Kötü örnekler büyüklerden!

Giriş Tarihi: 10.1.2013

Uilenberg, ilk yarıya ait pozisyonları değerlendirirken kendisini yere atanlara G.Saraylı Burak Yılmaz'ı, itiraz edenlere ise F.Bahçeli oyuncuları örnek gösterdi

MHK Üst Klasman Hakem Ara Semineri, UEFA Hakem Kurulu Üyesi Jaap Uilenberg'in, sezonun ilk yarısında hakemleri zor durumlarda bırakan pozisyonları değerlendirmesiyle sürdü. Uilenberg, "Türkiye'nin zorlu şartlarında görev yapan hakemler saygıyı hak ediyor" dedi ve hakemi aldatan ve hakeme itiraz eden futbolcuları görüntüler eşliğinde eleştirdi. Uilenberg, Bursalı Basser'in Eskişehir ve G.Saraylı Burak Yılmaz'ın Trabzon maçında kendilerini yere attığı pozisyonları göstererek, "Sürekli hakemleri eğitiyoruz ama oyuncuları da eğitmeliyiz. Bu görüntüler keyif almadığımız görüntüler" derken, İstanbul BŞB maçının ilk yarısı sonrası Fenerbahçeli oyuncuların hakem Süleyman Abay'ın yanına giderek itirazda bulunmalarını ise "Hayatım boyunca birçok ülkede görev yaptım ve gözlemlerde bulundum. Ancak Türkiye'deki kadar centilmenlik dışı görüntülere şahit olmadım" sözleriyle eleştirdi.

'ARABAYI ŞARAMPOLE YUVARLADIM'
Tecrübeli hakem Özgüç Türkalp, seminerde yıllar öncesine ait tarihi bir itirafta bulundu. 2005-2006 sezonunda yönettiği Konyaspor-Fenerbahçe maçında Anelka'nın elle attığı golü görmeyerek fahiş bir hata yaptığını aktaran Türkalp, "Türkiye'de hiçbir hakem iyi yönettiği maçla manşetlere taşınmıyor. Hatalarımız ise unutulmuyor. O gün o hatayı yapmak istemezdim. O pozisyon arabayı şarampole yuvarlamaktı. Kırmızıda geçmek sıkıntı olmuyor ama şarampole yuvarlanmamak lazım" diye konuştu.

YILDIRIM DEMİRÖREN GELEMEDİ
Yıldırım Demirören dün seminere gelemedi. Demirören oğlu Erdoğan Demirören yüksek ateş nedeniyle hastaneye kaldırıldığı için İstanbul'da kaldı. Bu arada TFF, Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri Yapım İşi ihalesini iptal etti. Antalya'daki TFF toplantısında, 3 istekli firmanın ihale için verdiği tekliflerin proje için hesaplanan yaklaşık maliyet bedelinin üzerinde kaldığı için ihaleyi iptal etti.

İŞTE ALTIN MADDELER...
İşte UEFA Hakem Eğitmeni Jaap Uilenberg'in Türk hakemlerine dikkat etmeleri için görüntülü örnekler vererek tek tek anlattığı kurallar:
1- ELLE OYNAMALARA DİKKAT: Maçlarda topun ele gitmesi ile, elle oynanmasına iki örnek vererek, hangisinin elle oynama olduğunu belirtti.
2- AVANTAJ KURALLARI: Özellikle bazı pozisyonlarda oyunu durdurmayıp, avantaj kurallarını uygulamalarını ve futbolu güzelleştirmelerini ısrarla istedi.
3- SARI KARTLAR: Hakemlerin nerede sarı kartlarını çıkarmaları gerektiğini görüntülerle söyledi. Özellikle tehlikeli atakları küçük faullerle kesen oyuncu olursa onlara da sarı kart göstermelerini ısrarla istedi.
4- KIRMIZI KARTLAR: Kırmızı kart konusunda UEFA en çok futbolcuyu koruma yönünde görüş ağırlığında olurken, oyuncuların saha içinde korunması konusuna hassasiyet gösterdi. Uilenberg sahadaki futbolcunun hakeme emanet olduğunu belirtirken, sakatlanmaya teşebbüs olan her harekete direk kırmızı kart çıkarılması talimatını kesin olarak verdi. Özellikle tabanla yapılan fauller örnek verilirken, bu tip faullere direk kırmızı kart çıkarılması konusunda uyarılarda bulundu.
5- HAKEMLER DAHA FAAL OLACAK: UEFA'nın hakemlerimizden bir beklentisi de 4.hakemlerin daha faal olması. Özellikle faul atışlarında kenara yakın bölgelerde orta hakemin diğer futbolcuları daha iyi kollaması için 4.hakemlere faullerde kurulan barajlara müdahale yetkisi verildi.
6- OFSAYT KURALLARI: UEFA ofsayt kurallarında yan hakemlerin daha dikkatli olmasını istedi. Yapılan ortalarda yan hakemlerin acele bayrak kaldırmamalarını isterken, topun hangi futbolcuya gideceğini beklemeleri gerektiğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kötü örnekler büyüklerden!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN