Dünya seni izlemiyorsa kim olduğunun ne önemı var?

‘Senaryo’ adlı oyun, sıradan bir hayatı olan ‘Anne’ adındaki bir kadının sıra dışı değişim sürecini anlatıyor

Giriş Tarihi: 11.11.2018
Dünya seni izlemiyorsa kim olduğunun ne önemı var?
Tiyatroseverlerin bazı takıntıları vardır; oyuna gitmeden önce kimisi yönetmenine, yazarına, kimisi oyuncularına bakar. Benim için de Mehmet Birkiye öyle bir isim... Yönettiği her oyunu özellikle izlemeye çalışırım. Siyah Beyaz ve Renkli Tiyatro'nun yeni oyunu 'Senaryo'nun Birkiye rejisiyle sahneleneceğini öğrenince soluğu Uniq İstanbul'da aldım. Alternatif sahne Glass Room'da ilk kez seyirciyle buluşan oyun, dünyaca ünlü oyun yazarı Martin Crimp tarafından kaleme alınmış. Seyirciler salonda yerlerini alırken, bir oyuncu sahnede bekliyor. Daha sonra sırayla tüm oyuncular, sahnedeki oyun alanlarına geçiyor. Oyun alanı diyorum çünkü rolü veya repliği olmasa da her oyuncu sahneye çıkıyor.

SIRA DIŞI OLAYLAR
Repliği olmayan oyuncu; arkada, dekor tasarımını Cihan Aşar'ın yaptığı beş ayrı platformun üzerinde resim çiziyor. Resimler yavaşça belirdikçe, çizimlerin oyundaki sahnelerle ilgili olduğu anlaşılıyor. Birkiye, burada yine farkını konuşturmuş. Salih Bademci, Cem Özeren, Çağrı Şensoy, Güneş Sayın, Tuğçe Yolcu, İmer Özgün ve Nışan Şirinyan'ın rol aldığı 'Senaryo'; elektrik teknisyeni kocasıyla sıradan bir hayatı olan 'Anne' isimli kadının, hikayesini yapımcı bir çifte anlatmasından sonra yaşamının değişmesini konu alıyor. Kadının hayat seyri akışından çıkıyor ve yapımcıların müdahil olduğu bir yere dönüşüyor. 'Bütün dünya izlemedikçe kim olduğun, ne yaşadığın neden önemli olsun?' diye soran oyun, 'Eğer var olmak istiyorsan, kurguya dahil olmalısın' diyor seyirciye. Olağan akıştan çıkıp sıra dışı şeyler yaşamalı, hatta kendi hayatına ihanet etmelisin. Günümüz New York'unda geçen oyun, bir anlamda gerçekliği sorguluyor. İlginç sahneleme tekniği, ışık tasarımı ve başarılı oyunculuklarıyla öne çıkan oyun, 20 Kasım'da Oyun Atölyesi'nde sahnelenecek.

'KADIN DİLİNDEN MASALLAR'
Özden Dilek Karakışla; 25 yıl reklam ve iletişim sektöründe üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra tiyatroya başlamış. Karakışla; zamanı ve yazarı bilinmeyen, farklı dil ve kültürlerin harmanlandığı masallardan oluşan 'Kadın Dilinden Masallar' performansını sahnelemeye devam ediyor. Oyun, 18 Kasım'da Ortaköy'deki Cep Sahne Kırmızı Salon'da seyirciyle buluşacak.
BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya seni izlemiyorsa kim olduğunun ne önemı var?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN