Darülbedayi'ye saygı duruşu

Engin Alkan, iflas etmiş fabrika üzerinden bir ailenin parçalanmasını anlatan 'Çürük Temel' adlı oyunu 98 yıl sonra yeniden sahneye koyarak Darülbedayi'ye saygı duruşunda bulunuyor

Giriş Tarihi: 30.11.2014
Darülbedayi'ye saygı duruşu
Güzellikler evi' anlamına gelen Darülbedayi'nin sahnelediği ilk oyun olan 'Çürük Temel', Şehir Tiyatroları'nın kuruluşunun 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında bu yılki repertuvara alındı. Yenilenen haliyle ilk kez 19'uncu Tiyatro Festivali kapsamında izleyici karşısına çıkan oyunun galası, hafta başında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde yapıldı. Fransız yazar Emile Fabre'ın 'La Masion d'argile' adlı eserinden Hüseyin Suat Yalçın tarafından uyarlanan oyunu, Engin Alkan yönetiyor. Sezai Gülşen ve Doğan Yavaş'ın günümüz Türkçesi'ne uyarladığı oyunda; Oya Palay, Yeşim Koçak, Mert Tanık, Mustafa Barış Koçkar, Dolunay Pircioğlu, Samet Hafızoğlu ve Nurdan Gür rol alıyor.

BİR AİLE DRAMI
Şehir Tiyatroları'nın 80'inci yılında Zihni Küçümen tarafından okuma tiyatrosu olarak sahnelenen oyun, Darülbedayi'nin ilk oyunu olmasının yanı sıra Muhsin Ertuğrul'un da rol aldığı ilk oyun olarak tiyatro tarihinde önemli bir yer tutuyor. Oyunda Muhsin Ertuğrul'un oynadığı 'Necib Bey' karakterini bu kez Mert Tanık canlandırıyor. Aile yadigarı bir fabrikanın etrafında geçen oyun; onur, itibar, hırs ve intikam duygularıyla hareket eden aile bireylerinin düştüğü durumları yansıtıyor. Oyun, dededen kalma bir halı fabrikasını kimin idare edeceğine dair başlayan aile içi çatışmalar anlatıyor. Oyunun baş karakteri 'Münire Hanım' bir yandan yıllardır alışageldiği lüks ve prestijli yaşamın cazibesi, diğer yanda aile değerleri ve annelik duygusu arasında gidip geliyor. Karaktere hayat veren Oya Palay başarılı performansıyla takdir topluyor. Cem Yılmazer imzalı yıkılmış ve parçalanmış fabrika dekoru ise daha ilk bakışta oyunun nereye evrileceği konusunda ön fikir veriyor. Bu yıl sezon boyunca sahnelenen, 'Küskün Müzikal', 'Şark Dişçisi' ve 'Huysuz Müzikali' gibi oyunlarda rol alıp yönetmenlik yapan Engin Alkan, dönemi itibariyle devrim niteliği taşıyan oyunu, yeniden sahneye taşıyarak önemli bir duruş sergileyip Darülbedayi'ye saygı duruşunda bulunuyor. Seyircinin, oyun boyunca 'Çözüm nedir?' sorusuna cevap bulmaya çalışmasını amaçlayan, melodramatik anlatım biçimini modern tragedya diline dönüştürmek için kafa yoran Alkan, kendi özgün dilini yansıtan bir oyun ortaya çıkarmış.

SAVAŞIN GÖLGESİNDE OYNANDI
'Çürük Temel', Birinci Dünya Savaşı gölgesinde 20 Ocak 1916'da Tepebaşı Kışlık Tiyatrosu'nda Asker Ailelerine Yardım Cemiyeti yararına düzenlenen gecede perde açtı. Dekorunu 7 bin 500 kuruşa Rozental Efendi'nin yaptığı oyun için koltuklar 25 ile 108 kuruştan satışa çıkarıldı. Oyun perşembe öğlen 13.30'da kadınlara, akşam 21.00'de erkeklere sahnelendi. Oyunun ve başrolü oynayan Muhsin Ertuğrul'un başarısı tüm gözlerin Darülbedayi'ye çevrilmesine sebep oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darülbedayi'ye saygı duruşu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN