İnönü tartışmasına son nokta!

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İnönü Stadyumu'nun yıkılması ve yeniden yapılmasının bin günden önce bitebileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 1.6.2013 15:31 Güncelleme Tarihi: 1.6.2013 15:43
Çeşitli açılış ve temel atma törenleri için Samsun'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Beşiktaş İnönü Stadyumu'nun yıkılması ve yeniden yapılmasının bin günden önce bitebileceğini söyledi.

Samsun'a çeşitli açılış ve temel atma törenleri için gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İnönü Stadı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Kılıç, İnönü Stadı'nın yenilenmesine destek verdiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Beşiktaş'a yeni bir stat yapılması bizim hükümet olarak başından beri destek verdiğimiz bir konudur. Bu konuda 3 farklı Beşiktaş başkanı ile hükümetimiz arasında farklı çalışmalar oldu. Başbakanımızın bu yönde kuvvetli bir iradesi var. Dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı ve şahsımın da çok büyük bir iradesi var. İnönü Stadı'nı Beşiktaş'a yine aynı arsa üzerinde yaparak kazandırmak yönünde hükümetimizin kararlı bir tutumu var.

Beşiktaş'ta herkes 'Kara Kartal' camiasının tamamı bütün Beşiktaşlı kardeşlerimiz başta Başbakanımız olmak üzere hükümetimizin yeni stadyum ile ilgili tutumunun farkındadır. AK Parti hükümetinin yeni stadyumun yapılmasını istemektedir. Stadyumun bulunduğu yerde yeniden yapılmasını istemektedir. Projeler üzerinde rengine varıncaya kadar, dış cephedeki taş işçiliğinin detayına varıncaya kadar bugüne kadar çok ayrıntılı bir çalışma yürüttük. Bundan sonraki sürecinde sağlam ve hukuki bir şekilde yürümesi gerekmektedir. Hiçbir şeyi aceleye getirmemek lazım.

Şu anda projenin Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda detaylı incelemelerine devam ediliyor. Yıkım izni için yasal müsaade vermemiz lazım. Mevcut stadın yıkılabilmesi için de yeni stadın yapım ihalesinin yapılmış ve ortaya çıkmış olması lazım. Mevcut eldeki stadyum devlet malıdır. Devletin malının yıkılmasına karar verebilmemiz için yeni stadyuma ilişkin resmi evrakı elimize almamız lazım. Resmi evrak olmadan devletin malını yıkıp, yarın ne olacağı belirsiz bir atmosfere bu olayı sürükleyemeyiz. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve eski başkan Yıldırım Demirören ile bu konuları defalarca konuştuk. Bizim yol haritamız net ve bellidir. Yol haritamızı da en iyi Beşiktaş'ı sevenler bilmektedir. Beşiktaş'ın taraftar grupları bilmektedir. Onlarla aramızda çok heyecanlı, sıkı ve çok iyi bir diyalog ortamı var. Çünkü orada yapılacak olan yeni stadyumun 2020 Olimpiyat Oyunları'nın vitrin projelerinden birisi olacak ve Beşiktaş Stadyumu'nda 2020'de ragbi müsabakaları yapılacak. O nedenle bugünkü durumun bir gecikme meydana getireceğini de kimse düşünmesin.

Bugün yıkıma onay verilmemesinden bir gecikme söz konusu olmayacak. Çünkü zaten stadyumun inşaat ihalesi henüz yapılmadı. İnşaat ihalesi yapıldıktan ve kesinleştikten sonra bir yandan yıkım izni verilecek, diğer taraftan müteahhitlik firmasına inşaat şantiyesi kurma müsaadesi verilecek. Bir yandan yıkım devam edecek bir yandan şantiye kurulacak, bir yandan da işin yapımına başlanacak. Beşiktaş Kulübü ile müteahhitlik firması kaç günde anlaşma sağlarlar bilmiyorum ama ilk etapta bin gün rakamından bahsedildi. O stadyumun yıkılması ve yeniden yapılması bin güne kalmayabilir."

"DÜNYA İSTANBUL'U TANIYOR VE BİLİYOR"
İstanbul 2020 Olimpiyatları'na destek sağlamak üzere Rusya'nın St. Petersburg kentinde yapılan Sportaccord toplantısını da değerlendiren Bakan Kılıç, "Rusya'nın St. Petersburg kentinde ikili görüşmelerimiz son derece faydalı geçti. Hep söylüyorum İstanbul bir dünya markası ve çok büyük artıları ve avantajları var. İstanbul o kadar kaliteli ve yaşam zevki o kadar yüksek bir şehir ki İstanbul'u bizim anlatmamıza gerek yok. İstanbul kendini anlatıyor. İstanbul'un önündeki engelleri aşmaya gayret ediyoruz. Dünya zaten İstanbul'u tanıyor ve biliyor. Bu adaylığımız 5 adaylığımız oluyor. İlk 4 adaylığımızda olimpiyat coşkusu yaşayamadık. Şuan hükümet desteğimiz tam. Başbakanımız çok büyük irade ile destek veriyor. Finansman problemlerini aşan ve ekonomik sorunların çözen bir Türkiye var. Bütün bu avantajlar İstanbul için olimpiyat coşkusunu yaşatmaya yetecek avantajlardır. Heyecanla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"GÜREŞİN OLİMPİK BRANŞ HÜRRİYETİNİ KORUMASI YÖNÜNDEKİ ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDİYORUZ"
Güreşin olimpiyatlarda kalmasını arzu ettiklerini ifade eden Bakan Kılıç, "Bu girişimlerde biz Petersburg ziyaretinde değil, son 6 aydan bu yana güreşin bir Türk sporu, bir ata sporu olmasından dolayı, güreşin olimpik branş hürriyetini koruması yönündeki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türk milletinin hayatında güreşin çok özel bir yeri var. Ata sporu olarak bildiğimiz güreş, peygamber sporu olarak bildiğimiz güreş ve olimpiyatın ilk branşlarından birisidir güreş. Olimpiyatın düzenlendiği ilk yıl var olan 9 branştan bir tanesi güreştir. Dolayısıyla ilk olimpik branşın olimpiyatlarda kalması bizim arzumuzdur. Ön eleme yapıldı son üç branş kaldı. Bunlara 7 Eylül'de bir tanesi karar verilecek. Bizim temennimiz güreşin olimpik yolculuğuna devam etmesidir. IOS kriterleri şu aşamada buna izin vermiyor ama keşke mümkün olsa olimpik branşların sayısı biraz daha artabilse" ifadelerini kullandı.

GEZİ PARKI
İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nda yaşanan olayları da değerlendiren Bakan Kılıç, "Arkadaşlar dün gece yurt dışından döndüm, medyadan takip ettim. Yapacağım yorumlar sağlıklı yorumlar olmayacaktır. İçişleri Bakanımız bugün ne dedi bilmiyorum, İstanbul'daki yöneticiler ne dedi bilmiyorum. Bu konuda onların görüşlerine, beyanatlarına kulak vermek daha sağlıklı olacaktır. Nihayetinde Türkiye demokratik bir hukuk devleti ve her şey bu çerçevede değerlendirilecektir. Olayı yerinde yaşayanların görüş beyan etmeleri daha sağlıklı olur" açıklamasında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnönü tartışmasına son nokta!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN