı veren hâkimlerden istenecek

Giriş Tarihi: 26.9.2014
Balyoz davasında 32 ay tutuklu yargılandıktan sonra Yargıtay'ın haklarında beraat kararı verdiği, 2014 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla emekli olan Korgeneral Halil Helvacıoğlu 1 milyon 555 bin lira, emekli Kurmay Albay İsmet Kışla 1 milyon 40 bin lira ve halen görevde olan Deniz Albay Hakan Ilıca ise 1 milyon 100 bin lira tutarında tazminat istemiyle dava açtı. Prosedür gereği Hazine'ye açılan bu davalar, davacı lehine sonuçlanırsa, tazminat tutarları mahkûmiyet kararı veren hâkimler ile kapatılan eski özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden tahsil edilecek.

MİLYONLUK TAZMİNAT

2014 YAŞ kararıyla emekli olan Jandarma Korgeneral Halil Helvacıoğlu, haksız yere tutuklu kaldığı günler için, avukatı Ramazan Bulut aracılığıyla, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde 100 bin maddi, 1 milyon 455 bin manevi olmak üzere 1 milyon 555 bin liralık tazminat davası açtı. Bir önceki YAŞ'ta emekli edilen Kurmay Albay İsmet Kışla da Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi'nde 70 bin maddi, 970 bin manevi olmak üzere 1 milyon 40 bin liralık tazminat davası açtı. Kışla 2011'de tutuklanmış, yargılama sonucunda 16 yıl hapis cezası almıştı. Yargıtay 9 Ceza Dairesi, 9 Ekim 2013'te Kışla'nın beraatine karar vermiş, Yargıtay'ın bozma kararından sonra Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi de 24 Haziran 2014'te beraat kararı vermişti. Kışla, yargılandığı davanın da etkisiyle bir üst rütbeye terfi ettirilmeyerek 2013 YAŞ kararıyla emekli edilmişti. Halen görevde olan Deniz Albay Hakan Ilıca ise avukatı aracılığıyla İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde 100 bin maddi, 1 milyon manevi olmak üzere 1 milyon 100 bin Liralık tazminat davası açtı.

HAZİNE TAHSİL EDECEK

Hâkimlere doğrudan tazminat davası açılabilmesi yasal olarak mümkün değil. Bu yüzden açılan davalarda muhatap Hazine oluyor. Ancak usulen Hazine hâkimleri kusurlu görürse, ödediği bedeli hâkimlerden isteyebilir. Yasaya göre, prosedür gereği Hazine'ye açılan bu davalar, davacıların lehinde sonuçlanırsa, tazminat tutarları haksız mahkumiyet kararını veren paralel hakim ve savcılar ile kapatılan eski özel yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinden tahsil edilebilecek.

AYNI DURUMDA ONLARCA KİŞİ VAR

Balyoz davası kararının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Ergin Saygun, Bilgin Balanlı, Şükrü Sarıışık ve emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli Korgeneral MHP Milletvekili Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 361 sanıklı davada, 237 sanığın mahkûmiyet kararını onarken 88 sanıkla ilgili verilen hükümleri ise bozmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hâkimlere tazminat şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN