Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yaşta anne rolleri oynamam şaşırtıyor

Giriş Tarihi: 8.3.2014

'Bugünün Saraylısı'nın 'Saliha'sı Derya Durmaz, kendisine genellikle 'anne' rolleri geldiğini söylüyor: Bugüne kadar hep yetişkin çocukları olan anneleri oynadım. Özellikle yurt dışında bu duruma çok şaşırıyorlar. Demek ki izleyiciyi inandırmışım

ATV'nin sevilen dizisi Bugünün Saraylısı'nda 'Ataman Ailesi'nin hizmetçisi 'Saliha' karakteriyle ekrana gelen Derya Durmaz, bu yıl Berlin Film Festivali'nde yarışan 'Mavi Dalga' filmiyle de dikkatleri üzerine çekti. Hacettepe Üniversitesi'nde iktisat okuyan, Bilgi Üniversitesi'nde insan hakları hukuku üzerine yüksek lisans yapan Durmaz, aynı zamanda İnsani Kalkınma Derneği'nde görev alıyor. Durmaz ile oyunculuk kariyerini konuştuk.
Sizi genelde anne rollerinde izliyoruz. Bu durumu nasıl karşılıyorsunuz?
Tuhaf çünkü genellikle yetişkin çocukları olan genç anneleri oynadım. Özellikle yurt dışındaki festivallere katıldığımda herkes çok şaşırıyor. 'Senin yaşındaki biri, nasıl anne rolü oynuyor?' diye şaşırıyorlar. Demek inandırıcı bir sonuç çıkarabiliyorum ki, bana sürekli bu tür roller geliyor.
Bundan rahatsız mısınız peki?
Rahatsız değilim diyemem. 20 yaşında da anne olunur, o konuda sıkıntı yok ama bu yaşlarımda dişi yönümü gösterebileceğim, feminen roller de oynamak isterim. Kadınlığı bastırılmış, acısıyla önde olan biri değil de, 'Mavi Dalga'da olduğu gibi ayakları üstüne basan, güçlü kadın karakterleri oynamak isterim. Belli yaşlarda, kadın rolleri çok azalıyor. Bizde genelde genç kız ya da yaşlı anne rolleri yazılıyor; ortası çok az. Buna rağmen rol çeşitliliğimi artırabilirsem memnun olurum. Bu durumdan muzdarip pek çok kadın oyuncu var.
'Bugünün Saraylısı'nda oynadığınız 'Saliha' karakteri de bir anne...
Evet, 'Saliha' da oynadığım diğer rollere benziyor ama zayıflık, zavallılık ve eziklik dışında... 'Saliha' güçlü bir kadın; kardeşinin sorumluğu kendisine kalmış, bir de çocuğunu tek başına yetiştirmek zorunda kalmış bir kadın. Kardeşi ve kızı için mücadele den, onlara iyi bir gelecek sunabilmek için sevmediği şartlarda çalışması gerekiyor.
Dizideki zengin tabakadan çok 'Saliha' gibi fedakar kadınları daha sık görüyoruz gerçek hayatta değil mi?
Hayatın gerçekliğine yakın bir karakter 'Saliha'. Çocuğunu okutabilmek için sigortalı bir işte çalışma arzusunda olan pek çok insan var. 'Saliha', onları temsil ediyor. Özveriyle çalışıp başkalarının hayatı daha iyi gitsin diye çabalayan bir insanın ezilmesi gerekmez. Önemli olan eşitlik.

PARA MUTLULUK GETİRMEZ
Dizinin parayla ve zenginlerle alakalı mesajları da var...
Dizi; 'Ayşen' gibi, zengin bir babanın kızı olarak dünyaya gelmiş ama o zenginliği algılamamış ve kendisini birden zengin tabakanın içinde bulmuş birisinin hikayesini bize gösteriyor. Para, hiçbir zaman mutluluk getirmez. İnsan, para için sadece bedelini ödeyebileceği şeyler yapmalı. Neyin bedeli size ağır gelmeyecekse o şekilde davranmalısınız.

'Saliha'nın gözü yükseklerde mi, hizmet ettiği o dünyaya özeniyor mu?
Bence hayır. 'Saliha' mütevazı ama kimseye muhtaç olmadan yaşayacağı bir hayat istiyor. 'Ataman Ailesi'nin babası ölmeden önce, ailede her şey daha güzelmiş ve herkes eşitmiş. 'Saliha'nın kardeşi 'Fatih', evin çocuklarıyla birlikte oynarmış. Evin babası öldükten sonra 'Rezzan'ın hayata ve sınıf farkına bakışı değiştiği için, 'Saliha'nın hayatı çekilmez hale gelmiş.

'Rezzan Hanım' ile de iyi geçinemiyor 'Saliha'...
Geçinemiyor çünkü 'Rezzan Hanım' fakiri hor gören, aşağılayan, sınıf farkına vurgu yapan biri. O yüzden 'Saliha'nın zenginliğe değil de, 'Rezzan Hanım'a bir kini var. Ama her şeye rağmen o aileye bir aidiyet duyuyor 'Saliha'.

Oyunculuğa başlama öykünüz ilginç. Biraz bahseder misiniz?
Oyuncu olmak istiyordum. Babam "Aç kalırsın, diplomalı bir iş yap" deyince önce Hacettepe'de iktisat okudum. İstanbul'a gelince Şahika Tekand'tan oyunculuk dersleri aldım. O sırada bir ilaç firmasında ürün müdürlüğü yapıyordum. Bir gün bir kabare kızını oynamam gerekti. İlaç firması, file çoraplı, mayolu bir fotoğrafımı gazetede görünce işten ayrılıp tiyatroya başladım. Sonra Bilgi Üniversitesi'nde İnsan Hakları Hukuku üzerine yüksek lisans yaptım.

Nereden geldi aklınıza insan hakları hukuku?
Bir tanıdığım İnsani Kalkınma Derneği'nde, Türkiye'deki mültecilerle eğitim çalışması yapıyordu. Ben de İngilizce ve Fransızca bildiğim için onunla çalışmaya başladım. Konuya daha vakıf olabilmek için de bunun üzerine yüksek lisans yaptım.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu yaşta anne rolleri oynamam şaşırtıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN