Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havelange 60 milyon çaldı

FIFA'nın batan ISL pazarlama şirketinden eski başkan Joao Havelange, 60; eski damadı Teixeira da 10 milyon dolar çaldı

Blatter'den önce FIFA Başkanı olan Joao Havelange'ın da eski damadı Ricardo Teixeira'nın da FIFA kaynaklarından zimmetine milyonlarca dolar geçirdikleri belirlendi. Bir yıl önce Teixeira, Brezilya Federasyonu ve FIFA'daki görevlerinden yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkmasının ardından ayrıldı. Sepp Blatter'in eski başkan Joao Havelange'ın da yolsuzluklarından haberdar olduğu biliniyor. FIFA'nın eski pazarlama şirketi ISL'den Havelange'ın zimmetine geçirdiği rakamın 60 milyon dolardan fazla olduğu bilinse de, şirket battıktan sonra yapılan soruşturmada bu rakamın ancak 1.6 milyon doları kayıtlarda bulundu. ISL'den aralarında Blatter'in de bulunduğu birçok eski FIFA yöneticisinin Liechtenstein'daki gizli olan off-shore hesaplarına en az 100 milyon doların aktarıldığı belirtiliyor.

DAMAT DA HIRSIZ

Teixeira'nın FIFA kaynaklarından zimmetine geçirdiği rakamın en az 10 milyon dolar olduğu belirtildi. Sepp Blatter'in neredeyse yediği içtiği ayrı gitmeyen Teixeira'nın yolsuzluklarından haberdar hatta yardımcı olduğu ileri sürülüyor.

HALEFİ DAHA DA BETER

Teixeira'nın yerine Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı olan Jose Maria Martin ise, özellikle askeri diktatörlük döneminden bu yana kirli ilişkileriyle dikkat çekiyor. Brezilya basını, BBC'den bir muhabirin ölümünden sorumlu tutulan Martin'in futbol dünyasındaki kirli pazarlıklara dahil olduğu telefon konuşmalarını yayınlarken, eski yıldız Romario, "Bu adamı derhal hapse tıkın" diyor.

HEDEFTE BLATTER VAR
FBI, FIFA çalışanlarına da ulaşarak özellikle başkan Sepp Blatter'in ve genel sekreter Jerome Valcke'nin bu rüşvet trafiğinden haberdar olduğunu ispatlama peşinde. Blatter, bağımsız bir denetleme kurulu oluşturarak temiz imajı verse de, bu kurul kendisine bağlı. Geçmişte Warner ve Blazer'ın yanı sıra mevcut ve eski birçok FIFA yöneticisinin bizzat Blatter tarafından, batan pazarlama şirketi ISL'den 100 milyonlarca dolar ödemelerle zengin edildikleri iddia edilenler arasında.

BANA 5 MİLYON VERİN!
FIFA'da Sepp Blatter'in eski danışmanı olan İsviçre-Macar vatandaşı Peter Hargitay, İngiltere'nin 2018 Dünya Kupası ev sahipliği organizasyonun başına geçtiğinde şu öneride bulunuyor: "Bana FIFA'daki 200 kişiye dağıtılmak üzere 5 milyon Euro verin. O zaman kesin olarak 2018 Dünya Kupası ev sahipliği İngiltere'nin olur".


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havelange 60 milyon çaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN