Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni dönem

Fikret Orman yönetiminin talep ettiği tüzük değişikliği büyük oranda gerçekleşti. Kongreden Mayıs sonunda seçim kararı çıktı

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Beşiktaş'ta beklenen tüzük değişikliği kongresi yapıldı. Fikret Orman yönetiminin gündeme getirdiği değişiklikler büyük oranda kabul edilirken bazı maddelerde muhalif üyelerle yönetim arasında tartışmalar yaşandı. Başkan Orman, mevcut tüzüğün seçilenlere büyük serbestlikler tanıdığını ifade ederek, "Şu anda Beşiktaş yönetimi için en rahat çalışılacak tüzük, bu tüzüktür. Bu tüzük her şeyi yapmaya müsaade etmektedir. Yeni tüzükte ibra edilmeyen yönetimin 30 gün içinde seçime gitme zorunluluğu, herkesin kendi döneminin harcamalarını yapabilmesi gibi konular var" ifadelerini kullandı.

"AMACIMIZ YÖNETİMİ REVİZE ETMEK"
Kimsenin genel kurula getirmeye cesaret edemediği yeni tüzüğü gündeme getirdiklerini savunan Başkan Orman, "Art niyetli olsak, mevcut tüzük bize her kolaylığı sağlamaktadır. Amacımız, genel kurulun mutlak hakimiyeti olan bir tüzük oluşturmak" diye konuştu. Orman, hızlıca genel kurulu yapma durumlarının bulunduğunu ifade ederek, "Amacımız yönetim kurulunu revize etmektir. Daha fazla katkı sağlayabilecek arkadaşlarımızla yeni bir yönetime zaman tanımaktır" şeklinde görüşlerini aktardı.

"CESARETİ OLAN ÇIKAR ADAY OLUR"
"Seçim korkulacak bir şey değil" diyen Orman, "Projesi, cesareti olan varsa aday olur, bu kaçılacak bir durum değildir" ifadesini kullandı. Şu anda bulundukları durumun sıkıntılı bir süreç olduğunu vurgulayan Orman, "Mevcut tüzük, seçilmiş yönetimlere büyük hareket imkanları tanıyor. Biz yetkileri üyelerin elinde bulundurmalarını istiyoruz" diye konuştu.

ERDOĞAN GİTTİ GELDİ!
Başkan
Fikret Orman'la tüzük değişikliği konusunda ters düşen Levent Erdoğan, yöneticilere ayrılan bölümde değil, delegelerin yer aldığı tribünde oturdu. Üyelik başvurusu ile ilgili 10. madde nedeniyle toplantıda sert tartışmalar yaşandı. Bu madde birkaç kez oylamaya sunulunca bazı üyeler "Rezalet" diye tempo tuttu. Son oylama sonunda 60'a karşı katılanların çoğunluğunun oylarıyla maddenin kabul edildiği açıklandı. Oylamanın sonunda aleyhte oy kullanan ve aralarında Levent Erdoğan'ın da bulunduğu bazı kişiler salondan ayrılmak üzere hareketlendi. Salondan çıkarken tüzüğü fırlatan Erdoğan'ın bir süre sonra geri döndüğü görüldü.

TOPLANTIDA GERGİNLİK
Kongre Üyelerinden Cengiz Sarıkaya ile Ali Rıza Dizdar arasında tartışma çıktı. Bülent Deriş, tüzük için mahkemeye gideceğini açıkladı. Divan Başkanı Yalçın Karadeniz, Mayıs ayında kongre olacağının açıklanması sonrası salonu terkedince tepki gördü.

BU AYIN SONUNDA SEÇİM VAR
İşte yeni tüzüğün getirdiği değişiklikler:
Başkan ve yönetim kurulu 3 yıllığına üst üste en fazla iki dönem seçilir" maddesi, revize edilerek 3 döneme (9 yıl) çıkarıldı.
Bir başkan ve 18 yöneticiden oluşan yönetim kurulu, yeni tüzüğe göre bir başkan 10 asil ve 5 üyeden meydana gelecek.
Ocak ayında yapılan genel kurullar, mayıs aylarına alındı. Beşiktaş bu ay sonunda seçimli genel kurula gidecek.
Tepkiler üzerine yeni üyelerin oy kullanabilmek için bekleme süresi 2 yıldan 1 yıla indirildi.
Yine tepkiler üzerine yönetimin 2016'dan itibaren mali açıdan sorumlu tutulması maddesi revize edildi. Dünden geçerli olmak üzere her yönetim kendi dönemindeki borçlardan sorumlu olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN