Seri katil mi kahraman mı?

Moda Sahnesi'nin bu sezon sahneye koyduğu yeni oyunlardan biri olan 'Roberto Zucco', kahraman figürüne eleştirel bir bakış getiriyor

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Seri katil mi kahraman mı?
Geçtiğimiz yıl sahneye koyduğu oyunlarla adından bahsettiren Moda Sahnesi, beş oyunla sezonu açtı. Ekip; bir çocuk oyunu, iki yeni oyun ve geçtiğimiz yıl sahnelenen iki oyunla izleyiciyle buluşacak. Konumu ve bilet fiyatlarının da uygunluğu sebebiyle her oyunu kapalı gişe oynayan Moda Sahnesi'nin yeni oyunlarından 'Robert Zucco', geçtiğimiz hafta seyirciyle buluştu. Oyun; 24 yaşında babasını öldüren, ardından hapishaneden kaçıp annesini ve bir genci daha öldürerek cinayetlerine devam eden İtalyan asılı seri katil Roberto Succo'dan esinlenilerek yazılmış. 41 yaşındayken ölen yazar Bernard Marie Koltes'in ölmeden önce yazdığı son eseri, Türkçe'ye Ezgi Coşkun çevirmiş. Ulaş İnan Torun, Hülya Gülşen, Murat Tüzün, Ezgi Coşkun, Deniz Elmas, Çağlar Yalçınkaya ve Onur Uysal'ın rol aldığı oyunda; babasını öldürdüğü için hüküm giydiği hapisten kaçan 'Roberto 'Zucco' adlı seri katilin hapishaneden çıktıktan sonra yaptıklarını izliyoruz. Aslında trajik olan oyun, Kemal Aydoğan rejisi sayesinde bambaşka bir hal almış. Kapatılma, özgürlük yoksunluğu, suç ve ahlak gibi temalarını işlendiği oyunda; Zucco'nun insanları neden öldürdüğünden çok, onu kahraman olarak gören etrafındaki insanların ona nasıl baktığıyla ilgileniyoruz.

CHAPLIN MÜZİKLERİ
Oyuncular; oynayacakları bölümün adını, olayın geçtiği mekanı ve o sahnede etkilendikleri Shakespeare ile Çehov gibi yazarların oyunlarını tebeşirle tahtaya yazarak seyirciye bilgi veriyorlar. Sahne geçişleri de Charlie Chaplin'in 'Modern Zamanlar', 'Yumurcak' ve 'Şehir Işıkları' gibi filmlerinde kullandığı müziklerle sağlanıyor. Oyuncular da sadece Chaplin'in müziklerini değil; onun hareket dilini çok iyi analiz edip oyunda kullanmışlar. Bengi Günay imzalı sahne tasarımı da yalın ve sade. Sahne açık olduğu için kostümler sahnede seyircilerin önünde değiştiriliyor ve bu durum büyük pratiklik kazandırıyor.

ÖZÇEKİML İGÖNDERME
'Roberto Zucco'nun hapishaneden kaçış sahnesiyle başlayan oyunun temposu, sahneler ilerledikçe artıyor. Ezgi Coşkun, performansıyla öne çıkıyor. Oynadığı cefakar abla rolüyle oyunun komedi yükünü başarıyla sırtlayan oyuncunun sahnelerinde kahkaha sesleri daha da yükseliyor. Ulaş İnan Torun, 'Zucco' rolünde başarılı. Diğer oyuncular da kendisine ayak uydurunca ortaya seyir keyfi yüksek eğlenceli bir oyun çıkıyor. Özellikle 'Zucco'nun bir kadını başına silah dayayıp rehin aldığı sahnede vatandaşların selfie yaparak olayı değerlendirme biçimleri; toplum olarak bu tür olaylara ne kadar meraklı olduğumuzu ve bir o kadar da ne kadar duyarsız yaklaştığımızı çok güzel anlatıyor. Moda Sahnesi, geçtiğimiz yıl ödül sisteminde yaşanan tartışmalardan dolayı İstanbul'da düzenlenen tiyatro ödüllerine katılmama kararını bu yılda devam ettiriyor.

İP ATLAYIP YOGA YAPARAK OYUNA HAZIRLANDILAR

Moda Sahnesi'nin internet sitesinde, oyuncuların oyuna nasıl hazırlandıkları prova notları başlığıyla tiyatroseverlerle paylaşılıyor. Yönetmen Kemal Aydoğan'ın yönlendirmesiyle bu oyun için çeşitli kitap okumaları yapan ekip, fiziksel kondisyonlarını artırmak için yoga yapmış. Ayrıca ebelemece oynayıp ip atlayarak oyuna hazırlanmışlar. Özellikle paylaşılan kitap isimleri, merak duyanlar için inanılmaz bir kaynak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seri katil mi kahraman mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN