Ağır abi olarak sevildim ama komedide daha iyiyim

Dizi ve filmlerin aranan ismi , ‘Ölümlü Dünya’ filmiyle izleyiciyi güldürüyor. Tiyatroda 25 yıldır komedi oynadığını belirten Özgür, dizilerde ise ağır abi olarak tanındığını söylüyor: Aslında komedide daha yetkinim, bu yönümü daha çok göstermeliyim

Giriş Tarihi: 15.2.2018
Ağır abi olarak sevildim ama komedide daha iyiyim

Ali Atay'ın yönettiği 'Ölümlü Dünya' filmiyle izleyiciyle buluşan Mehmet Özgür, bir yandan da Antalya Şehir Tiyatroları'nda genel sanat yönetmenliği görevine devam ediyor. Antalya'da yaşayan ünlü oyuncuyla hem yeni filmini, hem de tiyatro projelerini konuştuk...

'Ölümlü Dünya' filminde sizi cezbeden ne oldu?
İyi koku alırım... Senaryoyu okurken kahkahalarla güldüm. Senaryoda çok iyi bir matematik ve sıra dışı bir mizah gördüm. Kadrosu da çok hoşuma gitti. O yüzden bu işin içinde olmak istedim. Ortaya çıkan sonuçtan da çok memnunum.

OYUNCULUK DEMLENMEK İSTER

Sanat filmlerinde de rol alıyorsunuz. Kendinizi hangi türde daha iyi ifade ettiğinizi düşünüyorsunuz?
Aslında benim asıl uzmanlığım komedi. Tiyatroda 25 yıldan fazladır ağırlıklı olarak komedi oyunlarında oynadım. Kendimi komedide daha yetkin hissediyorum ama nedense bugüne kadar sinemada ve dizide komedi rolü gelmedi. İnsanlar beni ağır abi olarak tanıdı, sevdi, öyle yerleşti. Son dönemde yaptığım işlerle bunu biraz kırdım ama sinemada komedi yanımı daha çok göstermek isterim.

Kariyerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Geç keşfedildiğinizi düşünüyor musunuz?
Hayır, tam zamanında oldu bence. Oyunculuk, olgunluk ve demlenmek ister. Tam zamanında olduğunu düşünüyorum. 13 yılda gelebileceğim en iyi noktaya geldim ama sinemada, tiyatrodaki gibi bir kariyer yapamadım henüz. Tiyatroya 30 yılımı verdim. Çok çaba sarf ettim. Sinemada ise henüz kendimi yetkin hissetmiyorum.

Uzun bir tiyatro kariyeriniz var. Antalya'da tiyatro yapmak nasıl?
Üç yıldır Antalya Şehir Tiyatroları'nın genel sanat yönetmeniyim. Aynı zamanda orada 'Huysuz' adlı oyunda rol alıyorum. 30 yıldır bu tiyatronun bünyesindeyim. Öğrendiğim her şeyi bu tiyatroya borçluyum. Beni komediden tanıyan Antalya izleyicisi, beni ekranda ya da sinemada farklı işlerde görünce şaşırıyor.

Çok talep gören bir oyuncu için Anadolu'da tiyatro yapmak zor mu?
Hayır değil; ben Antalya'da yaşıyorum zaten. İstanbul'daki evim Sabiha Gökçen Havalimanı'nın dibinde. Çekimlerim biter bitmez hemen Antalya'ya dönüyorum. Antalya Şehir Tiyatroları olarak İstanbul'da sahne açma projemiz var. Türk tiyatrosunda devrim olacak bu. Bir Anadolu tiyatrosu olarak İstanbul'da sahnemiz olacak ve düzenli oyunlar oynayacağız.

Bu işleri yapmak için illa istanbul'da olmak gerekiyor mu?
Ne yazık ki... İstanbul'da sektör yüzünü bir türlü Anadolu'ya dönmediği için, biz bu şekilde bu güruhun yüzünü Anadolu'ya çevirmeye çalışıyoruz. Bizim gibi Anadolu'da tiyatro yapan şehir tiyatroları, seslerini İstanbul'a duyuramıyor. Sektör, yüzünü Anadolu'ya dönmediği sürece gelişemez. Biz bunun savaşını veriyoruz.

Antalya Şehir Tiyatroları'nı farklı kılan nedir?
Dünyada bir yıllık program çıkaran tek tiyatroyuz. Bizim yönetmeliğimiz, Sayıştay onaylı olduğu için Türkiye'de tek... Bu yönetmeliğe göre, belediye başkanına direkt bağlı olan tek şehir tiyatrosuyuz. Bu da Menderes Bey'in (Türel) bir vizyonudur. Ben genel sanat yönetmeni olarak belediye başkanına direkt ulaşabiliyorum; bu çok önemli.

HAYATIMI KURTARACAK PARAYI REDDETTİM

Oyunculuk sektörüne nasıl girdiniz?
Hedefim sektöre girmek değildi. Tiyatroyla var oldum ve hep tiyatro yapma arzusundayım. Bir kanal yöneticisi oyunumu izledi ve "Oynadığınız karakteri sabah programı yapmak istiyorum" dedi. Kabul ettim ve başladık. O sabah programını da İstanbul'daki bir yapımcı görmüş. O dönem Kemal Sunal yeni vefat etmişti. "Kemal Sunal'ın bütün filmlerini senin üzerinden yeniden çekmek istiyorum" dedi. "Böyle bir mirasa konmak, kariyerime böyle başlamak istemiyorum" dedim. Bana o gün vâdedilen para, tüm hayatımı kurtaracak paraydı ama reddettim.

Tiyatroda işler nasıl gidiyor peki?
Türkiye'nin en çok seyirci toplayan şehir tiyatrosuyuz. 285 kişilik salonda 14 oyun sahneliyoruz. Toplam 58 bin seyirciye ulaşmışız; bu çok ciddi bir rekor. 95 kişilik bir ekiple birçok ilki gerçekleştiriyoruz. Uluslar arası bir tiyatro festivali yapmak için üç yıldır titizlikle hazırlanıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır abi olarak sevildim ama komedide daha iyiyim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN