Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tahkim'den şok Melo kararı

PFDK tarafından 4 maç cezaya çarptırılan Melo'nun cezası Tahkim Kurulu tarafından onandı.

Giriş Tarihi: 7.2.2013 14:47 Güncelleme Tarihi: 7.2.2013 20:25
TFF Tahkim Kurulu, Galatasaraylı Felipe Melo'ya verilen 4 maçlık cezayı onadı.

Galatasaraylı futbolcu Felipe Melo, Spor Toto Süper Lig'deki Beşiktaş derbisinde rakip futbolcu Oğuzhan Özyakup'a tükürdüğü gerekçesiyle verilen 4 maçlık cezaya yapılan itirazın ardından, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu'nun duruşmalı toplantısına katıldı.

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan, kulüp avukatı Mahinur Dengiz ve tercüman Mert Çetin ile birlikte TFF'nin İstinye'deki binasında Tahkim Kurulu'nun duruşmalı toplantısına katılan Melo, sonrasında gazetecilere herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Sedat Doğan ise, Tahkim Kurulu'nun artık hakem raporları dışında, görüntüleri de delil olarak kabul ettiğini hatırlatarak, ''Daha önce bir örneği oldu biliyorsunuz, değerli bir rakibimizin futbolcusuyla ilgili olarak. Oyuncumuzun görüntülerini önce kendimiz izledik yönetim olarak ve ikna olduk. Orada bir tükürük yok. Konunun ne olduğunu Melo ile tekrar görüştük. Eğer bir tükürme olayı olsaydı, Galatasaray kesinlikle Tahkim Kurulu'nun önüne gelmezdi. Biz önce kendimiz ikna olduk. Çünkü kar tanelerini bile görüyorsunuz, tükürük görünmüyor'' diye konuştu.

-''Meireles'le aynı adil davranışı bekliyoruz''-

Sedat Doğan, tükürük iddiasıyla ilgili Tahkim Kurulu'na savunmalarını verdiklerini dile getirerek, ''Fenerbahçeli Meireles'le ilgili alınmış bir karar var. Hemen hemen benzer bir karar. Orada da görüntüler üzerinden karar verildi ve 'yok' denildi. Biz de gördük ki futbolcumuz ilgili de böyle bir şey yok. Aynı hassasiyeti, aynı adil davranışı Tahkim Kurulu'ndan bekliyoruz. Savunmamızı o yönde yaptık. Futbolcumuz orada olan olayları anlattı. Görüntüler üzerinden 4-5 defa geçtik. Konuyu anlattık ve şimdi de gidiyoruz. Herhalde akşam kararı alacağız'' dedi.

Melo'nun savunmasında, Brezilya'da, ''Senden korkmuyorum'' şeklinde bir duruş şekli olduğunu söylediğini belirterek, ''Brezilya'da 'senden korkmuyorum' anlamında bir duruş şekli var. Kendisinin de anlattığı gibi, (Ben orada küfür de etmedim. Senden korkmuyorum anlamında 'Bu' diye bir hareket yaptım) dedi. Dikkat ederseniz, futbolcu son derece sakin. Hareketin öncesinde ve sonrasında sakin. En önemli şey, hiçbir görüntüde bir tükürme vakası yok. Tükürük yok ortada'' ifadelerini kullandı.

Çıkacak kararla ilgili beklentilerini anlatan sarı-kırmızılı yönetici, ''Beklentimiz tabii ki bu cezanın tamamen kaldırılması. Oyuncumuz zaten haksız bir kırmızı kart gördü. Görmemesi gereken kartı görerek ceza aldı'' şeklinde konuştu.

Sedat Doğan, Beşiktaşlı futbolcu Oğuzhan Özyakup'un, kendisine tükürüldüğü şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de, başka bir kulübün futbolcusuyla ilgili konuşmayacağını sözlerine ekledi.

TAHKİM KURULU KARARINI VERDİ

TFF Tahkim Kurulu'nun Melo hakkındaki kararı belli oldu. Tahkim, Galatasaraylı Felipe Melo'ya verilen 4 maçlık cezayı onadı.

Tahkim Kurulu'nda yapılan açıklama şöyle:

"Galatasaray A.Ş.' nin, futbolcusu Felipe Melo De Carvalho ile ilgili PFDK'nın 31.01.2013 tarihli ve E. 2012-2013/637, K.2012-2013/734 sayılı kararına karşı yapmış olduğu itiraza ilişkin Kurulumuzun E.2013/22 numaraya kayıtlı dosyası incelendi. İtirazın süresinde olduğu, gerekli harcın yatırıldığı görüldü. Talep doğrultusunda duruşma açıldı. Duruşmaya Futbolcu Melo ile yanında getirdiği tercüman, vekili ile Galatasaray A.Ş. yöneticisi katıldı. Sözlü açıklamaları dinlendi, tutanak altına alındı. FDT'nin 86/III. maddesine uygun olarak, yayıncı kuruluştan celbedilen müsabaka görüntüleri ile itiraz eden kulüp tarafından sunulan görüntüler izlendi. Yapılan müzakere neticesinde; hakem raporunda bulunan hususların aksini ispata yeter kuvvette delil ve emare olmaması yanında, olayın gerçekleştiği anda rakip takım futbolcusunun tepkisi ve diğer oluşa dair tespitler dikkate alınarak;

- PFDK'ca Galatasaray A.Ş. futbolcusu Felipe Melo De Carvalho'ya rakip takım futbolcusuna tükürmesi nedeniyle FDT'nin 42/2.ve 35/4.maddeleri uyarınca 4 resmi müsabakadan men cezası ve 10.000.-TL para cezası verilmesinde sübut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, yapılan itirazın reddine, cezanın onanmasına oybirliği ile karar verildi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tahkim'den şok Melo kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN