Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocaların hocası Prof. Dr. 'e veda

İslam bilim tarihi duayeni Prof. Dr. ebedi yolcuğuna uğurlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2019’u inşallah Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi yılı olarak ilan edeceğiz” dedi

Hocaların hocası Prof. Dr. Fuat Sezgin'e  veda
Tedavi gördüğü hastanede önceki gün yaşamını yitiren dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin için dün Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

DEVLETİN ZİRVESİ UĞURLADI
94 yaşında hayatını kaybeden Sezgin'in cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bilim ve Sanayi Bakanı Faruk Özlü, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Oğlu Bilal Erdoğan, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ve binlerce vatandaş katıldı. Tören öncesi Prof. Dr. Sezgin'in eşi Ursula ve kızı Hilal Sezgin taziyeleri kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sezgin'in ailesine başsağlığı diledi. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Sezgin'in ömrünü ilime verdiğini belirten Erbaş, "İnşallah bizler de onun yolunda oluruz" diye konuştu.

TÜRKİYE SEVDALISIYDI
Cenaze namazı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fuat Sezgin hocamızı tanıdığım andan itibaren gerçekten ilim noktasında nasıl kararlı bir insan olduğunu gördüm. Tanıştığım andan itibaren nasıl bir vatansever, vatan sevdalısı olduğunu gördüm. Türkiye'ye sevdalı olmasının yanında tüm eserlerini Türkiye'ye nasıl getireceğinin de hep hesabı içerisinde oldu. 'Hocam sen nereyi beğeniyorsan söyle biz inşallah orada bu merkezi oluşturalım' dedik. Hocamız da Gülhane Parkı'nın içerisindeki malum şu andaki müze olarak yaptığımız yeri beğendiğini söyledi. Bizler belediyemizle birlikte orada bu çalışmayı yoğunlaştırdık. Hamdolsun şu andaki yere kavuştuk. Tabii hocamızın hayatı boyunca pek çok eseri var. Gerek İslam, bilim, düşünce, fizik, tıp, astronomi ve diğer alanlarda kaleme aldığı bu eserleri ile beraber olayı şöyle cilt olarak raflara dizdiğimizde bin 300 ciltlik bir eser ki bu ciltlerin bir örneği de Cumhurbaşkanlığı kütüphanesinde yerini almış vaziyette. Onu da kendisinden teslim aldık. Şu anda kalan yurt dışındaki eserlerinin de getirilmesi noktasındaki çalışmalarımız bu noktada sürüyor. Buradaki vakıf yönetimi bu konuyu sıkı takipte. Onların gelişiyle birlikte de gerek buradaki müze, gerek kütüphane çok daha güçlü bir hale gelecek" dedi.

FUAT SEZGİN YILI
Erdoğan şöyle devam etti: "Tabii 2008'de biz İslam Bilim ve teknoloji müzesini birlikte kurduk. İnşallah müzenin yanına da bugün defnini yapacağız. Öyle bir arzusu daha önce de olmuştu. Bu vesile ile attığımız bu adımda da buna bir ilave yapalım isterik. 2019 yılını inşallah Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi yılı olarak ilan edeceğiz. Bunun talimatını verdik. Bu da bizim onun manevi noktadaki hayatı için bir iz düşümü olur diye düşünüyorum. 94 yıllık bir hayat. 60 yılında İstanbul Üniversitesi'nde malum olaylardan sonra ne yazık ki hocamız da adeta sürgün yiyen insanlardan bir tanesi olmuş ve Almanya'da çalışmalarını devam ettirmiş. Böyle bir insan. Rabbim taksiratını hasenata tebdil etsin. Cenneti cemali ile müşerref kılsın."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocaların hocası Prof. Dr. Fuat Sezgin'e veda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN