Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’de hakemlerin düdük asma dönemi bitmiştir

Hakemleri yedirme devri bitti. Niçin bıraksınlar? Bir hakem kolay mı yetişiyor? Kimse bizden hakemlerle ilgili birşey isteyemez

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Süper Lig'de ilk yarı tamamlanırken yine çok tartışılan hakem kararlarıyla ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp ile Antalya'da konuştuk. "Hakemlerimiz çok iyi bir ilk yarı geçirdiler. Bu sadece benim düşüncem değil, herkesin düşüncesi" diyen Alp, kulüplerin hakem kararlarına gösterdikleri tepkilerle ilgili olarak da sert bir açıklama yaptı: "Bu ortam kaos doğurmaz. Kaos bekleyenler olabilir ancak böyle bir ortam sözkonusu değil. Doğru bildiğimiz her şeyin peşinde koşarız, bunun savunmasını sonuna kadar yaparız. Hiç kimseye hakemlerimizi yedirtmeyiz. O gelecek, bu gelecek o hakemle ilgili bazı isteklerde bulunacak! Bizim düşüncelerimizde böyle şeyler olmaz, olamaz da. Doğru bildiğimiz yolda gidiyoruz. Hakemleri yedirme devri bitti. Niçin bıraksınlar, hakemler kolay mı yetişiyor? Bir hakemin buraya gelmesi kolay mı? Kaç sene de geliyorlar biliyor musunuz? 10 yıl 15 yıl..."

'F.BAHÇE ANLAMAMIŞ'
MHK
Başkanı Zekeriya Alp, kendisini hadsizlik yapmakla itham eden Fenerbahçe Kulübü'ne şu sözlerle yanıt verdi: "Açıklamalar maalesef her zaman sert, yeni bir şey değil. Açıklamamı okuduysanız Fenerbahçe ile ilgili hiçbir söylemimin olmadığını görebilirsiniz. Gayet açık ve net. Bu açıklamamı iyi algılayamamışlar. Tahkim Kurulu ve PFDK'nın kararlarını sorgulamak bizim işimiz değil, sorgulamıyoruz da. Ancak kimse de bizi sorgulamasın. Her kulübe eşit mesafede duruyoruz. Görevimiz itibariyle hiçbir kulübü hedef seçip konuşmayız" dedi.

FARUK BAŞTÜRK'E YANIT

Alp, TFF Hukuk Baş Müşaviri Faruk Baştürk'ün hakem raporlarının daha net olması konusundaki sözleri için ise "Raporların daha açık, net olmasını istedi. Yüzde 95'lik oranda hakemlerimizin doğru rapor verdiğini ifade ediyor, bunun yüzde 100'e çıkma temennisinde bulundu" dedi.

PROFESYONELLİK YOLDA AMA...
"Hakemlerimiz
için yarı profesyonellik konusunda çalışmalarımız var. Hukuksal bazı sıkıntılar sürüyor. Bu iş planlanıyor, yönetim kuruluna sunduk. Yıldırım Bey de (Demirören) bu fikre sıcak baktı. Yeni sezona yetiştirmeye çalışacağız. Başlangıçta kademe kademe gitmesi gerekiyor. FIFA hakemlerinden başlayacağız. İtici güç olacağını düşünüyoruz. Sıkıntı şu; hakemlerimizin hepsinin bir işi var. İkinci bir iş olamayacağı için eğitimci olarak bu arkadaşlardan yararlanabiliriz. Buna da ihtiyaç var. Bu hakemlerimizin gençlere eğitim vermesi iyi bir çizgi yakalanmasına neden olabilir."

ALKIŞLARLA KOKART
MHK üst klasman hakem ara seminerinin ardından düzenlenen gala yemeğinde, FIFA kokartı takma töreni gerçekleştirildi. UEFA Hakem Komitesi Üyesi Jaap Uilenberg, törende yaptığı konuşmada, FIFA hakemlerinden Cüneyt Çakır'ın 1996 yılından sonra ilk defa EURO finallerinde bir Türk hakem olduğunu belirterek, "2012 yılı Türk hakemleri adına çok önemli bir yıldı ve Türk hakemliğinde belki de 40 yıl boyunca tarihteki yerini alacak. UEFA, EURO 2012 yılı ile ilgili çok az sayıda üretilen bir kitapçık hazırladı. Bu kitabı asıl sahibine, Cüneyt Çakır'a vermek istiyorum'' dedi.

ÇAKIR DIŞARIDA, İÇERİDE FARKLI MI?
MHK Başkanı Zekeriya Alp, Cüneyt Çakır'ın Türkiye'de ve Avrupa'da farklı bir anlayışla maç yönettiği eleştirisi için, "Katılmıyorum, burada nasıl yönetiyorsa Avrupa'da da öyle yönetiyor. Türkiye'deki sadece algı farklı, futbolcuların davranış ve yaklaşımları farklı. Cüneyt de böyle düşünüyor" dedi.

ZEKERİYA ALP'TEN İNCİLER...
Son haftalarda üst üste gelen şanssızlıklar oldu. Bunları zaman içinde aşacağız. Yeni sezonda 5 ve 6. hakemler devreye girecek. İkisi birden de devreye girebilir. Aşağıdan 20 kişilik genç kadro seçmiştik, maçlarını takip ettiriyoruz. Antalya'da oynanan özel hazırlık maçlarında onlara görev veriyor ve kendilerini izletiyoruz. Gelecekte çok daha iyi hakemlerin yetişeceğine inanıyoruz. Şenes Erzik Bey'e teşekkür ettim, Türk hakemliğinin gelişmesinde büyük etksi var. Collina da Türk hakemlerini çok beğeniyor. Cüneyt Çakır 'dan sonra Fırat Aydınus'un da sezon sonuna kadar elit hakem kategorisine yükselmesini bekliyoruz. Hak eml ere en çok 'cesur yürekli' olmalıları gerektiğini söylüyoruz. İstanbul-Anadolu, büyük-küçük takım demeden eşit mesafedeler, böyle de olmaya devam edecekler. Altı hak em geldikten sonra çipli topun kullanılacağını sanmıyorum. Avrupa'ya da altı hakem uygulaması yayılacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de hakemlerin düdük asma dönemi bitmiştir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN