Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtirafların en güzeli

"Komisyon üyeleri tarafsız olmak zorundadırlar. Fakat bazen tarafsızlık bir kenara kayabiliyor. İstanbul'da bunu hissettim"

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Denetleme Komisyonu İstanbul'daki incelemesini bitirip Türkiye'den ayrılırken, komite başkanı Craig Reedie'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "Tarafsız olmamız lazım. Çok açık yorumlar yapmıyoruz. Fakat bazen tarafsızlık bir kenara kayabiliyor. İstanbul'da bunu hissettim" dediği öğrenildi. Esma Sultan Yalısı'nda Salı akşamı verilen yemekte yan yana oturan Erdoğan ve Reedie uzun uzun sohbet etme imkanı buldular. Bu sohbette Tokyo ve Madrid'e göre İstanbul'u farklı kılan bir çok şeyin olduğunu vurgulayan İngiliz komisyon başkanı, Esma Sultan'ın tarihi dokusundan etkilenirken, Erdoğan'a, "Komisyon üyeleri tarafsız olmak zorundadır. İstanbul'da ben bunu zaman zaman unuttum. Benim için büyüleyici bir gezi oldu. Özellikle Marmaray Projesi'ndeki deneyimimiz müthişti. Daha açılmamış ama deniz altından gittik" yorumunu yaptı.

METROBÜS ETKİLEDİ

Teftiş sırasında komisyon Marmaray kadar iki şeyden daha etkilendi: 1 - Metrobüs için "Hem hızlı hem toplu ulaşım hem de ucuz. Çok iyi bir buluş" yorumunu yaptılar. 2 - TOKİ gibi bir yapının bu işin içinde olması da komisyonu şaşırtan bir başka durum oldu.

Güzelleştikçe güzelleştiren şehir...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Esma Sultan Yalısı'nda bir araya geldiği IOC heyetine, "İstanbul, gelinip geçilen bir köprü değil, ziyaretçileri derinden etkileyen, aldığından çok, onlara bir şeyler katan, güzelleştikçe güzelleştiren bir hazinedir" demişti.

İSTANBUL SINAVI BAŞARIYLA GEÇTİ
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Değerlendirme Komisyonu İstanbul ziyaretini Çarşamba günkü basın toplantısı ile tamamladı. İstanbul'daki basın toplantısında Komisyon Başkanı Sir Craig Reedie'nin "Mükemmel izlenim" vurgusu dikkat çekti. Madrid'de bu ifade "Büyük ölçüde etkilendim" idi. Tokyo'da ise "Olağanüstü" sıfatı kullanılmıştı. Zaten Reedie- Felli basın toplantıları son derece politik ifadelerle dolu oluyor. Ama İstanbul'da hem Reedie hem de Komisyon Başkan Yardımcısı Gilbert Felli'nin öyle ifadeleri vardı ki, oylama ayrı bir kulvar olsa da oyları verecek IOC üyelerinin kararlarını etkileyecek raporda İstanbul'un çok önemli bir sınavı başarıyla verdiğini net gösteriyordu. Reedie, hükümet desteğinin boyutlarına vurgu yaparken, açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Gül'ün yaptığını, sunumlarda yönelttikleri soruları ilgili bakanların yanıtladıklarını ve gala yemeğinde de Başbakan ile bir araya geldiklerini anlattı. "İstanbul'un hazırlık düzeyinden, hevesinden çok etkilendik. Projeler Türkiye'deki iş dünyasından da büyük destek görüyor. Oyunların burada gerçekleşmesi için büyük heyecan ve spora ilginin büyüklüğünü gördük" cümleleri önemliydi. İstanbul'un Tokyo ve Madrid ile yarışında yabancı medya mensuplarının "İstanbul'un dezavantajı" gibi işlemeye çalıştığı iki konu vardı. İlki trafik ve altyapı; ikincisi de 19.2 milyar dolarlık bütçenin (Madrid'in 1.9 ve Tokyo'nunki 4.9) ne kadar ulaşılabilir olduğu... Reedie ve Felli'nin ortak basın toplantısında yöneltilen "Özellikle ulaşım ve bu alandaki altyapı oyunların kusursuz yürümesi için çok önemli. İstanbul'u bu açıdan nasıl buldunuz?" sorusuna verilen "Raylı tüp geçit, yeni karayolu köprüsü, karayolu tüp geçidi, hepsini daha iyi anlama imkanı bulduk. Otobüs seyahatleriyle de fiziksel olarak fikir sahibi olduk. Hangi projeler başlamış ve ne aşamaya gelmiş yerinde gördük" yanıtı sunumların başarısının kanıtıydı. Ama daha önemlisi "İstanbul'un bütçesi diğer iki adayınkinden çok daha büyük. 19.2 milyar dolar sizce ulaşılabilir bir rakam mı?" sorusuna Felli'nin yanıtıydı: "20 yıldır IOC'deyim. İki bütçe vardır. Organizasyon komitesi bütçesi ve yatırım bütçesi. Bahsedilen rakam oyunlar zamanına kadar toplam harcanacak para ve yetkililer bunlarla ilgili iyi açıklamalar yaptı. Tüneller, raylı sistemler, yollar, köprüler olimpiyat alınmasa da yapılacak. Yani 2020 adaylığından bağımsız projeler bunlar. Türkiye 2023'e, Cumhuriyet'in 100. Yılına da hazırlanıyor. Dolayısıyla 19.2 olimpiyata bağlı bir bütçe değil. Örneğin Madrid daha önce altyapı yatırımlarını tamamladığı için bütçesi düşük." Basın toplantısının verdiği izlenim; komisyon İstanbul'dan ve sunumlardan çok etkilenmiş. Sıra oy kullanacak IOC delegelerinde...

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
Komisyon, üç aday şehirle (İstanbul, Tokyo, Madrid) ilgili 14 başlıkla hazırlayacağı raporu IOC'nin 3-4 Temmuz'da Lozan'da yapacağı toplantıdan önce IOC üyeleriyle paylaşacak. Bu toplantıdan önce Mayıs'ta St.Petersburg ve Haziran'da Lozan'da yine IOC toplantıları var. Aday şehirler tüm bu toplantılara yönelik izin verildiği ölçüde çalışmalarını sürdürecek. 2020'nin ev sahibi 7 Eylül'de Buenos Aires'te IOC üyelerinin oylarıyla belirlenecek.

YARIN : HAYDARPAŞA'DAN OLİMPİYAT KÖYÜ'NE TESİS DOSYASI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtirafların en güzeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN