‘Bizi susturmak için helikopterle geldiler’

Giriş Tarihi: 31.7.2016
‘Bizi susturmak için helikopterle geldiler’
CAN OKANAR
A HABER ŞEF SPİKER
Hiç unutmuyorum... Gelen ilk haber, 'İki köprü de kapatıldı ama tek yönlü' şeklindeydi. 'Köprüyü kapatan asker, bu işte bir tuhaflık var' derken, Ankara'dan telefon geldi: 'Abi, üstümüzde sürekli jetler uçuyor, patlama sesleri de geliyor!' 1960'tan beri tüm darbeleri yaşayan biri olarak fırla Can Okanar! Hedef a Haber! Genel Müdür Abdulhalik Çimen, çoktan haber merkezinde... "Sonuna kadar direneceğiz" diyor. Banu El ve Salih Nayman stüdyoda, bıçak sırtındaki bir yayını cansiperane ve kesintisiz sürdürüyorlar. Atv Genel Müdürü Metin Ergen'le o stratejik karar çoktan alınmış. A Haber, atv ve a Spor ortak yayında... Teknik grubun lideri Yavuz Nart, her türlü duruma karşı yurt içi ve yurt dışında alternatif yayına çıkış noktalarının teknik hazırlıklarını yapıyor. Biliyoruz, tüm Türkiye'nin gözü yayınlarımızda. Darbe girişimi olduğu anlaşıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cep telefonundan yaptığı bağlantı yüreklere su serpti. Halk sokaklarda, çatışma haberleri geliyor. A Haber Dış Haberler Şefi Orhan Sali, bir yandan telefondan ilettiği görüntülerle canlı yayına katılıyor, bir yandan da haber merkezine ulaşmaya çalışıyor. Yurt Haberler Şefi Kerim Ulak da öyle... Jetler dalışa geçiyor ve sonik patlamaları a Haber yakınlarında yapıyor. Her patlamada bina sarsılıyor. Tam tepemizde bir helikopter inecek yer arıyor ama bulamıyor. İçinde a Haber'i susturmaya gelen darbeciler var. Sonradan ifadeleri ortaya çıktı: A Haber'i basıp sorumluları kurşuna dizecekler, direnen olursa onları da öldürecekler. Sorgusuz sualsiz... Güneş doğdu, yüreğimiz aydınlandı. Hiç unutmuyorum...

YAVUZ NART / TURKUVAZ TEKNİK GENEL MÜDÜRÜ
'KORKUSUZCA GÖREV YAPTIK'
15 Temmuz si saat 22.30'da gelen ilk haberler neticesinde Turkuvaz Teknik Hizmetler yöneticileri olarak hızlıca kanala ulaştık. Saat 23.00 sonrasında haberler netleşmeye başlamıştı. Hızlıca aramızda, yapılması gerekenleri tartıştık ve hemen harekete geçtik. 15 Temmuz ve sonrasında, Turkuvaz Teknik Hizmetler'de görevli yönetici ve teknik personel, özverili ve korkusuzca görevinin başındaydı ve demokrasi nöbetine katkı sağladı.

MURAT YANCI / A HABER HABER MÜDÜRÜ
Darbe girişimi yapıldığının netleştiği dakikadan itibaren a Haber demokrasiyi korumak için alarma geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajları çok hızlı bir şekilde millete ulaştırılarak darbecilerin oluşturmak istediği korku duvarı paramparça edildi. Üç kanalda birden aralıksız haber yayınına geçilerek milletin duruma el koymasının önemi anlatıldı. A Haber darbe girişiminin başından itibaren yaptığı yayınlarla demokrasinin ve milli iradenin korunması için tarihi bir görev yaptı; okullarda ders olarak okutulabilecek ve gazeteciliği onurlandıran örnek bir televizyon yayıncılığına imza attı.

YÜKSEL ALTINTAŞ / A HABER HABER KOORDİNATÖRÜ
'Beşiktaş'a tekneyle ulaştık'
Köprünün tanklarla kapatıldığını öğrenince, tekneyle Beşiktaş'a geçtik. Bu sırada tanklardan halka açılıyor, F-16'lar Boğaz üzerinde taciz uçuşu yapıyordu. Yönetim kararıyla üç kanaldan ortak yayına geçip yaşanan tüm gelişmeleri dakika dakika aktardık. Gazetecilik mesleğinde 'double check'in ne kadar önemli olduğunu bu olay bir kez daha gösterdi.

SALİH NAYMAN / A HABER SPİKERİ
'Canlı yayındayken TBMM bombalandı'
İlk bilgiler geldiğinde yayınımı tamamlamak üzereydim. Böyle bir ülkede, bu zamanda ve bu şartlarda kimse darbeye teşebbüs edemez diye düşünüyordum. Ama bir ihanet şebekesinin ölüm kusmaya başladığını öğrenince iş şekil değiştirdi. Başbakanın ilk sözlerini yayında ben aktardım. Sonra yayının en zor kısmını Banu gerçekleştirdi. Nöbetleşerek sabaha kadar yayın yaptık. Canlı yayında muhabir arkadaşlarıma sorular sorarken TBMM bombalandı, Genelkurmay kavşağında sivillerin üzerine helikopterle ölüm kusuldu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne savaş uçakları tarafından bombalar atıldı. Bunlar, a Haber-atv ortak yayınında yaşandı. Yaptığımız hâlâ sadece yayın değil... Ama ne dersek diyelim; kendini tankların önüne atan şehit ve gazilerimizin yaptığının zerresi olamaz. O gece bize de dua edildiğini biliyorum. Güzel ülkemin en karanlık gecesi inşallah çok daha aydınlık günleri getirecek.

Kerim Ulak / a Haber Yurt Haber Şefi
O gece program çekimleri için Edirne'deydim. Olayı haber alınca, 3.5 saatlik Edirne-İstanbul yolunu, 180 kilometre hızla 1.5 saatte katettim. Canlı bağlantılarla gelişmeleri aktarmaya başladım. Trafik durdu, Cumhurbaşkanımızın ineceği Atatürk Havalimanı'na ulaşmak için 30 dakika yürüdük. Havalimanındaki sıcak anları ekrana taşıyan tek kanal olduk. Tank üzerinde yayın yapan ilk gazeteci olmanın gururunu da yaşadım. Cumhurbaşkanımıza suikast yapmak için gelen askeri helikopterleri de görüntülemeyi başardık.

Orhan Sali / a Haber Dış Haberler Şefi
Cumhurbaşkanımızın Marmaris'te otel çıkışında yaptığı açıklama hiçbir kanalda yayınlanamadı. Görüntünün cep telefonu ile çekilmiş kaydını haber merkezimle paylaştım. Haliç'te tankların üzerinden yayınlar yaptık. Saat 04.00'te kanala vardım. Herkesin kafasında tek bir şey vardı: Asker yayınımızı kesinceye dek yayını sürdürmek... O gece her şeyi göze aldık. Evden çıkarken eşimle helalleştim. Ucunda ölüm bile olsa o gece kanalda olmalıydım.

Fakir Emrah Öncül / Kameraman
Olay gecesi saat 23.00'den sabah 08.00'e kadar Boğaziçi Köprüsü'ndeydim. Yaşananları kelimelerle anlatmaya imkan yok. Her akşam otobüse bindiğim durakta tank atışıyla öldürülen insanlar vardı. Yapılan hainliğin boyutları işte bu kadar büyük.

İhsan Yılmaz / a Haber Şef Editör
Olağanüstü bir durum olduğunu öğrenince ailemle helalleşip evden çıktım. A Haber'e geldiğimde, Başbakan darbe girişimini ifşa etmişti. O an halk nasıl sokakta mücadele ediyorsa, bizim de basın olarak Türkiye'ye sahip çıkma mücadelemiz başladı. A Haber olarak darbecilerin hedefiydik ve ne olursa olsun, son ana kadar yayını sürdürecektik. Meslektaşlarımın bu mücadelesinin, basın tarihinin en şerefli sayfalarından birinde yer alacağına inanıyorum.

Kubilay Gülbek / a Haber İstihbarat Şefi
Vatan Caddesi'nde sekiz tankın kaldırımda beklediğini, yolların vinçlerle kapatıldığını gördüm. Trafik kımıldamıyordu. Bu sırada ellerinde silahlar bulunan 500 polisin tanklara yürüdüğünü fark ettim. Cep telefonu ile yaşananları görüntüledim. Sabaha karşı 03.00'te kanala ulaştım ve muhabirleri çatışma yerlerine yönlendirerek sıcak anların yayınlarını yaptık.

Alper Altuğ / atv Haber Dış Haberler Editörü
O gece yayında aktif görev alanlar birbiriyle helalleşti. Aktif görevi olmayanlar ise güvenlik, koruma polisleri ve halkla birlikte, bina önünde nöbet tutmaya başladı. Jetlerin titrettiği masalarda, silah seslerinin gölgesinde, nöbet 24 saatten uzun sürdü.

Ayşen Tanırcan / atv Haber Şef Yönetmen
İşin teknik ve görsel alanında olduğum için, ilk andan itibaren ajanslara düşen tüm görselleri taramaya ve hain girişimin görüntülerini ekrana hazırlamaya çalıştım. Darbe girişiminden bugüne 14-15 saatlik bir tempoyla çalışıyoruz.

Yavuz Topal / a Haber Prodüktörü
Darbe girişimi duyulunca tüm yöneticiler, muhabir, editör ve prodüktörler kanala geldi. Haber merkezinde yayın için gerekli hazırlıklar yapıldı. Böyle gibi bir geceyi bir daha yaşamamak umuduyla.

Mehmet Ali Gökçe / a Haber Editörü
O gece a Haber'de sorumlu editör olarak ben vardım. 23.00 bülteni için son hazırlıkları yapıyordum. Sosyal medyada köprünün trafiğe kapatıldığını görünce, muhabir arkadaşlarımızı ve genel müdürümüzü aradım. O sırada bir darbe girişiminin olduğu netleşmişti. Başbakan Binali Yıldırım'ın a Haber'e telefonla bağlanmasıyla olay resmiyet kazandı.

Eda Özçetin / a Haber Editörü
İhanet gecesi rejide yayındaydık. İlerleyen saatlerde cuntacıların önce helikopterleri, ardından F-16'ları sesimizi kesmek için alçakça salvolar yaptı. Her an her şey olabilirdi ancak ekip olarak görevimizi yarım bırakmak bir an bile aklımızın ucundan geçmedi.

Murat Gener / a Haber Siyaset Danışmanı
A Haber ve atv Haber merkezleri, genç ama çok tecrübeli. Bu sayede ani gelişmelere derhal refleks veriyor ama kararlı duruyor ve sözünü esirgemiyor. Zaten iki haber merkezini de lider yapan bu özellik leri. O gece ekranda millete, hainlerin gerçek yüzünü gösterdiler.

Haktan Uysal / a Haber Spikeri
15 Temmuz gecesi, Türk milleti bir destan yazdı. Bize düşen; ekranda demokrasiye sahip çıkarken, bir yandan da o destanı tam olarak anlatabilmekti. İzleyicilerimizi mahcup etmediğimizi düşünüyorum.

Mehmet Karataş / a Haber muhabiri
Acilen köprüye gitmem söylendi ancak trafik ilerlemiyordu. Arabadan indim ve yavaş yavaş ilerleyen bir motosiklet gördüm. Durdurup arkasına bindim. Elimde telsiz olduğundan muhtemelen beni polis sandı. Kanala vardığımda kameraman arkadaşımı alıp sokağa fırladım. Kanala döndüğümüzde ise Balmumcu'daki binaya iki askeri araçtan edildiğini gördüm. TRT Radyo'ya gittiğimizde ise çatışma vardı. Darbeciler herkese ateş etmeye başladı. Çatışmanın ortasında kaldık. Oluşan kan gölü nedeniyle ayaklarım kaymaya başladı ama kaçmayı düşünmedik.

Muhsin Ünsal / a Haber Haber Programları Editörü
Tepemizde uçan helikopterlere rağmen korkmadan ne olursa olsun demokrasiden yana, halkın iradesinden yana yayınlarımızın arkasında durmamız gerektiğini düşündüm ve öyle de oldu.

Eda Özkan / a Haber Yönetmen
Sayın Başbakanımıza telefonla bağlandığımızda, uzun soluklu darbe girişimi mesaimiz başlamış oldu. Gece boyunca üzerimizden helikopterler ve savaş uçakları eksik olmadı.

Ali Şenel / ahaber.com.tr Haber Sorumlusu
İnternet medyasının temel kuralı olan hızlı karar verme mekanizmasını çalıştırarak gelişmeleri anında okurlarımıza duyurduk. Türkiye, tanka-uçağa cep telefonlarıyla karşı koydu.

Gülşah Nezaket Maraşlı / a Haber Yönetmen
Darbeciler, bizim için katletme emri vermiş ancak hiç korkmadan yayınımızı sürdürdük. O gecenin benim için en acı anı; altı yıl birlikte çalıştığım gazeteci Mustafa Cambaz abimin şehadet haberini kendi yayınımda vermemdir.

Tayfun Saraçoğlu / a Haber Tanıtım ve Marka Pazarlama Müdürü
Darbe girşiminden bu yana kanal içerisinde birbirimize kenetlenmiş bir şekilde çalışıyoruz. Sürekli bir hareket halindeyiz ve 24 saatin çoğunu ayakta geçirerek çalışıyoruz.

Mehmet İslam Türk / a Haber Görsel Tasarım Müdürü
Ülkemizin yaşadığı o karanlık gecede bizim de ekranlarımız karartılmak istendi. Siz meydanlarda biz de işimizin başında nöbet tuttuk.

Ferdi Gül / atv-a Haber Kurgu Şefi
O gece yurttaşlarımızın gözlerindeki cesaret, soğukkanlılık ve demokrasi sevgisini, atv ile a Haber'de mesaide olan çalışma arkadaşlarımın gözlerinde de gördüm. Hain saldırı görüntüleri ile kahramanlık destanı yazan halkımızın görüntülerini bir an önce yayına vermek için tüm ekip canla başla çalıştık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bizi susturmak için helikopterle geldiler’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN