'Nehir' oyunu sezona damgasını vurdu

Haluk Bilginer, Ayça Bingöl ve Canan Ergüder'in rol aldığı 'Nehir' oyunu, 151 kez sahnelenerek seyirciyle en fazla buluşan oyun oldu. 40 bin kişinin izlediği oyun, tiyatro sezonuna damgasını vurdu

Giriş Tarihi: 28.6.2014
2013-2014 tiyatro sezonunu geride bıraktık. Yine birbirinden güzel oyunlar, kapalı gişe oynadı. Alternatif tiyatroların sesi, sahneye koydukları oyunlar sayesinde bu yıl daha fazla duyuldu. Ben de sezon değerlendirmesi kapsamında hangi oyunun kaç kez sahnelendiğini ve ne kadar izleyiciye ulaştığını araştırdım. Çok fazla oyun ve tiyatro olduğu için yazıyı iki haftaya bölmek durumunda kaldım. Önümüzdeki hafta Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve bazı alternatif tiyatrolarda sahnelenen oyunlarla ilgili istatistikleri paylaşacağım. İşte bu sezonun en çok konuşulan oyunları:

151 KEZ OYNANDI
Oyun Atölyesi'nin sahneye koyduğu, Haluk Bilginer, Canan Ergüder ve Ayça Bingöl'ün rol aldığı 'Nehir' isimli oyun; bu sezon en çok sahnelenen oyun oldu. 151 kez perdelerini açan ve biletleri günler öncesinden tükenen oyun, toplamda 40 bin kişi tarafından izlendi. Zerrin Tekindor'un, performansıyla sezondaki tüm ödülleri topladığı 'Kim Korkar Hain Kurttan' isimli oyun ise perdelerini 85 kez açtı. Eseri, 21 bin kişi izledi. Oyun Atölyesi'nin devam eden oyunlarından 'Testosteron' 50 gösterimde 10 bin, 'Araf' ise 26 gösterimde 3 bin izleyici tarafından izlendi.

MODA SAHNESİ'NDE 36 BİN İZLEYİCİ
Geçtiğimiz sezon ilk kez seyirciyle buluşan Moda Sahnesi; 'Bütün Çılgınlar Sever Beni', 'Hamlet', 'Palyançolar Okulu' (çocuk oyunu) ve '6 Oyuncu Yönetmenini Arıyor' olmak üzere dört oyun sahneye koydu. Yönetmenliğini Kemal Aydoğan'ın yaptığı oyunlar toplamda 194 kez sahnelendi ve 36 bin kişi tarafından seyredildi.

'HUYSUZ'U 10 BİN KİŞİ İZLEDİ
Aysa Prodüksiyon'un sahnelediği 'Huysuz' müzikali; Engin Alkan, Deniz Uğur, Büşra Pekin, Gülhan Tekin gibi oyunculardan oluşan iddialı kadrosuyla sezonun kahkahası en bol oyunu oldu. Alkan'ın, Moliere'in beş farklı oyunundan yola çıkarak yazıp yönettiği oyun; 31 kez oynandı ve yaklaşık 10 bin kişi tarafından izlendi. Yine Aysa Prodüksiyon'un 'Şenlikli Limonata' adlı oyun ise 29 kez sahnelendi. Fırat Doğruloğlu ve Günay Karacaoğlu'nun rol aldığı oyun, 5 bin 500 kişiye ulaştı. Ayrıca Karacaoğlu'nun yedi sezon sahnelediği tek kişilik oyunu 'Basit Bir Ev Kazası' ise 20 kez sahnelendi. Oyunu, 6 bin kişi izledi. Sadri Alışık Tiyatrosu'nun sahneye koyduğu ve prodüksiyonuyla sezonun en iddialı oyunlarından olan 'Kafkas Tebeşir Dairesi' ise 35 kez sahnelendi. Levent Ülgen'le Songül Öden'in başrolünü paylaştığı oyunu 15 binden fazla kişi izledi. 'Yatak Odası Diyalogları' ise 75 gösterimde, 30 bini aşkın seyirci tarafından izlendi. Bu sezon perde açan, İbrahim Kendirci ve Ezgi Eyüboğlu'nun oynadığı 'Ayrılık' isimli oyun ise 30 kez sahneledi ve 8 bin 500 izleyiciye ulaştı.

HALDUN DORMEN FARKI
Tiyatro Kedi'nin sahnelediği 'Bana Esmeyi Anlat', 'Yok Böyle Bir Kız', 'Kibarlık Budalası' ve 'Dualar Kalıcıdır' adlı oyunlar yaklaşık 20 bin kişi tarafından izlendi. Bu oyunlar arasında en çok ilgiyi, Haldun Dormen'in oynadığı 'Kibarlık Budalası' adlı oyun gördü. Oyunu 9 bin kişi izledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nehir' oyunu sezona damgasını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN