Çocuk, özgürlüğü engeller mi?

Giriş Tarihi: 30.3.2019
Çocuk, özgürlüğü engeller mi?
Yayınlandığı 2002-2003 yıllarında ekranların fenomeni haline gelen atv dizisi 'Asmalı Konak'ta 'Salih' ve 'Zeynep' karakterlerini canlandıran Burak Altay ve Eylem Yıldız, yıllar sonra bu kez tiyatro oyunu için bir araya geldi. Dünya Tiyatro Günü'ndeki tercihim ikilinin Toy İstanbul'da sahnelenen 'İsimsiz' adlı oyunları oldu.
Yapımcılığını Kavim Tiyatro'nun üstlendiği, Alman yazar Tilla Lingenberg'in yazdığı oyunu dilimize Yücel Erten çevirmiş.
Ebru Tartıcı Borchers'ın yönettiği oyunda, karakterlerin isimleri yok, bir oyuncu çift var. Zar zor açtıkları tiyatrolarında, terör saldırılarıyla alakalı bir oyun koymaya çalışıyorlar.

HEM PROVA HEM GERÇEK
Oyun, onların özgürleşme başlığı altındaki oyunlarının prova süreciyle başlıyor. Daha sonra ikilinin arasındaki gerçek hayata dönüp çocuk meselesi üzerinden kadın erkek ilişkilerine odaklanıyor. Oyun boyunca hem kendi ilişkilerinin boyutu, hem de sahneye koymaya çalıştıkları oyunun provaları arasında gidip geliyoruz.
Prova sürecindeki sahneler tempoyu biraz düşürse de Yıldız ve Altay, performanslarıyla göz dolduruyor.
17 yıldır birbirini tanıyan ve birlikte üçüncü projeleri olan ikilinin uyumu dikkat çekiyor. Kadının isteyip erkeğin istemediği çocuk konusu üzerinden özgürlük muhakemesi yapan oyun, oyunculuk sektörüne ve tiyatro dünyasına dair güzel tespitler ve göndermelerle güldürüyor. Örneğin çocuk istemediği için sorumluluk almaktan korkmakla suçlanan adam; "Sorumluluk almaktan korksaydım, devlet tiyatrolarını bırakıp özel tiyatro yapmaya çalışmazdım" diyor. Hayatında değişiklik istediğini söyleyen kadına karşılık adam, 'Sana tek kişilik oyun yapalım, o yaşa geldin' diye karşılık veriyor. Özgür olmak istediği için oyunculuğu seçtiğini söyleyen adam, yine aynı sebepten çocuk istemediğini yineliyor.
Kariyeriyle özel hayatı arasında gelgitler yaşayan kadın ise sevdiği adamdan destek göremeyince, gönlünden geçeni değil aklından geçeni uyguluyor. Özgürlük ve çocuk üzerine düşündüren oyun yaklaşık 90 dakika sürüyor. 'İsimsiz', 3-16 Nisan'da Toy İstanbul'da...

YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ
Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları, Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, bu yıl 21 yaşında. Festival, Dünya Tiyatro Günü'nde 21'inci kez perdelerini açtı. Shaman Dans Tiyatrosu'nun Anadolu'nun Aşk Efsaneleri adlı gösterisiyle başlayan festivalde Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nün bu yılki sahibi Işıl Kasapoğlu oldu.1994'ten beri rejisör olarak çalıştığı Devlet Tiyatroları bünyesinde onlarca oyun sahneye koyan Kasapoğlu ayrıca, 2002'de kuruluşuna önderlik ettiği Semaver Kumpanya çatısı altında oyunları sahneliyor. Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 30 Nisan'a kadar toplam 31 farklı oyuna evsahipliği yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk, özgürlüğü engeller mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN