Sinema tadında tiyatro

Giriş Tarihi: 24.11.2018
Sinema tadında tiyatro

1999 yılında Berkun Oya tarafından kurulan Krek Tiyatro, sahnelediği oyunlarla tiyatroseverlerin gönlünü kazanmayı başarmıştı. En son 2013'te Iska ile seyirci karşısına çıkan Berkun Oya, uzun bir aradan sonra tiyatroya döndü 'Dünyada Karşılaşmış Gibi' adlı oyun, ilk açıklandığı andan itibaren tüm seyircilerin iştahını kabarttı. Oyunu Berkun Oya'nın yazıp yönetmesi, Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Fatih Artman, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin ve Settar Tanrıöğen gibi sektörün önde gelen isimlerin kadroda yer alması beklentiyi oldukça yükseltti.IŞTAH KABARTAN OYUN
Seyircide 'Mutlaka görmeliyim' hissi yaratan oyunun biletleri tükendi. Nisan Ceren Göknel'in yapımcılığını üstlendiği, şampiyonlar ligi kadrosuyla dikkat çeken oyun, sahneleme yöntemiyle de farklı bir deneyim yaşatıyor. Oyunu VW Arena'da yapılan prömiyerinde izleyen şanslı azınlıktanım. Oya, oyunu yine cam bir platformun arkasında kurmuş. Seyirciler oyunu kulaklıkla takip ediyor. Buraya kadar olan kısım daha önce izlediğimiz Oya oyunlarıyla benzer işleyişte. Ancak Oya, bu kez bir yenilik daha katmış. Bir karakolda geçen hikayeyi iki farklı persfpektiften sunmuş. Yani, biz karakolun ön odasında olup bitenleri izlerken, arka taraftaki seyirciler de karakolun diğer odasındaki hikayeyi izliyorlar. Oyuncular aralarda odalara girip çıkıyorlar.

Yaklaşık 80 dakika süren birinci bölümün ardından seyircilerden yerlerini değiştirip diğer tarafa geçmeleri isteniyor. Yine aynı koltuk numarasına oturup bu kez diğer karakterin hikayesine tanık oluyorsunuz. Oyuncular aynı temsili iki kez üst üste oynamış olurken, seyirci de aslında iki farklı oyun izlemiş gibi oluyor. Oya'nın bu anlayışla amacına ne kadar ulaştığı bilinmez ama seyirciye bambaşka bir tiyatro deneyimi yaşattığı kesin. Oyuncular da rollerinin hakkını veriyor. Hem sahneleme tekniği, hem sağlam metni, hem de ikna edici performanslarıyla 'Dünyada Karşılaşmış Gibi' sezonun en iddialı oyunlarından.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema tadında tiyatro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN