Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğru beslen, uyu, spor yap stresten kaç ve sevgi ol

Giriş Tarihi: 9.7.2016
Doğru beslen, uyu, spor yap stresten kaç ve sevgi dolu ol

Hollywood’un en güzel kadınlarından , yeni kitabında lı yaşamak için beş altın öneride bulundu. 44 yaşındaki yıldız, “İyi beslenmek, egzersiz yapmak, kaliteli uyku çekmek, stresten uzak durmak ve sevgi ilişkiler kurmak; sağlığımızı olumlu etkiliyor” diyor

; aktris, yapımcı ve eski bir model... Bugün Hollywood'un en ünlü yıldızlarından biri olan 44 yaşındaki Diaz, ikinci -güzellik kitabı 'The Longevity Book'u çıkardı. Kitabında sağlıklı yaşlanma konusunu detaylı biçimde alan ünlü yıldız; yıllara meydan okuyan güzelliğinin sırlarını New York Magazine'e anlattı. İşte Diaz'ın anlattıklarından dikkat çekici noktalar.

GÜNE NASIL BAŞLIYORUM?
Güne yüksek enerjiyle başlamak çok önemlidir. Sabah kalkarım, dişlerimi fırçalarım ve 1 litre su içerim. Herkese, uyanır uyanmaz su içmelerini tavsiye ederim. Ardından önce egzersiz, sonra kahvaltı yaparım ve günlük işlerime başlarım.

SAĞLIĞIMI NASIL KORURUM?
Sağlık, birçoğumuza doğuştan bahşedilen bir şeydir. Ancak bu, yaşınız ilerledikçe hastalıklara yakalanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Herkes sağlıklı, güçlü ve kabiliyetli doğmaz. Bu nedenle sağlığınıza sarılmalı ve yaşlandıkça onun elinizden kayıp gitmesine izin vermemelisiniz. Ben sağlık konusuna, kendime borçlu olduğum bir sorumluluk olarak bakıyorum. Bunu sadece kendim koruyabilirim, bir başkası değil. Bu nedenle bu kitabı yazmak benim için çok önemliydi. Çünkü içinde daha önce sahip olmadığım bilgiler var ve bunları öğrendikçe güçlendiğimi hissettim. Eğer insanlar da sağlıklarıyla ilgili bilgilere ulaşamazlarsa, nasıl daha mutlu, sağlıklı ve güçlü bir hayat yaşamak için gereken kuvveti bulabilirler? Vücudumuz, trilyonlarca hücreden oluşuyor ve biz bir şekilde hücrelerimizi ihmal ediyoruz, onlara gereken önemi vermiyoruz. Hücreleri, bir bütün olarak görüyoruz. Bense onların nasıl çalıştığını anlamak istedim. Hücresel düzeyde varolduğumuzu ve aslında yaşlanmanın da bu noktada gerçekleştiğini gördüm. Yaşayabilmemiz için, hücrelerimiz sürekli olarak yenilenmek ve canlanmak zorunda. Sağlıklı olmanın beş temel kuralı var: İyi beslenmek, fiziksel aktivitede bulunmak, iyi uyumak, stresten uzak durmak ve sevgi ilişkiler kurmak. Bu beş nokta; tıpkı genetik ve çevresel faktörler gibi hücrelerimizin işlevini de etkiliyor. Bu noktalarda yaptığımız seçimler, sağlığımız için çok önemli.

NASIL BESLENİYORUM?
İki kitabım; 'The Body Book' ve 'The Longevity Book'ta da yazdığım gibi, sağlıklı olmanın ilk kuralı, iyi beslenmek. İhtiyacınız olan maddeleri; ek gıdalardan değil, tükettiğiniz tüm yiyeceklerden almalısınız. Bu nedenle işlenmemiş veya koruyucu kimyasallar kullanılmamış besinleri tercih etmek çok önemli. Besin değeri yüksek ve zengin bir beslenme biçimini benimsemelisiniz.

YAŞLANMA KORKUM VAR MI?
Yaşlanmak, artık daha iyi anladığım bir konu. Yaşlanmakla ilgili bir sorunum yok. Sadece 150 yıl önce ortalama yaşam süresi 40'tı, şimdiyse kadınlar için bu süre 82'ye yükseldi. Bu, hepimizin kutlaması gereken bir şey. Şu anda dünya üzerinde yaşamış tüm insanlardan daha uzun bir ömre sahibiz. Bu da bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Ekonomi, sağlık endüstrisi ve çevre gibi birçok konuda sorumluluk almamız ve yeryüzündeki doğal kaynakları sürdürmek için çabalamamız gerekiyor.

EN ÇOK NEYE DİKKAT EDERİM?
Yaşlanmak da sağlığınız gibi sizin sorumluluğunuzda olan bir şey. Eğer sağlıklı yaşlanmak istiyorsanız, sizin için neyin iyi olduğunu anlamanız gerekiyor. Nasıl iyi besleneceğinizi, size hangi fiziksel aktivitenin faydalı olduğunu, nasıl kaliteli uyuyacağınızı, insanlarla nasıl sağlıklı ilişkiler kuracağınızı, stresten nasıl kaçınacağınızı bilmeli ve bunu başarmak için elinizden geleni yapmalısınız. Kendinizi hırpalamayın; sadece sizin için en iyi olan şeyi nasıl günden güne yakalayabileceğinizi düşünün.

SAĞLIK PROBLEMİM VAR MI?
Daha çok uyumam gerektiğini biliyorum ve bunu başarabilmek isterdim. Sanırım herkes daha çok uyumak ister. Ben de daha uzun saatler uyumak istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğru beslen, uyu, spor yap stresten kaç ve sevgi dolu ol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN