Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Erdoğan: ’nın ’de söz hakkı yok

Başkan , “Türkiye ’de çalışmaları durdurmalı” diyen Cumhurbaşkanı Macron’a sert çıktı: Fransa’nın Doğu Akdeniz’de söz söyleme hakkı nereden çıktı? Doğu Akdeniz’e kıyıdaş mı? O kendine göre gelin güvey oluyor. Böyle bir şey yok. bu işlerde çok acemi. Hala alışamadı, herhalde alışana kadar da çok vakit geçecek

Giriş Tarihi: 16.6.2019 01:56
Başkan Erdoğan: Fransa’nın Doğu Akdeniz’de söz hakkı yok
Doğu Akdeniz'de söz söyleme hakkı olanlar konuşabilir. Fransa'nın Doğu Akdeniz'de söz söyleme hakkı nereden çıktı? Doğu Akdeniz'e kıyıdaş mı? O kendine göre gelin güvey oluyor. Böyle bir şey yok. Kıbrıs'ta biz garantör ülkeyiz. Yunanistan, İngiltere garantör ülke. Bu ülkeler bir şey söylerse anlarım. Fransa'nın ne işi var burada? Eğer diyeceksen 'benim de TOTAL şirketim anlaşmalar yapmış; bırak da TOTAL konuşsun o zaman.

O da nereye kadar bu konuda konuşmasını sürdürebilir o da ayrı mesele. Senin Fransa olarak böyle bir şey söyleme hakkın, yetkin yok. Uluslararası hukuka göre Kıbrıs'ın bütününde yaşayan halk, oradaki sulardan çıkan bütün imkan neyse onu ortaklaşa paylaşır. Olay bu. Orada benim soydaşımın hakkı var. Biz bu hakkın takipçisiyiz. Bu hakkı yedirmeyiz.

Sayın Macron bu işlerde çok acemi. Hala alışamadı bu işe. Herhalde alışana kadar da çok vakit geçecek. Tatilden önce TBMM'ye gelmesi düşünülen bazı yasalar var, ceza indirimi ve süresiz nafaka gibi... Bu yasalarla ilgili değerlendirmeniz nedir? Süresiz nafaka ile ilgili çalışmaları Adalet Bakanlığı'ndaki arkadaşlarımız, çeşitli akademisyenler, STK'larla beraber yürütüyorlar. Adil bir karar verme açısından bir tarafı koruyacağız diye bir tarafa zulmetmek olmaz. Burada adil bir neticeye ulaşmamız gerekecek bu işin masada kalması da doğru değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Erdoğan: Fransa’nın Doğu Akdeniz’de söz hakkı yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN