Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da ye dikkat!

Giriş Tarihi: 5.11.2015 17:31
Sonbaharda beslenmeye dikkat!

Vücut, biyolojik ritmini yeni mevsime adapte ederken zorlanıyor. Uzmanlara göre, geçiş mevsimi olan da hem ni artırmak hem de kilo almamak için mabolizmaya hız verecek, düşük kalorili ancak yüksek hacimli gıdalara yönelmekte fayda var.

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişinin önlenemez açlık krizleri veya akşam yemeği sonrası sürekli atıştırma hissi ile mücadele ettiğini belirten ve Diyet Uzmanı Berrin Yiğit Öztan, insan vücudunun yeni saatlere ve mevsime adapte olurken zorlandığını söyledi. Ani ısı değişimlerinin bağışıklık sistemini düşürdüğü de göz önüne alınırsa, bu mevsimde hastalanmamak için beslenmeye daha fazla özen göstermek gerekiyor.

Bu nedenle metabolizmayı hızlandıracak düşük kalorili ancak yüksek hacimli gıdaların daha sık tüketilmesini öneren Öztan, "Özellikle vücudu mutlu eden karbonhidratlara düşkünlüğü artanlar ve çikolata ağırlıklı beslenenler hızla kilo alabilecekleri aylarında daha çok hareket etmeli ve su tüketimini artırmalı" diyor.

"ZOR DİYET YOKTUR"

"Zor diyet yoktur yeter ki planlı olmasını bilip, yemekleri düşük kalorili ama lezzetli yapmaya odaklanın" diyen Öztan'ın diğer önerileri şöyle: ""Dışarıda yeme sıklığınızı, uzun sofra oturmalarını ve pasta - börek günlerini kesin. İlk adımı; kendinizde büyük değişim göreceğiniz ilk haftaki mönüye odaklayın, motivasyon kazandıracak, yeme disiplininizi geri getirecek ilk haftalar çok değerlidir. Bu nedenle öncelikle mutfağınızdaki iştah kabartan ama zararlı olan yiyecekleri temizleyin, sonra yeni beslenme planınız için alişveriş yapın ve mutfağa girin."


DİYET KİŞİYE ÖZEL OLMALI

Beslenme düzeninin kişinin durumu, fiziksel aktivite düzeyi ve bedensel özelliklerine göre farklılık gösterebileceğini belirten Öztan, bu nedenle metabolizmaya uygun listeler hazırlamak için bir beslenme uzmanına danışılmasının yararlı olacağını sözlerine ekliyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sonbaharda beslenmeye dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN