Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İftar Vakti' bilindik Ramazan programları gibi olmayacak!

Bugünden itibaren Ramazan boyunca A Haber'de 'İftar Vakti' adında bir program sunacak olan İbrahim Sadri: Dualarımızla, Kur'an'la, hadislerle seyirciye Ramazan'ın kendine has iklimini yaşatacağız. Ancak programın haber kanalında olduğunu da hissettireceğiz. İzleyici, dünyada yaşanan gelişmeleri takip edebilecek

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Geçtiğimiz sezon boyunca A Haber'de sabah kuşağında 'Ajans Yenigün' programını sunan A Haber ve Turkuvaz Dijital Radyoları Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Sadri; Ramazan boyunca da Doç. Dr. Ekrem Demirli ile birlikte A Haber'de 'İftar Vakti' adlı programı sunacak. Sadri; hem yeni programını anlattı, hem de yakında yayın hayatına başlayacak olan dijital radyolar ve şiir albümü hakkında konuştu...

YENİ BİR TECRÜBE OLACAK

Sizi sabah kuşağında izliyorduk, şimdi Ramazan programına başlayacaksınız. Nasıl gelişti bu süreç?
20 yıllık TV kariyerim var ama son bir yılda çok ilginç bir tecrübe yaşadım ve hayatımda ilk defa televizyonda haber sundum. Bu, başlarda beni biraz ürküttü ama sonraları hoşuma gitti; çok heyecan verici bir iş. Haberin içinde yer almak, olanı biteni insanlarla paylaşmak, üzerine yorum yapmak; heyecan verici bir deneyimdi. O şimdilik bitti, şimdi harıl harıl iftar programına hazırlanıyoruz. Bu da aslında benim için yeni tecrübe olacak. Farklı ulusal kanallarda, yedisekiz kere farklı periyotlarda iftar programları sunmuştum ama hep ulusal kanallarda yapmıştım, şimdi ilk defa bir haber kanalında yapacağım.

Nasıl bir fark olacak?
Her ne kadar iftar programı yapıyor olsak da; bu programın haber kanalında olduğunu hissettireceğiz izleyiciye. Bizi izleyenler; aynı zamanda önemli gelişmeleri, dünyada olup bitenleri de takip etme şansına sahip olacak. Aynı zamanda hem yurt içinden, hem yurt dışından canlı bağlantılarımız olacak. Dolayısıyla dinamik bir iftar programı yapacağız.

İçerikten bahseder misiniz?
İki ayaklı bir program olacak. Duamızla, Kur'an-ı Kerim'le, hadislerle; Ramazan ayının kendisine has iklimini insanlarla paylaşacağız. Doç. Dr. Ekrem Demirli bizi dini konularda aydınlatacak. Seyirciden gelen sorulara yanıt vereceğiz. Aynı zamanda yaşayan Ramazan'ı da ekrana getirmeye çalışacağız. İstanbul'un ilçelerinde, İzmir'de, Diyarbakır'da, Mekke'de insanların iftara nasıl hazırlandıklarını göreceğiz. Eyüp Sultan'a canlı bağlantılarımız olacak.

KUR'AN'A GENİŞ YER VERECEĞİZ

Diğer programlar gibi ilahili, müzikli, konuk sanatçılı bir program olmayacak yani.
Evet, bizde öyle olmayacak çünkü onu yapan çok kanal var. Biz haber kanalı olmanın avantajını ve farkını göstereceğiz. Müziğe ayıracağımız zamanı daha çok bağlantılara, Kur'anı Kerim'e ayıracağız. Mesela Allah'ın 99 ismini her gün üçer üçer detaylı bir şekilde ekrana taşıyacağız. Bunun çok ilgi çekeceğine inanıyorum. Her gün Ali Ulvi Kurucu, Nurullah Genç, Necip Fazıl Kısakürek gibi bu topraklarda yaşamış şairlerin; Hz. Peygamber'i övmek için yazdıkları naat-ı şerifleri canlı olarak sunucağız.

Ramazanlar'ın eskisi gibi idrak edildiğine inanıyor musunuz?
Genelde bizim insanımız hep 'Nerede o eski Ramazanlar' diye serzenişte bulunur ama aslında insanlar farkında olmadan kendi çocukluklarını özlüyor. 'Nerede o eski Ramazanlar?' derken; 'Nerede annem, nerede babam, nerede abim, nerede oturduğumuz o güzel mahalle?' demek istiyorlar. Yoksa herhangi bir yıl, bir öncekinden farklı değil. Üstelik daha da önemlisi benim gözlemleyebildiğim kadarıyla; özellikle İstanbul'da son 10-15 yılda Ramazan algısı daha da yukarılara taşındı.

TURKUVAZ DİJİTAL'İN YAYININA AZ KALDI
Radyo Turkuvaz'ın kapanmasından sonra dijital yayına geçiş sürecinde hangi aşamadasınız?
Çalışmalarımızın sonuna geldik. Beş yıllık Radyo Turkuvaz macerasının ardından, Turkuvaz grubu olarak yeni bir radyo platformu oluşturuyoruz; biz bunun adına 'Turkuvaz Dijital' diyoruz. Bu platformun içinde güncel yayınlar yapan Radyo Turkuvaz, akustik ve slow şarkılar ağırlıklı Turkuvaz Romantik ve fantezi-arabesk müzik içerikli Turkuvaz Efsane adında üç tane yeni radyo olacak. A Haber Radyo ve İzmir'de karasal yayın yapan Radyo Romantik'le beraber beş dijital yayın yapan radyoyu hizmete sokacağız.

Sadece internet üzerinden dinlenecek değil mi yayınlar?
Evet, sadece internet ve akıllı telefonlar üzerinden dinlenecek. Herhangi bir radyo frekansı olmayacak.

Dinleyiciye ulaşma konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?
Karasal yayın yapanla, ulusal yayın yapan bir radyo arasında fark var. Fakat gelişen şartlar ve teknolojiyle birlikte 5-10 yıl öncesine oranla dijital ortamlarda radyo dinleme oranları çok arttı. Artık insanların günlük hayatta radyo dinledikleri platformlar; dijital platformlar, yani cep telefonları. Buradan yola çıkarak önemli bir başarı yakalayacağımıza inanıyoruz.

MİKROFONSUZ OLMAZ
Programcı olmayacak mı? Belli bir süre programcı olmayacak, onu dinleyiciden gelen isteklerle belirlemek istiyoruz.

Siz yayın yapacak mısınız? Özlemediniz mi mikrofonu?
Özlüyorum tabii, mikrofon olmadan olur mu! O bir bağımlılık. Bu platformdan bir şeyler yapacağız.

ŞİİR ALBÜMÜ ÇIKARIYOR
Şiir albümü çıkaracaktınız, ne oldu?
Bir yıldır hazırlanıyordum, nihayet bitirdik, kapağı baskıda. "Gideceksen Her Şeyinle Git" adında, kendi şiirlerimden oluşan bir albüm. Ramazan içinde çıkacak.

Giden sevgiliye yazılan şiirlerden mi oluşuyor?
Ben gidenin ya da ayrı kalanın ardından yazılmış şiirler diye toparlıyorum. Biraz bağlamanın önde olduğu bir albüm oldu. Dört-beş tanesine özel şarkılar yazıldı. Onları, bana sahnede de eşlik eden Kubilay Doğan seslendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İftar Vakti' bilindik Ramazan programları gibi olmayacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN