Sanal müzede en çok Göbeklitepe ziyaret edildi

Giriş Tarihi: 21.5.2020 ABONE OL
Sanal müzede en çok Göbeklitepe ziyaret edildi
Türkiye'de koronavirüs vakasının ilk görüldüğü tarihten sonra 19 Mart'tan itibaren altyapısı hazırlanan ve 25 Mart'ta hizmete sunulan sanal müze 6 milyon kişi tarafından gezildi. Sanal müzede en çok Göbeklitepe Örenyeri ziyaret edildi. Güneydoğu Anadolu'da en çok gezilen tarihi mekânların başında gelen Göbeklitepe Örenyeri, 1 milyon 673 bin kişiyle, sanal müzeler içerisinde en çok görülen yer oldu. Kurtuluş Savaşı Müzesi 941 bin 516, Efes Müzesi 665 bin 345, bu yıl Avrupa Yılın Müzesi Ödülü'nde finale kalan Troya Müzesi ise 536 bin 130 kez gezildi. Bakanlığa bağlı müze ve ören yerleri, 2019'da 35 milyonun üzerinde kişiyi ağırlayarak tarihinin en yüksek ziyaretçi seviyesine ulaşmıştı.

DÜNYACA ÜNLÜ ŞARKICIDAN TÜRK HAYRANLARINA ONLİNE KONSER
'LOST On You' şarkısıyla dünyanın her yerinde büyük ses getiren, Amerikalı sanatçı LP, Birlikte Güzel Ev'de konserlerinin konuğu olacak. Birlikte Güzel'in Instagram hesabı üzerinden yayınladığı canlı müzik buluşmaları geçtiğimiz Mart ayında start almıştı. Farklı evlerde, birlikte müzik dinleyebilmek için başlatılan ve bugüne kadar yerli sahnenin en değerli isimlerini müzikseverlerle buluşturan seri, 25 Mayıs akşamı saat 22.00'de tüm dünya listelerinde zirveyi gören LP'yi ağırlayacak.

KAHVE FESTIVALLERI EYLÜL'E ERTELENDI
HER yıl yoğun ilgi gösterilen Dream Sales Machine tarafından yapılan İstanbul ve Ankara Coffee Festival tarihleri belli oldu. Bu yıl Eylül ayında düzenlenecek festivallerin yöneticisi İlker Akar, "Hizmet sektörü olarak bu süreçten ne yazık ki çok etkilendik. Bundan sonra muhakkak bazı önlemler alınacak, insanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için güvenlik ve hijyen önlemleri hızlıca hayatımıza girecek" dedi.

ÇOCUKLAR IÇIN BİLEKLİK TASARLADILAR
TOHUM Otizm Vakfı, Bir Dilek Tut Derneği ile birlikte anlamlı bir organizasyon başlattı. Proje kapsamında aralarında Buse Terim, Tanem Sivar, Pelin Kaya, Rachel Araz, Billur Saatçi, Aslı Kızmaz gibi isimlerin de olduğu ünlüler çocuklar için bileklik tasarladı. Pour La Bonte 2020 Yaz Koleksiyonu bir ay boyunca Billur Saatçi evsahipliğinde satılacak. Satıştan elde edilecek gelir, Bir Dilek Tut Derneği'ne bağışlanacak.

ZEİD'İN PLAJ TABLOSU SATIŞA ÇIKTI
TÜRK resim sanatının birbirindenusta isimlerinineserleri, Artam Antik AŞ. 344. Çağdaş ve Klasik Tablolar Müzayedesi'nde satışa sunuluyor 23 Mayıs'ta online olarak gerçekleşecek müzayedenin en pahalı eseri, 575 bin liradan satışa çıkan Fahrel Nisa Zeid'in Plaj adlı tablosu. 225 eserin yer aldığı müzayedede Ömer Uluç'un 1988 tarihli 'Kadın' isimli tablosu 300 bin liradan, Nejad Melih Devrim'in soyut kompozisyonu ise 150 bin liradan satışa çıktı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal müzede en çok Göbeklitepe ziyaret edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA