Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin casusları 'de ne arıyor?

Gazeteci cinayetinden sonra ’ye gelip bilgi toplayan 2 () casusu, tarafından 'da yakalandı. Yapılan sorgularında her şeyi itiraf ettikleri öğrenilen Z.H ve S.S.’nin Ortadoğu’nun kiralık katili olarak anılan Muhammed ’a yakın olduğu belirlendi. ’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminden önce, Dahlan aracılığıyla FETÖ’ye para aktardığı iddia edilmişti.

Giriş Tarihi: 20.4.2019 15:30 Güncelleme Tarihi: 20.4.2019 16:01
BAE'nin casusları Türkiye'de ne arıyor?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın vahşice öldürülmesine ilişkin soruşturma devam ederken şok bir gelişme yaşandı. İstanbul'daki muhalif Arapları izleyip fişleyen ve Türkiye'ye karşı casusluk faaliyeti yürüten Birleşik Arap Emirlikleri istihbaratına mensup iki ajan İstanbul'da kıskıvrak yakalandı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Cemal Kaşıkçı cinayetinden birkaç gün sonra Türkiye'ye giren Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı Z.S.'yi adlı kişiyi takibe alındı.

İstanbul'da 2 BAE ajanı tutuklandı!

6 AY TAKİP EDİLDİLER

Z.H. ise S.S.'ye yardımcı olarak yaklaşık 1 ay önce gönderildi. MİT adım adım takip ettiği 2 isime geçtiğimiz pazartesi günü operasyon düzenledi. Esenyurt'ta bir ev ve otele düzenlenen baskında 2 casus gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Ajanlarla birlikte özel şifreli bilgisayarlar ve evraklar ele geçirildi. İki isim sorgularında Birleşik Arap Emirlikleri adına istihbarat faaliyeti yürüttüğünü itiraf etti.

BAE'nin casusları Türkiye'de ne arıyor? FETÖ'yü BAE'mi finanse ediyor?

MUHALİF ARAPLARA FİŞLEME

Türkiye'de bir eleman ağı kurmaya çalışan iki ajan, para karşılığında eleman temin etti. Şüpheliler Türkiye'deki muhalif Arapları ve öğrencilerle ilgili bilgi toplayarak Birleşik Arap Emirlikleri istihbaratına aktardı. Ajanların sadece Türkiye'deki muhalif Arapları fişlemekle de kalmadı. Türkiye karşıtı yapı oluşturmak için çalışmalar yürüten ajanların bu kapsamda bazı gazetecilerle görüştüğü, para karşılığı haberler yaptırdığı iddia ediliyor. Birçok kez Türkiye'ye giriş çıkış yaptığı belirlenen ajanların Cemal Kaşıkçı cinayetinde rol alıp almadığı araştırılıyor.

DAHLAN'IN CASUSLARI

Daha önce bölgedeki birçok ülkede görev yaptığını belirlenen Filistin asıllı casusların, 'Ortadoğu'nun kiralık katili' olarak anılan Muhammed Dahlan'a yakın isimler olduğu belirtildi. Dahlan, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın tetikçiliğini yapıyor. Dahlan'ın, bu iki prens adına Filistin'den Yemen'e kadar dünyanın dört bir yanınca onlarca isimi infaz ettiği biliniyor. Emniyet'teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen casuslar burada da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sorgulandı. BAE vatandaşı iki şüpheli 'siyasi ve askeri casusluk', 'uluslararası casusluk' suçlamasıyla sevkedildiği Nöbetçi İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı.

MUHAMMED DAHLAN KİMDİR?

Filistinli muhalif lider Muhammed Dahlan, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen ve Nilesat uydusundan yayın yapan El Gad Televizyonu'nun sahibidir.

Muhammed Dahlan, 29 Eylül 1961 tarihinde Gazze Şeridi'nin güneyinde bir şehir olan Hanyunus'da fakir bir ailenin altı çocuğundan en küçüğü olarak doğdu. Gazze'deki İslam Üniversitesi'nde okudu. İngiltere'de bulunan Cambridge Üniversitesi'nde İngilizce alanında öğrenim gördü. Ebu Fadi lakabıyla tanınan Dahlan, El Fetih'in gençlik hareketinin öncüleri arasında yer almıştır.

Muhammed Dahlan, 1981-1986 yılları arasında İsrail tarafından 11 kez tutuklanmış, 5 yıllık süre zarfında ara ara hapishanelerde kalmış ve bu süreçte İbranice öğrenmiştir. Hapishaneden çıktıktan sonra Gazze İslam Üniversitesi'nde okuyan Dahlan, İşletme bölümünden mezun olmuştur.

Muhammed Dahlan, 1987 yılında başlayan 1. Filistin İntifadasının önde gelen isimlerinden biri olmuştur. 1988'de Ürdün'e sürgüne gönderilen Muhammed Dahlan, bu dönemde Amman, Kahire ve Bağdat'a gitti. Daha sonra Libya ve Tunus'a geçerek buradaki Filistin Kurtuluş Örgütü'ne katıldı. Dahlan siyasi ve askeri eğitimini Tunus'da yaptı. 1993 Oslo Anlaşması gereği İsrail güvenlik güçlerinin yeniden konuşlanmasına ilişkin yürütülen güvenlik müzakerelerinde Filistin heyetinde yer aldı Muhammed Dahlan 1994 yılında Filistin'e geri döndü.

Dahlan, 11 Kasım 2004 tarihinde Yaser Arafat'ın ölümünde Filistin yönetiminin başına geçebilecek 5 isimden biri olarak düşünüldü. İçişleri Bakanı olarak görev yapan Dahlan, Ariel Şaron tarafından 2000 yılı Kasım ayında Gazze'deki yerleşimcilere saldırmakla suçlanmış ve ölümle tehdit edilmiştir. 5 Kasım 2001 tarihinde Filistin Özerk Yönetimi'nin politikalarında tepki gösterip istifa etmiş ancak Yaser Arafat istifasını kabul etmemiştir.

Arafat bir kararneme ile kendisini Ulusal Güvenlik Müsteşarı olarak tayin etmiş ancak bir süre sonra bu görevden de istifa etmiştir. Bu durum Arafat ile arasını açmıştır. Daha sonra Mahmud Abbas tarafından Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı olarak vazifelendirilmiştir.

Dahlan, 2007 yılında El Fetih adına Hamas ile Gazze Şeridi'nde bir güç mücadelesine girmiştir. Ancak mücadele sonucunda kaybeden taraf olarak El Fetih Gazze'den tamamen çekilmek zorunda kalmıştır. Hamas liderleri Gazze'deki hesaplaşmadan Dahlan'ı sorumlu tutmuştur.

Hamas'ın Gazze'deki askeri operasyonunun ardından Filistin'i terk etmek zorunda kalmıştır. Sağlık sorunlarını bahane ederek Batı Şeria'dan ayrılan Dahlan, bazı Avrupa ülkelerinde kaldıktan sonra Kahire'ye dönmüştür. Öte yandan Muhammed Dahlan hakkında zaman zaman çeşitli suçlamalar gündeme gelmiştir.

Dahlan evli ve üç çocuk babasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BAE'nin casusları Türkiye'de ne arıyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN