Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adet düzensizliğine dikkat!

Giriş Tarihi: 24.7.2014 10:38

Kadınlarda üst üste yaşanan adet düzensizliklerinin farklı sağlık problemlerinin habercisi olabileceği belirtildi.

Her kadının adet dönemi zaman zaman düzensiz olabiliyor. Stres, ani kilo değişiklikleri, uykusuzluk gibi pek çok neden bu düzeni etkileyebiliyor. Ancak bu durumun üst üste yaşanmasının farklı sağlık problemlerinin belirtisi olabileceğini belirten Özel Medline Aydın Hastanesi'nden Op. Dr. Olcay Akalın kadınlara uyarılarda bulundu.

Kadınlarda sık görülen sorunlardan birinin adet düzensizliği olduğunu belirten Dr. Olcay Akın, 'Geçici adet düzensizlikleri normal kabul edilse de, düzensizliğin uzun sürmesi başka hastalıkların habercisi olabileceği için ihmal edilmemelidir. 21 günden kısa veya 35 günden uzun süren adet dönemleri 'adet düzensizliği' olarak değerlendirilir. Bununla beraber, sürekli kanama var veya uzun süre hiç kanama olmuyorsa bu durumu da düzensizlik olarak değerlendirmek gerekir. Adet düzensizliğinin nedeninin belirlenmesinde kanamanın miktarı büyük önem taşır; miktar olarak çok az veya aşırıysa bu da bir düzensizliktir. Bu tip kanamalar genellikle hastalarda kansızlığa da sebep olur' dedi.

LEZYON VE KİTLELERE DİKKAT

Olağan kanama günleri dışında görülen ara kanamaların üreme çağında daha sık görüldüğüne işaret eden Dr. Akalın, 'Bunda en sık karşılanan neden; rahim ağzı enfeksiyonları ve çeşitli nedenlere bağlı olarak rahim iç tabakasında meydana gelen enfeksiyon, polipoid lezyonlar ve yumurtalık kistleridir. Diğer muhtemel nedenler ise farkında olunmayan gebelikte oluşan erken düşükler, hormonal dalgalanma ve dengesizlikler, doğum kontrol hapı ya da benzeri kombine hormonal doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması, hormon hastalıkları, yumurtlama dönemi, spiral veya ilaç kullanımı, vajinanın travmaya maruz kalması, vajinada kuruluk olması ve rahim ağzı ya da rahim kanseri olarak sıralanabilir. Tüm bunlara ek olarak her türlü normalden fazla kanama durumunda vücudun kanamayı durdurma ve kanı pıhtılaştırma mekanizmalarındaki muhtemel bir bozukluk da mutlaka akla gelmelidir' şeklinde konuştu.

Adet düzensizliğinde, yumurtalık kistlerinin en önemli nedenleri arasında yer aldığını belirten Dr. Olcay Akalın, yumurtalık kistlerinin belirtilerini şöyle sıraladı: Kasıklarda veya kasıklardan birinde ağrı, karnın alt kısmında dolgunluk, şişme ve basınç hissi, ilişki esnasında ağrı, göğüslerde dolgunluk, idrar ve barsak şikayetleri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adet düzensizliğine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN