Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamera adaletsizliği

Derbilerde yaşanan iki tükürük olayı, kameraların önemini ortaya çıkardı. Ancak alt ligler bu imkanlardan yoksun

Giriş Tarihi: 30.1.2013
F.Bahçeli Meireles, G.Saray derbisinde uygunsuz harekette bulunduğu ve hakeme tükürdüğü için 12 maç ceza almıştı. Ancak kamera görüntüleri sayesinde cezası 4 maça indirildi. Şimdi de Beşiktaşlı Oğuzhan'a tükürdüğü gerekçesiyle kırmızı kart gören Melo'ya 4 ila 6 maç arasında ceza verilmesi gündemde. Bu gelişmenin ardından Galatasaraylı yöneticiler, Fenerbahçe gibi Tahkim'e çok sayıda görüntü ile itirazda bulunacak. Melo'nun haklılığı ispat edilirse ceza ya kalkacak ya da 1 maça indirilecek. Yapılan itirazlar, kulüplerin ve kişilerin hakkı olsa da beraberinde adaletsizliği de getiriyor. Çünkü derbiler ve Süper Lig maçları çok sayıda kamera ile izlenirken, alt liglerde kamera sayısının azlığı benzer durumlarla karşı karşıya kalan futbolcuların haklılıklarını ispat etmelerini engelliyor.

Talimatta değişiklik şart
UEFA, hakemin görme alanı dışında yapılan sportmenlik dışı davranışlarda kamera görüntülerinin devreye girmesine izin veriyor. Kamera görüntülerinin bu kriterle sınırlandırılmış olmasındaki neden ise çok basit. Çünkü UEFA görme alanında hakeme güvenilmemesi durumunda, bu tür olayların önüne geçilemeyeceğini çok iyi biliyor. Türkiye'de de hakemlerin güvenirliliği için Profesyonel Disiplin Talimatı'nda değişikliğe gidilmesi gerekiyor.

Bazı maçlarda kamera yok
Derbilerde en az 20 kamera görev yapıyor. Süper Lig maçlarında sayı azalıyor. Ancak alt ligler için bu durum oldukça vahim. PTT 1. Lig, 2. Lig ve 3. Ligler'de ya tek kamera var ya da hiç yok.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamera adaletsizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN