Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Artık polis değil yöneticiler"

Hollandalı hakem eğitmeni Uilenberg, Türk hakemlerdeki değişimi anlatırken, "Sahada polis değil yönetici olmayı öğrendiler" dedi...

Türk hakemlerinin son yıllardaki yükselişinde en önemli pay hiç kuşkusuz eğitimlerinde büyük rol oynayan Jaap Uilenberg'in.. Hollandalı hakem eğitmeni, Antalya'daki Merkez Hakem Kurulu seminerinde SABAH yazarı Gürcan Bilgiç'in sorularını yanıtladı.

Türk hakemlerinde son yıllardaki değişimin sebepleri nelerdir?
Çalışmalarımızda hakemlerin gelişiminde üç faktör var. Birincisi öğrenmeye çok istekiler ve her öneriye çok açıklar. Bütün tavsiyelerimizi değerlendiriyorlar. İkincisi kendine güven sorunu vardı. Yaptıkları bir hatada hatayı sonraki maça taşıyorlardı. Bu hatayı bir gün yaşamak normaldir. Ama bunu çabucak unutup bir sonraki maça önyargısız ve kendilerine güvenerek çıkmaları lazımdı. Bu sorunun üzerinde durduk. Üçüncü de Türk hakemlerin büyük bölümü sahada polis gibiydiler. Biz bunu değiştirmeye çalıştık. Onlara menajer gibi (yönetici) gibi davranmalarını öğütledik.
Değişimi en önemli gösterge?
Hakemlerdeki değişimi Türk futbolunun dünyadaki yerine bakarak da anlayabiliyoruz. Bugün sıralamada Türk hakemleri daha önde geliyor. Eskiden ise tam tersiydi. Türk futbolu hakemlerin önündeydi. Şimdi hakemler önde.
Üst düzey hakem sayısı dünyaya oranla az mı?
Üst düzey hakem sayısı artabilir ama genelde her ülkenin bir hakemi üst düzey. Almanya'da Brüch var belki Stark ikinci olacak. İngiltere'de Webb, İtalya'da Rizzoli hep tekler. Ama Türkiye en farklı şey ilk defa Şampiyonlar Ligi'nde iki hakemi görev yapıyor. 4-5 hakemi top düzeyde olan hiçbir ülke hatırlamıyorum zaten.

En büyük sorun eskiler...
Türk hakemleri dışarıda iyi içeride kötü mü?
İtalya'da Rizzoli, İngiltere'de Webb, Almanya'da Brüch hepsi aynı durumda. Çünkü Avrupa'da 6 haftada bir maç yönetiyorlar ama ülkede öyle değil her hafta sahadalar. Dolayısıyla çok göz önündeler. Hata yapıyorlar ve hep bu hatalarla anılıyorlar. Yönettikleri iyi maçlar ve iyi kararlar hatırlanmıyor. Dünyada maç yönetmek ülkeden daha kolay. Ülkenizde herkesin gözü üzerinizde. Herkesin sizin hakkınızda bir fikri var ve pozisyonlar 20-25 kere ekranlarda gösterilip tartışıyor. Üstelik bunları eski hakemler yapıyor. En büyük problem de bu hakemlerin yaptığı yorumlar zaten. Kendileri hakemken aynı hataları yaptılar. Ama yorumcu koltuğuna oturduklarında değişiyorlar.


ARKADAŞINA GÖNDER
"Artık polis değil yöneticiler"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN