Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehtere kadın eli değdi

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende, bayan mehteran ekibi izleyenlerden tam not aldı.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 15:19 Güncelleme Tarihi: 8.9.2014 15:21

Geçit töreninin yapılmadığı ve temsili kuru sıkı silahların kullanılmadığı kurtuluş etkinliklerinde en büyük ilgiyi Aydın Belediyesi'nin bıyıksız mehteran ekibi gördü. İlk konserini veren bayan mehteran ekibi izleyenlerden tam not aldı.

Kurtuluş günü etkinlikleri 3 pare top atışı ile başladı. Törenlere Aydın Vali Vekili Alper Faruk Güngör, Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Murat taşkıran, siyasi parti temsilcileri ve az sayıda vatandaş katıldı.

Geçtiğimiz yıllarda törenlere renk katan Acarlar halkının bu yıl kutlamalara katılmaması dikkat çekerken, 7 Eylül Aydın'ın Kurtuluşu dolayısıyla düzenlenen resim ve şiir yarışmasında dereceye girenlere Aydın Büyükşehir Belediyesi'nce çeşitli hediyeler verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kutlama mesajı gönderdiği kurtuluş günü etkinlikleri bu yıl ilk defa Aydın Kent Meydanı'nda gerçekleştirildi.

Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. Yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu," 27 Mayıs 1919 tarihinde Aydın'ı işgal eden Yunan askerleri Efeler Diyarında planlamadıkları bir direniş ile karşılaşırlar. Albay Mehmet Şefik, Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe ve Asaf Gökbel gibi vatanseverlerin öncülüğünde tüm yurda dalga dalga yayılan direnişi başlattı" diyerek vatanı düşman işgalinden kurtarıp bizlere emanet eden tüm efelere minnet duyduğunu belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından yaklaşık 5 aydır çalışma yapan Aydın Büyükşehir Belediyesi Bayan Mehteran Takımı ilk konserini verdi. Cevgen, nakkari, zil, davul, boru ve kös çalan ekipten oluşan bıyıksız mehtarının konseri yoğun ilgi gördü. Bayan mehteran takımının gösterisinin ardından efeler gösteri yaparken Aydın'ın düşman işgalinden kurtuluş programının ilk bölümü sona erdi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da efelerin silahlı gösteri yapmasına ve Aydın'ın temsili olarak ateşe verilip dönemin itfaiye ekipleri tulumbacılar tarafından söndürülmesi gösterilerine yer verilmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehtere kadın eli değdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN