Tarkan her yerde ön plana çıkar

'Hop De' şarkısında Megastar Tarkan ile işbirliği yapan İskender Paydaş: Tarkan, bulunduğu her yerde öne çıkar. Bu durumdan gocunsaydım, albümümde onunla çalışmak istemezdim

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Megastar Tarkan'ın seslendirdiği 'Hop De' isimli parçanın da yer aldığı 'Zamansız Şarkılar 2' adlı albümünü çıkaran aranjör İskender Paydaş, GÜNAYDIN'ın sorularını yanıtladı...
'Zamansız Şarkılar 2' albümünde yer alacak parçaları nasıl belirlediniz? Nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz?
Şarkıların bir bölümü, ilk albümü yaparken hazırdı zaten. Şebnem Ferah'ın söylediği 'Hep Karanlık' ve Atiye'nin söylediği 'Yetmez' dahil dört şarkı bu albüme transfer oldu. Diğer şarkılar için de altı-sekiz aylık hazırlık süreci geçirdik. Nazan Öncel, Sıla ve Tarkan şarkılarına yoğunlaştım bu süreçte.

İYİ BİR UYUM YAKALADIK
En çok uğraştığınız şarkı hangisi oldu?
En çok Tarkan'ın 'Hop De' şarkısı için kafa patlattık. Ben şarkıcı değilim; albüm yapıyorsam, prodüksiyonun, müziğin her şeyiyle farklı olması lazım. 'Hop De'yi de İskender Paydaş ve Tarkan müziğinin birleşimi olarak ortaya çıkarmak için uğraştık. Şebnem'le de 'Kadın' albümünden sonra ilk defa birlikte çalıştık. Onunla da 'Hep Karanlık'ta çok yoğun çalıştık.

Bir aranjörün albümünde yer almak o sanatçıya ne katar; avantaj mıdır o sanatçı için?
Bence avantajdır. Sanatçı, bu albümlerde her zaman yaptığı şeyden biraz daha farklı bir tarzda müzik yapabiliyor. Böylece daha farklı bir kitleye ulaşıyor.

Tarkan'la nasıl bir araya geldiniz?
Tarkan'la daha önce beraber şarkı yapmamıştık. Nazan Öncel'in yıllar evvel bir albümü için birlikte çalışmıştık. En son yine Nazan Öncel'in 'Hadi O Zaman' şarkısı için bir araya gelmiştik. İyi bir uyum yakaladık. Öyle olunca, bu albüme de bir şarkı yapalım istedik.

Albümde yer almasını siz mi talep ettiniz yoksa kendisi mi istedi?
Kendisi istedi. Tarkan, kendi bestesiyle gelip "Böyle bir şarkı yapalım mı?" dedi. Ben de "Harika" dedim.

YENİ BİR SOUND ARIYORDU
Tarkan, neden sizin albümünüzde yer almak istedi sizce? Single olarak da çıkarabilirdi şarkıyı...
Evet, yapabilirdi ama bu albümlerde sanatçılar kendi tarzlarında yapamadıklarını yapma özgürlüğüne sahipler. Tarkan da yeni bir sound arayışı içindeydi. Zaten bu şarkıdaki farklılığı hissetmişsinizdir. Ben ve Tarkan bir araya geldiğimizde böyle bir şey çıkıyor işte. Diğer şarkıcılar için de öyle. Mesela 'Hep Karanlık' şarkısını Şebnem'den başkası söyleyemezdi benim için.

Sizin kendi albümünüz Tarkan'ın şarkısı üzerinden pazarlanıyor. Bu rahatsızlık veriyor mu size?
Hayır, onun aranjmanını da ben yaptım sonuçta. Sıla'yla ve Atiye'yle yaptığımız şarkının bestesi bana ait. Tarkan; bulunduğu her yerde, her zaman öne çıkar. Bundan gocunacak olsaydım, beraber albüm yapmak istemezdim. Albüme çok büyük bir değer kattı Tarkan ama 'Tarkan yeter ki olsun, albüm tutsun' mantığıyla yola çıkmadık.

Şarkı kısa zamanda listelerde bir numaraya oturdu. Bu, Tarkan'ın başarısı mı, sizin başarınız mı?
Tarkan, her zaman listelere birinci sıradan girer. Orada ne kadar kaldığı ve ne kadar ilgi gördüğü ise İskender Paydaş ile Tarkan'ın birlikteliğinin sonucudur. Çok güzel bir şey çıktı ortaya; klip de çok güzel oldu. Adile Sultan Sarayı'nda bir günde çektik klibi.

KAYAHAN ÇOK ZOR BİRİ
Şu ana kadar yaptığınız ve kendi tarzınızı en iyi yansıttığını düşündüğünüz şarkı hangisi?
Mirkelam'la yaptığımız 'Her Gece' şarkısı vardı. Kayahan'la yaptığımız çalışmalar, Şebnem Ferah'ın 'Kadın' albümü ve son zamanda da Atiye'yle yaptığımız 'Yetmez' parçası tarzımı yansıtıyor.

Bugüne kadar çalışırken en çok zorlandığınız sanatçı kimdi?
Kayahan çok zordur. O da ustalığından kaynaklanıyor. Bir şarkıya 90 farklı aranjman yaptığımı bilirim.

SÖYLEYECEĞİMİ SÖYLEDİM, ŞARKICI OLMAM

Müzik maceranız nasıl başladı? Babanızın besteci ve orkestra şefi olması etkili oldu mu?
Evet, babam sayesinde müzikle çocukluğumdan beri haşır neşirdim. Tencere tava çalarak başladım bu işe, sonra küçük bir davul aldılar bana. Okulda rock grubu kurduk, oralarda klavye ve davul çaldım. Birlikte müzik yaptığımız çocuklara 'Sen şöyle çal' diye direktifler veriyordum. O yaşlarda şarkıları düzenlemek hoşuma gitti. Aranjör olmaya çok erken yaşta karar verdim. Müzik grubunun bir parçası olmayı çok isterdim ama bir türlü olamadım. O yüzden bu albümlerde o grup çalışmasının özlemini gideriyorum.

Peki bugüne kadar şarkıcı olmayı hiç düşünmediniz mi?
Hayır. Çocukken iki tane 45'lik yaptık. Bir single'ım var ve bugüne kadar 140 konsere çıktım. Hatta 7 yaşındayken, kadınlar matinesinde Zeki Müren ve Ajda Pekkan'ın alt kadrosunda sahneye çıkardım. O yüzden söyleyeceğimi söyledim diye düşünüyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarkan her yerde ön plana çıkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN