Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in 'teki yıkımlarına Avrupa'dan ortak kınama

, , ve , 'in işgal altındaki 'te Filistinlilere ait evleri yıkmasını "kararlı bir şekilde kınayan" ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada "İşgal altındaki bölgelerde binaların yıkılması Uluslararası İnsani Hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarına aykırıdır. Bu uygulama halkına gereksiz yere acı çektirmekte ve barış sürecine zarar vermektedir. (İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımları) İki devletli çözümü doğrudan tehlikeye atan, tehlikeli bir emsal teşkil ediyor" ifadelerine yer verildi.

Giriş Tarihi: 23.7.2019 19:36 Güncelleme Tarihi: 23.7.2019 19:52
İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımlarına Avrupa'dan ortak kınama

İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Almanya, Fransa, İspanya ve İngiltere'nin, Doğu Kudüs'teki Vadi el Humus Mahallesi'nde bulunan Filistinlilere ait evlerin yıkımından dolayı İsrail'i kararlı bir şekilde kınadığı bildirildi.

"ULUSLARARASI HUKUKA VE BMGK KARARLARINA AYKIRI"

İşgalci İsrail yönetiminin Filistinlilere ait evleri yıkmasının "ciddi bir endişeyle" takip edildiği belirtilen açıklamada, "İstisnai durumlar haricinde, işgal altındaki bölgelerde binaların yıkılması Uluslararası İnsani Hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarına aykırıdır. Bu uygulama Filistin halkına gereksiz yere acı çektirmekte ve barış sürecine zarar vermektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

"FİLİSTİN TOPRAĞI"

Açıklamada ayrıca, özellikle bu yıkımın önemli olduğunun altı çizilerek, "Çünkü, etkilenen binaların bir kısmı Oslo Anlaşmaları uyarınca Filistin yönetiminin yetkisi altında olan A ve B bölgelerinde bulunuyor. Bu yüzden bunların ihlal edildiğini gösteriyor. İki devletli çözümü doğrudan tehlikeye atan, tehlikeli bir emsal teşkil ediyor." ifadeleri kullanıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımlarına Avrupa'dan ortak kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN