Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rekortmen oyunlar yeni sezonda da sahnede

Tiyatrocular, yeni oyunları için provalarını sıklaştırdı. Artık klasikleşen ‘Alevli Günler’ ve ‘Bezirgan’ oyunları yine sahnede olacak

Giriş Tarihi: 12.8.2017
Rekortmen oyunlar yeni sezonda da sahnede
Tiyatro sezonunda perdelerin açılmasına az zaman kaldı. Yeni sezonda sahnelenecek oyunlara bu hafta da devam ediyorum.
Tiyatrokare, 2017-2018 sezonunda geçtiğimiz yıl repertuara aldığı ve 'ın sekiz yıl sonra sahnelere döndüğü 'Ahududu' adlı komedi oyunu ve sekiz yıldır kapalı gişe oynanan 'Leyla'nın Evi' adlı müzikalle devam edecek. Topluluk, 27'nci yılında sezona yine iddialı bir oyunla girecek.
'The Curious Incident of the Dog in the Night Time' adıyla Londra ve sahnelerini sarsan, 2015'de başta Tony Ödülü olmak üzere pek çok ödül alan oyun, asperger sendromlu bir gencin, gerçeğin peşine düşmesi ve gizemli bir cinayeti çözmesini anlatıyor.
Gerek insancıl söylemi, gerek yenilikçi sahneleme yöntemiyle dünyada çok ses getiren 'Süper Bir Gün Geçireceğinizi Nasıl Anlarsınız?' adlı oyun, Mark Haddon'ın 2003'de yayınlanan ve Whitbread Yılın Romanı Ödülü'nü alan 'Süper İyi Günler'den Simon Stephens tarafından uyarlandı. Nedim Saban'ın yöneteceği oyunun kadrosu, Eylül ayında açıklanacak.

YENİ MEKANA YENİ OYUN
Cem Davran'ın Yıldıray Şahinler, Bahtiyar Engin ve Erkan Can'la birlikte kurduğu İstanbul Halk Tiyatrosu, sezona uzun soluklu iki oyunu 'Alevli Günler' ve 'Bezirgan'ın yanı sıra iki yeni oyunla giriyor.
Topluluk, oyunlarını bu yıl Ataşehir'de hazırlıkları tüm hızıyla devam eden yeni tiyatro salonlarında sahneleyecek olmanın heyecanını yaşıyor.
Davran'ın 'amiral gemimiz' diye nitelendirdiği 'Alevli Günler' dokuzuncu, 'Bezirgan' ise sekizinci sezonunda perdelerini yeni mekanlarında açacak.
Rekortmen olan oyunların yanı sıra Yıldıray Şahinler'in yönetip Erkan Can ve Bahtiyar Engin'le birlikte rol alacağı 'Barut Fıçısı' adlı oyun ise yeni mekanın ilk oyunu olacak.

27 YILDA 22'NCİ OYUN
Kendine has yazım tekniği ile adından bahsettirmeyi başaran Uğur Uludağ, kurduğu Espri Sanatları Enstitüsü Kurumu (ESEKart) için bu yıla özel yeni bir oyun yazdı. Topluluğun 22'nci oyunu olan 'Ben Seni Avutmak İçin Sevmedim'.
'Sürekli sevgili değiştirenlerin seri katillerden hiçbir farkı yoktur' şeklindeki ilginç mottosuyla dikkat çekiyor. Oyunda Uludağ'a, Hakan Bilgin, Yasemin Hadivent, Demet Şaşmaz ve Barış Atay eşlik ediyor.

SEVİ TİYATRO KURDU
Yıllardır Epizot Görsel Sanatlar'ın projelerinde rol alan Merve Sevi, sahne önü başarısını arkaya taşıyor.
Oyuncu, kendi kurduğu Tiyatro Sevi'nin ilk oyunu olan Ray Cooney'in 'Kaç Baba Kaç' adlı oyunu için çalışmalara başladı. Sevi; evlilik, yasak aşk ve kariyer üzerine kurulan oyunda 'Jane Tate' rolüne hayat verecek. 12 kişilik oyunda Ferdi Akarnur, Orçun Kaptan, Yeliz Şar, Dost Elver gibi isimler yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekortmen oyunlar yeni sezonda da sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN