Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir Görüş: Yanlış karar yanlış yorum

Giriş Tarihi: 18.3.2013
Tahkim Kurulu'nun Gökhan Zan'a verilen 2 maçlık cezayı önce 1 maça indirip sonra da ertelemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Burada ben Tahkim Kurulu'nun talimatı açıkça yanlış yorumladığını düşünüyorum. Tahkim diyor ki, "maddede disiplin kurulu tarafından başkaca bir karar verilmediği takdirde" diye bir ibare var. Dolayısıyla demek ki kırmızı kart gören oyuncunun önündeki ilk resmi müsabakada oynayamama kuralı mutlak değildir, istisnası vardır. Erteleme de istisnadır. Haliyle kırmızı karttan atılan oyuncunun cezası ertelenebilir." Halbuki bu kesinlikle yanlış bir yorumdur. 95. madde bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Evet 95 / 4'te talimat açıkça, "disiplin kurulu tarafından başkaca bir karar verilmediği takdirde" diyor ama bunu 95 / 5 ile birlikte okuduğunuzda bunu Tahkim'in yorumladığı anlamda demediği çok açık olarak görülecek. Bakın şimdi basitçe özetleyelim meseleyi: Bir futbolcu kırmızı kartla oyundan atılırsa ve bu atılma çift sarı kart ya da son adam olma hali değilse, disiplin kurulu daha ağır bir ceza vermediği takdirde takip eden ilk resmi müsabakada oynayamaz. Yani 95 / 4'teki "Disiplin Kurulu başkaca bir karar vermediği takdirde" ibaresinden kasıt, Disiplin Kurulu'nun daha ağır bir ceza vermesi halidir. Çünkü talimat 95 / 5'te çift sarı kart ve son adam olma halini açıkça düzenleyerek otomatik olarak bir maçlık ceza öngörmüştür. Yani burada disiplin kuruluna bir takdir yetkisi vermiyor, bu iki durum varsa bir maç vereceksin daha ağır veremezsin diyor.

HAKEMİN KARARINI HİÇE SAYMAK

Tahkim Kurulu'nun kırmızı karttan atılmış bir oyuncunun cezasını ertelemesi, açıkça futbolcunun bir sonraki maçta oynayamama kuralını ihlal etmektir. Talimatı yanlış yorumlamaktır ve hakemin kararını ortadan kaldırmaktır. Hakemin kararını ortadan kaldıramazsınız. Tahkim'in gerekçe olarak açıkladığı sebepler, maalesef talimatı yanlış yorumlamaktan başka bir şey değil. Ayrıca Zan'a verilen 1 maçlık cezayı erteleyip para cezasının ertelenmesini reddetmek de yanlış. Asli cezayı erteliyorsun da tali cezayı niye ertelemiyorsun? Adam kırmızı kart görmesine neden olan davranışından dolayı ceza almış. Bu cezayı erteleyince para cezasını da otomatik olarak ertelemen gerekmiyor mu? Asli cezam ertelendi, 1 yıl içinde yine yapmazsam tamamen ortadan kalkacak ama para cezasını ödüyorum. Saçma!

YUSUF REHA ALP / ESKİ PFDK ÜYESİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Görüş: Yanlış karar yanlış yorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN