Türkiye'nin en iyi haber sitesi

başlı başına bir hataydı

Yakında atv'de başlayacak 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisiyle ekranlara gelmeye hazırlanan , bazı gerçekleri çok önceden gördüğünü söylüyor: lanma da modern mafya. Bunu daha önce de dile getirdim. Ama bazıları benim durduğum yere sonradan gelmiş olabilir

Gezi olayları başlı başına bir hataydı
Uğruna cenaze törenleri düzenlendi. Gazetelere ölüm ilanları verildi. 11 yıl aradan sonra 'Çakır' yeniden dirildi! Bu kez ismi 'Hızır Çakırbeyli'... ile hem atv'de başlayacak olan 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz' dizisinde canlandıracağı yeni 'Çakır'ı konuştuk, hem de yeni Türkiye'yi...

'Çakır'ı özlemiş misiniz?
'Çakır'ı sadece ben değil, herkes özlemiş. Her gün sosyal medya hesaplarımıza 'Çakır'la ilgili hayranlık mesajları geliyor; üstünden 10 yıl geçmesine rağmen. Ve bu mesajları atanlar genellikle, 10 yıl önce diziyi seyredenler değil, dizinin tekrar bölümlerini seyreden gençler. Sokakta da aynı tepkiyi alıyordum… Aslında çok önemli, uzunca süre tereddütte kaldığımız bir karardı bu. Madem bu kadar talep var, bunun da bir karşılığı vardır diye düşündük. Biraz da taşlar yerine oturdu.

TÜYLERİMİZ DİKEN DEKİN OLDU


Neden taşlar yerine oturdu?
Bunu herhangi biriyle yapmak doğru olmayacaktı. Sonuç olarak bunun fikir babası Raci Şaşmaz. Yani 'Çakır'ı dile getirenlerin, yazanların tekrar kaleme alması halinde bu proje olabilirdi. Doğrusu bu biraz hayal gibiydi ama hayat bir şekilde bizi tekrar bir araya getirdi. 'Çakır'ı yazanlar, 'Çakır'ı konuşturanlarla aynı fikri paylaştık, oturup yazdılar. İlk okuduğumuzda hepimizin tüyleri diken diken oldu. Evet, 'Çakır' dönmüştü. Üstelik yepyeni bir projeyle: 'Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'. Bu, 2004 yılında ölen bir karakterin hikayesi değil. Özgün bir hikaye, özgün bir senaryo ve özgün bir karakter.

Nedir 'Çakır'ın tılsımı?
Benimle o kadar özdeşleşmiş bir karakter ki; nerdeyse ben 'Çakır' olmuşum, 'Çakır' da ben. Senaryo geldiğinde onların birinci cümleden itibaren ne demek istediklerini, hikayeyi nereye yaslayacaklarını bildiğim için onun temposunu, oturmasını kalkmasını, zamanlamasını yoğurmaya başlıyorum ve yazarların çok hoşuna gidiyor bu. İzleyenler 'Süleyman Çakır'dan nasıl bir zevk aldılarsa, 'Hızır Çakırbeyli'den de aynısını, hatta fazlasını alacaklar.

İki 'Çakır' arasında benzerlikler var mı?
Hâlâ tezcanlı bir adam. Bizim deyimimizle 'fıtfıtik' bir adam. Ama aradan bu kadar yıl geçtikten sonra temkinli, akıllı ve biraz daha 'business' bir adam. Yine atarlı, yine inişleri çıkışları var ama eskisi kadar değil. Neticede yaş aldık. (Gülüyor)

Yeni 'Çakır'da yine bir eşiniz, iki çocuğunuz var ama eski 'Çakır'dan farklı olarak bir anneniz ve kardeşiniz de var. Çakır'ı daha fazla işlemek sizi mutlu mu ediyor, strese mi sokuyor?
'Hızır Çakırbeyli'ye çizilen hayat daha lezzeti. Onu daha sahici ve ayakları yere basan bir adam haline getirmiş. Zaman zaman yanlışları olsa da, hatta anti-kahramana dönüşse de seyircinin daha fazla zevk alacağı bir 'baba' olmuş. Bir aileyi ayakta tutabilmek için her şeyi göze almış bir adam. Bütün derdi, varlığında ve yokluğunda ailesi iyi olsun. Bunun için de göze alamayacağı bir şey yok.

10 yıl önceki 'Çakır'la büyük bir takımın ana oyuncularından biriydiniz. Burada ise takımı kuran, bütün gözlerin üstünde olduğu bir 'Çakır' var…
Evet, lokomotif dilebiliriz. Arkadan gelen vagonları çekecek olan 'Hızır', rotayı da belirleyecek. Ama tabii ki bu rota her zaman istediği şekilde olmuyor. Yol ayrımlarına geliniyor, zaman zaman yanlış yollara giriyor ve zaten buradan da çatışma çıkıyor.

Eski 'Çakır'ın ismi 'Süleyman'dı. Yeni 'Çakır'ın ismi ise 'Hızır'…
Eski Çakır, Süleyman gibi güçlüydü, artık Hızır gibi yetişecek. (Gülüyor) Karısı Meryem'i Deniz Çakır oynayacak. Soyadının güzelliğine bakar mısınız? (Gülüyor) Deniz yeni dönemin en iyi oyuncularında biri. Onunla çalışmak çok güzel… Müjde Uzman'ın 'Nazlı' performansına da hayran kalacaksınız. Ve Tarık Ünlüoğlu öncesinden daha fazlasını vâdediyor… Bu kez baron koltuğunda o oturuyor, ismi 'Ünal Kaplan'.

Peki, yeni dizinizde de niye 'Çakır' oldunuz?
10 yıl önceki 'Çakır'a konu olan benim gözlerimdi. Gözlerim hâlâ mavi. Bizim ülkemizde gözleri mavi olana 'çakır' denir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi olayları başlı başına bir hataydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN