Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Cibali Karakolu 10 sene daha devam eder'

Sansür iddialarıyla gündeme gelen 'Cibali Karakolu'nun yıldızı Zihni Göktay: İyi reklam oldu. Bu oyuna 10 yıl daha devam ederiz

Giriş Tarihi: 27.12.2014
'Cibali Karakolu 10 sene daha devam eder'
'Bir Düğün Gecesi' adlı bir Fransız bulvar komedisinden uyarlanan ve ilk kez 1955 yılında Karaca Tiyatrosu'nda sahnelenen, 1972'ye kadar yüzlerce kez izleyiciyle buluşan 'Cibali Karakolu'; yeniden sahnede. Son olarak Nejat Uygur'un performansıyla hatırlanan oyun, Şehir Tiyatroları tarafından 42 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşturuldu. Oyun bu kez, bazı sahnelere sansür uygulandığı iddialarıyla gündeme geldi. Bu duruma, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu'nun üç saatlik oyunu kısaltmak için bazı sahneleri çıkarması sebep oldu.

YANLIŞ ALGILANDI
Çıkarılan sahneler arasında hayat kadını sahnesi olması, tartışmaları beraberinde getirdi. Oyun süresini kısaltmaktan ibaret olan olay, bir anda 'Tiyatroda hayat kadını rolü oynamak yasak' şeklinde algılandı. Yazıcıoğlu ise, göreve geldiği gün söylediği "Kimseden talimat almam; aldığım an görevi bırakırım" sözünün arkasında durdu. Yazıcıoğlu, yüzde 107 doluluk oranıyla seyircileri tiyatroya çektiklerini ve bu durumun bazı çevreleri rahatsız ettiğinin de altını çizdi. Seyirciler için olduğu kadar, oyuncular için de yorucu geçen oyun, bahsi geçen sahnelerin çıkarılmasıyla 2.5 saate düştü.

ZİHNİ GÖKTAY ŞOV
Oyunu, galasında seyrettim. Nev-i şahsına münhasır 'Komiser Cafer Sabbah'ın çapkınlıklarını ve olayları kendine has yöntemlerle çözmesini komediyle anlatan oyun, tam bir Zihni Göktay şov! Yönetmen Nedret Denizhan'ın kendisine tanıdığı özgürlüğü iyi kullanan usta sanatçı, sazı eline alıyor ve doğaçlamalarla oyunu tek başına götürüyor. Göktay, 28 yıl oynadığı 'Lüküs Hayat'ta alıştığımız gibi, bu oyunda da göndermeler yapıyor. Kadın-erkek ilişkileri, paranın ilişkilerdeki etkisi ve toplumsal yaşama dair eleştiriler yapan oyun; Göktay'ın ilerleyen yaşına rağmen sergilediği performansla alkışı hak ediyor. Müziği Ali Otyam, sahne tasarımı Rıfkı Demirelli, kostüm tasarımı Canan Göknil, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu'na ait olan oyunu bir de kısalmış haliyle izlemek gerek. Çok daha keyif alacağımdan eminim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cibali Karakolu 10 sene daha devam eder'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN