Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cem Yılmaz'dan ilham alıp sigara bırakma filmi yaptık

Terapist Emre Üstünuçar'ın yıllardır devam eden sigara bırakma seminerini beyaz perdeye taşıyan 'Bırakmak İstiyorum' filmi izleyiciyle buluştu. Üstünuçar ile yapımcı İpek Sorak, "Cem Yılmaz, gösterisini vizyona soktuğunda herkes 10 lira verip izleme imkanı buldu. Biz de bu filmde Cem Yılmaz'dan ilham aldık" diyor

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Yıllardır sigara içiyorsunuz. Bir gün biri çıkıp diyor ki; 'Bu filmi izlersen ve dediklerimi yaparsan, sigarayı yüzde 100 bırakacaksın!' Mucize gibi değil mi? Bu garantiyi veren kişi, yıllardır verdiği seminerlerle binlerce kişiyi sigaradan kurtaran terapist eğitimci Emre Üstünuçar. İpek Sorak'ın yapımcılığında, Üstünuçar'ın sigara bırakma seminerini beyaz perdeye taşıyan 'Bırakmak İstiyorum' filmi, Türkiye'deki 22 milyon sigara içicisini bu bağımlılıktan kurtarmayı hedefliyor. Üstünuçar ile Sorak, geçtiğimiz hafta izleyiciyle buluşan filmi GÜNAYDIN'a anlattı...
Böyle bir film yapma fikri nasıl doğdu?
İPEK SORAK:
İşbirliğimiz, yönetmenimiz Yücel Yolcu sayesinde oldu. Bir gün geldi ve "Bir şey izlettireceğim sana, sigarayı bırakacaksın" dedi. Biz şirkette 10-15 arkadaş sigarayı bırakmak istiyorduk ama bir türlü başaramıyorduk. Öyle olunca merak ettim ve filmi hep beraber izledik. O filmi izlediğimden beri elimi sigaraya değmedim. Yücel de böyle bırakmış.
EMRE ÜSTÜNUÇAR: Biz Yücel'le eski arkadaşız. Sigarayı bırakması için sürekli seansa çağırıyordum. Bir gün ekip arkadaşlarıyla birlikte seansa geldiler. Ben de gelmişken kameraya çekin diye rica ettim. Kendim için istedim bunu çünkü söylesem inanmayacaklardı.

MONTAJCI BİLE BIRAKTI
Neye inanmazlar?
E.Ü.: '
Biz bu altı saatlik seansı çekip 1.5 saate indirelim. Bunu seyrettirdiğimiz kişiler de sigarayı bırakacak' desem kimse inanmazdı. O yüzden kanıtlamaya çalışmak istedim. Seansı çektik ve 1.5 saate indirdik.
Sonuç nasıl oldu peki? İzleyen herkes bıraktı mı sigarayı?
E.Ü.:
Çoğu bıraktı. Filmin montajını yapan montajcı bile bıraktı. Ekipte işi gereği filmi izleyen herkes sigarayı bıraktı.
İ.S.: İnsan bırakmak isteyince bırakır deniyor ama çok zor. Bırakmıyorsun, sadece bir süre uzaklaşmış oluyorsun. Bu film benim aydınlanmamı sağladı. 22 yıldır içiyordum ve izledikten sonra ben de bıraktım. Sabah uyanış şeklimden arkadaş çevreme kadar her şey değişti.
Bu film nasıl böyle büyük bir iddiada bulunabiliyor?
İ.S.:
Hiçbir sigara içicisi, sigara hakkında bilgi sahibi olmaya cesaret edemiyor. İnsanlar bırakmaktan korktukları için hiç diğer taraftan bakmıyorlar. Emre, bunu gösteriyor. 'Neden sigara içeriz ve neden bırakamayız?' sorularının cevapları bu filmde. E.Ü.: Biz hep neden içmememiz gerektiği üzerinde duruyoruz. Sigaranın tehlikeli ve zararlı bir şey olduğunu çocuklar bile biliyor. Ama nasıl bırakacaklarını bilmiyorlar. Önce içme sebeplerimizi yok etmemiz lazım.

SİGARA BİZİ KANDIRIYOR
Nedir o sebepler?
E.Ü.:
Sosyalleşiyoruz, sohbeti tamamlıyor, içkiyi taçlandırıyor, keyif veriyor, rahatlatıyor, sakinleştiriyor, konsantrasyon sağlıyor. En yakın arkadaşımız gibi geliyor bize. Halbuki sigara bunların hiçbirini yapmıyor. Bu filmde sigaranın bizi nasıl aptal yerine koyduğunu ve kandırdığını gösteriyoruz.
Siz de içiyor muydunuz?
E.Ü.:
Evet, maalesef içtim.
Bu filmi izleyen herkes sigarayı bırakacak mı?
E.Ü.:
Dediklerimi yaparlarsa yüzde 100 bırakacaklar. Sinema salonuna girerek yolun büyük kısmını atlatmış olacaklar. Hayatında ilk defa böyle bir deneyim yaşayacaklar. Onlara 'Sakın şunu yapma, bunu yap' diyeceğim. Başarıya ulaşmamaları için hiçbir sebep yok.
Altı saatlik bir semineri 90 dakikaya indirmek zor oldu mu?
İ.S.:
Zor olmaz mı! Seminerde sadece telkin kısmı biraz daha uzun oluyor, onun dışında her şeye yer verdik.
Filmde kullandığınız dil çok etkili ve film sıkmıyor. Bunu nasıl başardınız?
E.Ü.:
15 senedir eğitimcilik yapıyorum. 10 binin üzerinde insanla çalıştım. Kullandığım dil, yılların getirdiği bir alışkanlık. Filmin sıkıcı olmamasına özen gösterdik. Tek hayalim var; Türkiye'deki 22 milyon içicinin bu filmi izlemesi.
Gişe beklentiniz nasıl?
İ.S.:
Cem Yılmaz, gösterisini vizyona sokacağı zaman herkes 'olur mu, olmaz mı' diye düşündü. Ama yarattığı etki ortada. Gösterisine gidemeyenler, 10 lira verip sinemada izledi. O noktada bize Cem Yılmaz ilham verdi. Biz de bu işin tutacağını düşünüyoruz. Ama öncelikli amacımız sigarayı bıraktırmak.
E.Ü.: Sinema hep insanları sigaraya başlatmak için kullanılmış. İlk kez sigarayı bıraktırmak için kullanılıyor. Bu, sinemanın günah çıkaracağı bir film.

REKOR BİLE KIRABİLİRİZ!
Filmi kaç kişi izlerse başarılıdır sizce?
İ.S.:
1 milyon ve üzeri başarıdır. Zaten 1 milyonu bulursa 7 milyona kadar gidip rekor kırabilir. Çünkü bir kişi 'Filmi izledim, sigarayı bıraktım' dediği an, iki kişi daha filme gider. Sonra beş kişi, sonra 10 kişi gider.
E.Ü.: Bu filmi izleyen sigara kullanıcısının kaybedeceği hiçbir şey yok. En kötüsü; filmden çıkıp yeniden sigara içer. Bir sigara paketi parasına ömür boyu kurtulma fırsatı var. Sonra kimse gelip 'Senin terapin 600-700 lira, ben katılamıyorum' demesin.
Sigarayı içmeyenler bu filmi neden izlesin peki?
E.Ü.:
Sigaraya 40'ından sonra başlayan insanlar tanıdım. Asla bu tuzağa düşmemek ve sevdiklerini kurtarmak için izlesinler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cem Yılmaz'dan ilham alıp sigara bırakma filmi yaptık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN