Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 'Kılıç' emir

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futbolda 10 maddelik devrim planı hazırladı. Yeni sezona yetişecek yaptırımlar arasında tribündeki holiganların deşifresi edilmesi de var

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç spor sahalarındaki şiddeti bitirmekte kararlı. Kılıç yeni sezona yetişmesini planladığı devrim niteliğinde 10 madde hazırladı. Elektronik bilet uygulaması ile deplasman yasağının kaldırılması, planının sadece ilk basamakları. Şiddetin önlenebilmesi için mevcut yasayı uygulatmakta kararlı olan Bakan Kılıç, Spor Savcıları ile Emniyet'ten taviz vermeden görevini yapmalarını isteyecek. İllerdeki Spor Savcıları, aktif olacak ve saha olaylarında görevini eksiksiz yapacak. Statlara giriş yasağı olanlar, mutlaka karakollara gidip imza atacak. Holiganlar da artık deşifre edilecek, fotoğrafları stat ve salonların girişlerine asılacak.

İşte Bakan Suat Kılıç'ın hazırladığı 10 madde:

1 Elektronik bilet: Taraftarlar artık elektronik biletle sahalara girecek. Ve bu biletler sadece kredi kartı ile satılabilecek. Böylece taraftar hakkında bir bilgi bankası oluşturulabilecek.

2 Kameralı güvenlik sistemi: Her statta mutlaka kameralı güvenlik sistemi olacak. 60 milyon lirayı bulan maliyet, kulüplerce karşılanacak.

3 Karakola imza: Seyirden men cezası alanlar, karakola giderek imza verecek. Maça gitmediğini mutlaka beyan edecek. Gelmeyenleri bölge karakolları takip edip, yasal işlem başlatacak.

4 Holiganlar deşifre edilecek: Tribün olaylarını ateşleyen ve seyirden men cezası alanlar, deşifre edilecek. Fotoğrafları spor tesislerine asılacak.

5 Deplasman yasağı: Kulüp Başkanları, deplasman yasağını kaldıracak. Spor Bakanlığı bu girişim için öncülük yapacak.

6 Özel güvenlik: Başbakan'ın da rahatsız olduğu özel güvenlik, statlardan çıkacak. Emniyet güçleri asayişi sağlarken, özel güvenlik polisin emrinde hareket edecek.

7 Spor Savcıları: Tüm şehirlerde bulunan Spor Savcıları, aktif hale gelecek. Müsabakalarda mutlaka bu Savcılar bulunacak ve anında müdahale edebilecek.

8 Emniyette özel birim: Tüm maçlarda o ilin emniyet müdür yardımcısı görev yapacak. Spora bakan birim ayrı olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulup, holiganlar yakın takibe alınacak.

9 Spor Kulüpleri Yasası: Yeni sezon başlamadan kulüpler yasası TBMM'ye sunulacak. Yasanın detayları kamuoyu ile paylaşılıp toplumsal destek sağlanacak.

10 Kadın seyirci: Saha kapama ve seyircisiz oynama cezası olan maçlarda uygulanan "Kadın ve çocuk seyirci" uygulaması kalkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 'Kılıç' emir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN