‘Kedi’ müzayedeyi karıştırdı

Giriş Tarihi: 30.6.2020 ABONE OL
‘Kedi’ müzayedeyi karıştırdı
Nişantaşı'nda bulunan Alif Art Galeri, önceki gün ilk kez online bir müzayede gerçekleştirdi. Aralarında Amadeo Preziosi, Ara Güler, Cihat Burak, Cüneyt Engin, Devrim Erbil, Ekrem Yalçındağ, Nejad Melif Devrim ve Ömer Uluç'un da sayılabileceği çok sayıda sanatçının işlerini bir araya getiren müzayedede satışa sunulan Kezban Arca Batıbeki'nin 'Kedi' adlı eseri sahte çıktı. Sanatçı, sosyal medyada yaptığı açıklamada 'Kedi' adlı eserin kendisine ait olmadığını söyledi: "Türkiye'de çağdaş sanat alımlarında ikincil pazara yönelmek doğru bir karar değildir. Ben de haberi aldığımda şok geçirdim. Bir eseri, yaşayan, bilindik, bir telefon uzaklıktaki sanatçıya sorup kontrol etmeden müzayedesine çıkarabilen bir müzayede evinin diğer yaptığı satışlar da gözden geçirilmeli." Batıbeki, adli takip başlattıklarını ve suç duyurusunda bulunacağını sözlerine ekledi.

'Neredeyse beni suçlu çıkaracaklar'
"RESMİ satın alan kişi tanıdık olmasa haberim olmayacaktı. Bu yapılan resmen sahtecilik. Sadece satmak değil, yayınlamak da suç" diyen Kezban Arca Batıbeki, müzayede evinden gelen yakışıksız tutumu da eleştirdi: "Bu eser 3 kez müzayedelere çıktı. Salon müzayedesi olsun, online müzayedeler olsun titizlikle eksperlerimiz eserlerimizi inceliyorlar' diyorlar. Neredeyse beni suçlu çıkaracaklar."

Karantinada başlayan seri 'Veda Sonatı'yla bitti
DÜNYACA ünlü piyanist Gülsin Onay, pandemi sürecinde başlattığı pazar konserleriyle büyük ilgi görmüştü. Onay, önceki gün verdiği konserle seriyi sonlanırdı. Seri, Beethoven'in 'Veda Sonatı' ve do minör 32 çeşitlemeleri ile bitti. Temmuz itibariyle açık hava konserlerine başlayacağını açıklayan Onay, şunları söyledi: "Önümüzdeki hafta, 800 yıllık Bodrum Kalesi'nde vereceğim ilk senfoni orkestrası konseri için Bodrum'a gidiyorum. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ve şef Hakan Şensoy ile Mozart'ın la majör K414 Piyano Konçertosu'nu çalacağım. Sosyal mesafeye rağmen, bu anlamlı etkinlik hem sanatçılar, hem de dinleyiciler için duygusal bir deneyim olacak. Önümüzdeki haftalarda muhteşem tarihi mekan Antik Taş Ocağı'nda da konserlere başlamayı planlıyoruz."

90'LARIN HİTLERİYLE
NOSTALJİ YAŞATTI
KÜLTÜR, sanat ve eğlence dünyası D&R, #Şimdi90lar etkinliğinde Türkiye'nin ünlü müzisyenlerini hayranlarının evlerine getiriyor. Metin Özülkü ve Hakan Eren'in sunumuyla gerçekleşen, müzikseverlere nostalji dolu anlar yaşatan #Şimdi90lar'a bu kez Güliz Ayla konuk oldu. Ayla, 90'ların şarkılarını takipçiler için seslendirdi. @dr_dunyasi Instagram sayfasından canlı yayınlanan program, müzikseverlerden yoğun ilgi gördü.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kedi’ müzayedeyi karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA