Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otantik olun hatalar yapın

19-21 Şubat tarihlerinde düzenlenecek olan alldesign için İstanbul'a gelecek olan, Katy Perry'nin kostüm tasarımcısı Todd Thomas, stil sahibi olmak isteyenlere önerilerde bulundu: Sahip olduklarınızı öne çıkartın. Otantik olun, hatalar yapın

Otantik olun hatalar yapın
Victoria's Secret Fashion Show'un vazgeçilmezi, Katty Perry'nin sahne kostüm tasarımlarındaki imzanın sahibi ve bunlar onun işlerinden yalnızca birkaçı... Çok yakında alldesign için İstanbul'da olacak moda tasarım sanatının alaylı isimlerinden Todd Thomas ile Türkiye'de moda ve Türk stili hakkında konuştuk. Önerileri ise, ilham verici...

Tasarım konusunda herhangi bir eğitiminiz yok. Moda tasarımı işinde nasıl var oldunuz?
İnternet henüz hayatımıza girmeden önce, yani ben gençken, Orta Amerika'nın ufak ve kırsal bir kasabasında yaşıyordum. Dönem, kendi dış görünüşümü oluşturma isteği içerisinde olduğum zamandı. Dünyada yeni yeni filizlenmeye başlayan 'Punk/Post Punk' tablosunda yer almak isteyişim ise, beni tasarımın içine sürükledi. El becerilerimin iyi olması ve bu stilin elemanlarını hazırda bulamıyor olmam, kendi giyeceklerimi tasarlama ihtiyacımı oluşturdu. Böylece kıyafet yapımı denemelerine başladım.

TASARIMDA EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ


İyi bir tasarımcı olmanın bileşenleri neler?
Eğitim; tasarım sürecini ve tasarımın gerçekleştirilmesini desteklemede önemli. Estetiği tanımlayabilme yeteneği, inanç, kültürel etkilerin farkında olunması ve kararlılık; iyi bir tasarımcı olmanın önde gelen bileşenleridir.

Yaptığınız işlerden bahseder misiniz?
Victoria's Secret Fashion Show gibi en üst, ticari, geniş izleyici kitlelerine hitap eden projelerden tutun, sanatçı Cindy Sherman'la yaptığım iş birliğine kadar pek çok sanatsal işlerde çalıştım. Yaptığım işler, beni çeşitli moda sistemlerine soktu. Bunlar; pahalı moda, ticari moda, kostüm tasarımı, ünlülerin dolapları, danışmanlık ve marka oluşturmanın yanı sıra bana ait kişisel koleksiyonlar sunma fırsatı da yarattı.

RIFAT ÖZBEK'İ SEVİYORUM


Bildiğim kadarıyla Katy Perry için de sahne kıyafetleri tasarlıyorsunuz...
Katy ve ben, o Victoria's Secret Fashion Show'da sahneye çıktığı zaman tanışmıştık. O şovdaki kıyafetlerini ben hazırlamıştım. Katy, stilisti Johnny Wujek ve ben, gerçekten çok iyi anlaştık. Sonrasında Katy'nin konserleri için iş birliği yapmaya başladık.

Favori tasarımcılarınız kim?
Rıfat Özbek'i seviyorum. Hüseyin Çağlayan'ı da ilham verici buluyorum.

Peki, kendi tarzını bulmaya çalışan insanlara bir tavsiyeniz var mı?
Sahip olduklarınızı öne çıkartın. Otantik olun, hatalar yapın. İnancınız olsun, icat edin.

Çağdaş Türk modası ve Türk insanının stili için ne düşünüyorsunuz?
Gözlemlerim, çığır açan tasarımcıların olduğu yönünde. Türk insanının tarzını zengin ve eklektik buluyorum.

Genç moda tasarımcılarına önerileriniz neler?
Güçlü yanlarınızı tespit edin. Gerçekçi ve elde edilebilir bir plana odaklanın. Bunun üzerine inşaa edin. Gelişin. Kritik, özgün düşünün. Kariyer ve işinizde değişikliklere açık olun. Kendinizi adayın ve yeni şeylerin alanınıza girmesi için açıklık oluşturun.

TÜRKİYE'YE GELMEK İÇİN CAN ATIYORUM


Önümüzdeki günlerde alldesign 2015 için Türkiye'de olacaksınız. Bu, Türkiye'ye ilk gelişiniz mi?
Yıllar önce ülkenize gelmiş ve orada deneyimlediklerimi çok sevmiştim. Tekrar gelmek için can atıyorum.

Peki, Türkiye sizin için ne anlam ifade ediyor?
Türkiye, kültürlere ve tarzlara derin bir saygıyı, hayat tarzlarındaki manzaranın köklerine saygı duyarak gelişimini temsil ediyor. Kültürel atmosferiniz yoğun, zengin ve ilham verici... Türkiye'nin tarihini çok merak ediyorum.

Peki, bu ikinci gelişinizde merak ettikleriniz neler olacak?
Mimarinizi, tarihinizi, tasarım, üretim ve perakende gibi süre gelen moda sistemlerinde neler olduğunu çok merak ediyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otantik olun hatalar yapın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN