Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’lik teknik yönüyle zanaat, estetik açıdan ise sanat sayılır

Fenomenlerin ’lik yapması hakkında konuşan DJ Hakan Kabil: Mesleğimi teknik yönüyle zanaat, estetik yönüyle sanat kabul ediyorum

Giriş Tarihi: 12.8.2017
DJ’lik teknik yönüyle zanaat, estetik açıdan ise sanat sayılır
Profesyonel 'lik kariyerine 2005 yılında Etiler Şamdan'da başlayan ve Ajda Pekkan, , Atiye, Mehmet Erdem, , Ayla Çelik gibi isimlerin prodüksiyon çalışmalarında da remix'leriyle yer alan Hakan Kabil'le derleyip mikslediği yolculuk temalı albümü 'Summer Ride' hakkında merak edilenleri konuştuk...

Albümün adı 'Summer Ride'. Bu bir yol albümü mü?
Hepimiz en çok yolda müzik dinliyoruz ve bence şarkıların bize en çok değebildiği anlar da yolculuklarımız. Çünkü sevinçler, hüzünler, umutlar ve zaferler mutlaka bir yolculukla başlar ve biter. 'Summer Ride', dinleyicisinin yolculuk deneyimini daha keyifli kılmayı hedefleyen bir albüm. Elbette yol haricinde de dinlensin isterim.

YENİ ÇIKANLARI DİNLERİM

Siz yolculuklarınızda ne tür müzikler dinliyorsunuz?
İşim gereği genelde yeni çıkanları dinlerim ama yolda hayaller kurmayı ve kendimi motive etmeyi severim. Bir yol listem var. Klasik müzikten elektronik müziğe, halk müziğinden rock müziğe uzanan geniş ve keskin geçişleri olan bir liste bu.

2017 yazının fon müziği tür olarak sizce nedirve neden?
Elektronik müzik ve türevleri bence.

DJ'lerin altın çağını yaşadığı dönemdeyiz. Bu dönemi nasıl değerlendiriyorsunuz?
DJ, yani discjockey, bilmeyen biri için maalesef yalnızca müzik çalan, cihazları kontrol eden bir operatör olarak görünüyor. Fotoğraf makinası kullanan herkese fotoğrafçı diyemeyiz. Yalnızca DJ ekipmanı kullanabilmekle de DJ olunmuyor. Ben mesleğimi teknik uygulamaları nedeniyle bir zanaat olarak, estetik yönüyle de bir sanat olarak kabul ediyorum. Tüm bunları yapabilmek için teknik becerinin yanında müzik bilgisi, hayat bilgisi ve mesleki tecrübe gerekiyor. DJ kimliğiyle dünya müziğini herkesten çok takip ediyoruz. DJ kabini tepkileri birebir ölçebileceğimiz en güçlü referans alanımız. Gelişen teknoloji ve bilgiye ulaşmadaki imkanlar, büyük oyuncuların yanında şans bulmamızı kolaylaştırıyor. Dünya değişiyor. Bir bilgisayar, bir kulaklık, duyan bir çift kulak ve elbette bilgi ve yetenekle milyon dolarlık stüdyolarda yapılmış projelerin yanında şans bulabilmek mümkün. Gençlerin odalarına kurulmuş stüdyolardan milyonları peşinden sürükleyen soundlar çıkabiliyor artık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DJ’lik teknik yönüyle zanaat, estetik açıdan ise sanat sayılır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN