Bir mağdur nasıl zalime dönüşür?

Giriş Tarihi: 3.5.2014

Pürtelaş Tiyatro'nun ilk oyunu 'Savaş'; şiddete uğrayan insanların nasıl şiddet uygulamaya başladığını, savaşın yarattığı yıkımın bir ailenin üzerindeki etkisini anlatıyor

Serdar Biliş'in kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Pürtelaş Tiyatro, ilk oyunu 'Savaş'la tiyatro dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Şubat ayında perdelerini açan oyun, geçtiğimiz Mart ayında Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 'Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü'ne layık görüldü. Ardından 18'inci Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'ne de altı dalda aday oldu. Oyunun kısa zamanda bu kadar ses getirmesinin sebebi; kuşkusuz iddialı kadrosu ve kuvvetli metni. İsveçli yazar Lars Noren'in ülkemizde ilk defa gösterilen bu oyunu, savaşın yarattığı yıkımın bir aile üzerindeki etkilerini anlatıyor.

ÖDENEN BÜYÜK BEDELLER
Biliş'in Türkçe'ye çevirdiği ve yönettiği oyunda; Tilbe Saran, Erkan Avcı, Sermet Yeşil, Damla Sönmez ve Ecem Uzun rol alıyor. Şiddete uğrayan insanların nasıl şiddet uygulamaya başladığını, mağdurun nasıl zalime dönüştüğünü çarpıcı şekilde anlatan oyunda; Saran, aileyi bir arada tutmaya çalışan sürprizli anne rolüyle izleyici karşısına çıkıyor. Savaşta iki gözünü kaybettikten sonra evine dönen babayı oynayan Sermet Yeşil ise çok başarılı bir oyunculuk sergiliyor. "Ben bu vatan için gözlerimi verdim" diyerek kendisini kahraman ilan eden babalarını yıllar sonra gören iki kardeşi de Damla Sönmez ve Ecem Uzun oynuyor. Oyunda, savaşta kadın olmanın zorluğunu yaşayan iki kız kardeş, başlarına gelen her türlü kötü olaya karşı umutlarını kaybetmiyor. 'Karadayı' adlı dizide 'Barut Necdet' rolüyle dikkat çeken Erkan Avcı da, savaştan kaçan amca rolünde... Gamze Kuş, yarattığı dekorla ve tasarladığı kostümlerle savaşın yıkıcı etkisini sahneye çok iyi taşımış. Bosna Savaşı'nın bir aile üzerinde yarattığı tahribatı tüm gerçekliğiyle anlatan oyun sayesinde, Bosna'da yaşanan trajediyi bir kez daha hatırlayıp insanlığınızdan utanıyorsunuz. Savaşın sıradan bireyleri nasıl biçtiğine, insanın en acımasız koşullarda ne tür bedeller ödediğine dair söylemleri olan oyunun en dikkat çekici cümlesi ise şu: "Yapamam' dediğimiz öyle şeyler yaptık ki... Bunların hepsi savaş yüzünden..."

OYUNCULAR PSİKOLOGLARDAN YARDIM ALMIŞ
'Savaş'ın oyuncuları savaşın insan üzerinde bıraktığı etkiyi daha iyi yansıtabilmek için psikologlardan yardım almış. Ekip, savaş konulu birçok belgesel ve film de izlemiş. Oyuncuların, seyirciyi etkilemesinin nedenlerinden biri de izledikleri filmler.

UZUN'A DİKKAT
Daha çok sinema filmleriyle adından bahsettiren Damla Sönmez, başarısını tiyatroda da devam ettirirken, özellikle 1992 doğumlu Ecem Uzun'un performansı dikkat çekiyor. Ecem Uzun, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde 'En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı' ödülünü kazanarak da başarısını perçinledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir mağdur nasıl zalime dönüşür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN