Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paraları paraları saç saç saç

Haftada ortalama 35 bin Euro kazanan İngiltere Premier Ligi futbolcularının yüzde 60'ı mali açıdan batık durumda

Giriş Tarihi: 18.4.2013
İngiltere'de yapılan bir araştırma futbolcuların mali açıdan sıkıntı yaşadığını ortaya koydu. Premier Lig'de futbolcuların beşte üçü futbolu bıraktıktan beş yıl sonra aç kalıyor. Haftada ortalama 35 bin Euro kazanan futbolcular, yanlış yatırım, pahalı boşanma, aşırı harcama, aile, arkadaş ve menajerlerinin yanlış yönlendirmesiyle beş parasız kalıyor. Bu isimler arasında Tottenham'ın eski Galatasaraylı kalecisi Brad Friedel, Aston Villa'lı Lee Hendrie, eski oyunculardan John Arne Riise, Eric Djemba- Djemba, alkol tedavisinin ardından yeniden hayata tutunmaya çalışan Paul Gascoigne yer alıyor.

Brad Friedel (Tottenham)


41 yaşında Tottenham kalesini koruyan Friedel'ın futbol akademisi battı. Friedel o dönemde piyasaya 7 milyon Euro borçlandı.

Lee Hendrie (Aston Villa)

35 yaşındaki futbolcu Hendrie, alkol ve kumarın ardından beş parasız kaldı. Geçen yıl 300 bin Euro'luk borcunu ödemek için evini sattı.

John Arne Riise (Fulham)

Fulham'da kariyerini sürdüren 32 yaşındaki futbolcu da battı. Riise, ülkesi Norveç'te satın aldığı otel nedeniyle 200 bin Euro borçlandı.

Djemba-Djemba (M. United)

10 tane cip alan, kadın, kumar batağına düşen eski United'lı Eric Djemba-Djemba, bir ara 30 tane olan banka hesabını sıfırladı.

Paul Gascoigne (Tottenham)

Gascoigne'i alkol bitirdi. Kariyerinde kazandığı 16 milyon Euro'yu bitirdi ve alkol tedavisine toplanan yardımla gidebildi.

BİR GÖRÜŞ: İSKENDER GÜNEN

ÜLKEMİZDE DE ÇOK
Sorun sadece İngiltere'de değil, dünyanın her yerinde olan bir durum. Ülkemizde de kazandığı paraları yanlış değerlendiren, sonrasında sorunlar yaşayan eski oyuncular mevcut. Sadece üst liglerde değil, alt liglerde de sorun aynı. Futbolcuların bazıları hem paralarını doğru değerlendiremiyor, kimileriyse zamanında alamıyor. En temel çözüm futbol emekçilerinin sendikalaşmasından geçiyor. O zaman futbolcular daha kontrol altında olacaklardır.

BİR GÖRÜŞ: METİN TEKİN

YATIRIM ŞART
Bizim dönemimizde futbolculuk, 10-15 sene yapılabilen maddi kazanımın çok daha az olduğu bir dönemdi. O yüzden bizim dönemde yatırım yapmayanlar başka bir işleri de olmadığında futbolu bıraktıktan 10-15 yıl sonra, zor durumlara düştüler. Dönemimizde ayakta kalabilmek futbol sonrası tamamen futbolcunun tasarruflu olmasıyla ilgili. Oyuncular 20-35 yaşları arasında ellerinden geldiğince yatırım yapmak zorundalar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paraları paraları saç saç saç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN