Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonsuza kadar nafakaya son! Erkekler ne kadar süre ödeyecek? Nafaka ödeme şartları nelerdir?

İkinci yargı paketinde yer alması beklenen düzenlemeye göre, iki seneye kadar olan evliliklerde süresi iki sene, bu sürenin üzerindeki evliliklerde ise evli kalınan süre kadar olacak. Nafaka alma şartları neler olacak? Erkekler ne kadar nafaka ödeyecek?

Giriş Tarihi: 4.11.2019 13:27
Sonsuza kadar nafakaya son! Erkekler ne kadar süre nafaka ödeyecek? Nafaka ödeme şartları nelerdir?

Adalet Bakanlığının hazırladığı 2. Yargı Paketi'nde nafaka ile icradan çocuk teslimine ilişkin düzenlemenin olup olmayacağı tartışılıyordu.

ÖMÜR BOYU NAFAKAYA VE İCRA YOLUYLA ÇOCUK TESLİMİNE SON

AK Parti kurmayları, süresiz nafaka ve icradan çocuk teslimi uygulamasına son verecek maddelerin de 2. Yargı Paketi'nde yer alacağını dile getirdi. Ömür boyu nafaka ile icra yoluyla çocuk teslimi uygulamasına son veren düzenleme yılbaşından önce Meclis gündemine gelecek.

Artık boşanmada süresiz nafaka ödemesine son! Erkekler ne kadar süre nafaka ödeyecek? İşte yeni nafaka ödeme kriterleri...

2 SENE VE ÜZERİ İÇİN EVLİ KALINAN SÜRE KADAR NAFAKA

Nafaka bağlanması için evlilik süresi, kadının yaşı, gelir durumu, çocuk olup olmadığı, tarafların kusur oranı gibi kriterler dikkate alınacak. Nafakanın evli kalınan süre ile sınırlandırılması, ancak bu sürenin iki senenin altında olmayacağı belirtiliyor. İki seneye kadar olan evliliklerde nafaka süresi iki sene, bu sürenin üzerindeki evliliklerde ise evli kalınan süre kadar nafaka ödenmesi tartışılıyor.

BAZI DURUMLARDA SINIRSIZ

Ancak, kadının yaşı, çalışamayacak durumda olması gibi şartlar söz konusu ise nafakada süre sınırı olmayacak. Bu durumdaki kadınlar ömür boyu nafaka alabilecek. Ayrıca evliliği sebebiyle işinden ayrılmak zorunda kalan ve bir daha o işine dönmesi mümkün olmayan kadınların nafakası da süresiz olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonsuza kadar nafakaya son! Erkekler ne kadar süre nafaka ödeyecek? Nafaka ödeme şartları nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN