Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehir tiyatroları yeni sezonu ustalarla açıyor

Giriş Tarihi: 1.10.2016
Şehir tiyatroları yeni sezonu ustalarla açıyor

Tiyatronun iki usta ismi Haldun Dormen ile , İBB Şehir Tiyatroları çatısı altında buluştu. 50 yıla yakın dostlukları olan ikiliden Dormen, 'Şahane Züğürtler' adlı oyunu yönetecek. Göktay da 'Hisse-i Şayia' adlı oyunda ilk kez kızı ve damadıyla birlikte seyirci karşısına çıkacak. Geçtiğimiz sezon sahnelediği 43 oyunla 407 bin 908 kişiye ulaşan Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2016-2017 sezonunu; altısı yeni, 12 oyunla açıyor. Yeni sezonla alakalı detaylar, önceki gün Esma Sultan yalısı'nda yapılan toplantıyla paylaşıldı. Toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Şehir Tiyatroları Müdürü Salih Efiloğlu, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur'un yanı sıra, usta oyuncular Haldun Dormen ve Zihni Göktay da katıldı. Tanıtım toplantısında en büyük ilgiyi Haldun Dormen ile Zihni Göktay gördü. Herkesin birlikte fotoğraf çektirmek için sıraya girdiği iki usta isim, şen kahkahalarıyla eski günleri yad etti.

40 YILLIK EBEDİ DOSTLUK
Göktay, "İçtiğimiz kahvelerin hatrı geçti, ikinciye döndük" diyerek Dormen'le 40 yıldan fazla dostluklarının olduğunu söyledi. Göktay'ın, dünyaca ünlü bir yıldız dediği Dormen de, "Biri rekorlar kıran 'Lüküs Hayat' olmak üzere iki oyunda çalıştık. Dünyada 30 yıl süren ve 30 yıl aynı rolü oynayan başka oyuncu yok. O yüzden Zihni, büyük stardır" dedi. Usta sanatçı Haldun Dormen'in yaklaşık 20 yıl sonra yeniden Şehir Tiyatroları bünyesinde oyun yönetecek olması, sezonun en büyük sürprizlerinden. Şehir Tiyatroları çatısı altında yedi oyun yöneten Dormen, geçmişte iki defa sahneye koyduğu, birinde Ayfer Feray'la, diğerinde de 'yle olmak üzere 600'den fazla kez oynadığı 'Şahane Züğürtler' adlı komediyi yeniden sahneye taşıyor. Dormen'in, "60 yıllık kariyerimde en sevdiğim rol" dediği 'Prens Mikail'i genç oyuncu Can Başak canlandırıyor. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden Jacques Deval'in yazdığı, çevirisini Asude Zeybekoğlu'nun yaptığı oyun, 13 - 15 Ekim tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde olacak.

'HAYALİM GERÇEK OLDU'
Bu sezon, tiyatroda 53'üncü yılına başlayacak olan Zihni Göktay için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü Göktay, usta oyuncu Tarık Şerbetçioğlu'nun rejisini yaptığı 'Hisse-i Şayia' adlı oyunda kızı ve damadıyla birlikte oynayacak. 83'üncü oyunuyla seyirci karşısına çıkacak olan Göktay, şöyle konuştu: "Bunca sene sonra ilk defa kızım ve damadım ile aynı sahneyi paylaşacağım. Oyunda da kızımı ve damadımı oynuyorlar. O yüzden benim için ayrı bir mutluluk olacak. 26 Ekim'de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde perdeleri açacağız. Çok heyecanlıyım." Göktay'ın kızı Zeynep Göktay Dilbaz ise, "İlk ustamla aynı sahnede olmak benim çok istediğim bir hayaldi. O hayalim gerçek oldu. Çok mutlu ve gururluyum" dedi.

NECİP FAZIL DA SAHNELENECEK
5 ekim'de perdelerini açacak olan Şehir Tiyatroları'nda; 'Saadet Hanım', 'Yangın Yerinde Orkideler', 'Martı', 'Şahane Züğürtler', 'Aldatma' ve 'Hisse-i Şayia' adlı yeni oyunların yanı sıra, 'On İki Öfkeli Adam', 'Fehim Paşa Konağı', 'Cibali Paşa Karakolu', 'Cyrano De Bergerac' ve '12. Gece' gibi oyunlar da seyirciyle yeniden buluşacak. Ayrıca sezon içinde Necip Fazıl Kısakürek'in 'Reis Bey', Turan Oflazoğlu'nun '4. Murat' adlı eserleri de sahneye uyarlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehir tiyatroları yeni sezonu ustalarla açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN