Şiddete gün ışığı ayarı

Giriş Tarihi: 3.6.2013

Şiddetin önüne geçmek için elektronik bilet, kameralı güvenlik sistemi gibi uygulamaları yeni sezonda hayata geçirmeye hazırlanan Bakanlık, maçların da gündüz oynanması için çalışma başlattı

Geçen sezon art arda sahalarda meydana gelen olaylar üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni sezon için bir takım önlemleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlık son olarak önümüzdeki sezon Süper Lig maçlarının (Özellikle Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor ve Fenerbahçe) daha erken veya gündüz oynanması için bir çalışma başlattı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla başlatılan çalışmada futbolun bir keyif unsuru olması, insanların gündüz gözüyle maçlara gitmesini teşvik etmek, özellikle büyük takımların akşam maçlarında yaşanan olayları minimum düzeye indirmek planlanıyor. Futbolu bir erkek olgusu olmaktan çıkarıp, büyük takımların maçlarına aileleri çekmek de amaçlar arasında.

ALMANYA
Cuma akşamı ilk mücadele 20:30'da başlıyor. Cumartesi 7 karşılaşma ise saat 15:30'da oynanıyor. Ardından 18:30'da bir mücadele daha var. Pazar programında ise ilk maç 15:30, ikinci karşılaşma 17:30'da start alıyor.

İNGİLTERE
İngiltere'de hafta Cumartesi 12:45'te oynanan ilk maçla açılıyor. 15:00'de 7 karşılaşmayla devam ediyor. Pazar günü ise mücadeleler 13:30 ve 16:00'da. Hafta Pazartesi saat 20:00'de oynanan maçla sona eriyor.

İTALYA
İtalya'da son olarak Lazio-Roma arasındaki kupa finali güvenlik gerekçesiyle 18:00'de oynandı. Ligde ise Cumartesi ilk maç 18:00, ikincisi 20:45'te. Pazar 12:30'da ilk maçın ardından, 7 maç 15:00'de başlıyor. Kapanış ise 20:45'te.

ÖRNEK MODEL İNGİ LTERE LİGİ OLACAK
Özellikle gece maçları öncesi, gün boyu alınan alkolün de olayların patlamasında ve futbolda şiddetin körüklenmesinde önemli bir faktör olduğu savunuluyor. Futbola gündüz ayarıyla ilgili bakanlık uzmanlarının hazırlayacağı rapor Bakan Suat Kılıç'a sunulacak. Kılıç'ın yapacağı değerlendirme sonrası Türkiye Futbol Federasyonu ile rapor paylaşılacak. "Futbolda gün ışığı" modeli için özellikle İngiltere Ligi'ndeki sistem ele alınıyor. Bu arada ligin Ağustos ayında başlayacak olması nedeniyle aşırı sıcaklar geçene kadar gece maçlarının devam edeceği planlanan yeni uygulamada yer alacak.

BİR GÖRÜŞ:
Metin TEKİN
Gündüz maçları daha keyifli
Futbol hayatım boyunca yıllarca gündüz karşılaşması oynadığımdan gece maçları bize çok farklı ve özel geliyordu. Bugün baktığımızda ise -eğer yayıncı kuruluş için de mümkünse, onları zarara uğratmayacak ise- ben futbol karşılaşmalarının hafta sonu gündüz oynanması taraftarıyım. Hafta sonu gündüz futbolun eğlence ve şov olduğuna inanıyorum. Tabii ki hafta arası insanların gelebilmesi için maç saatleri akşama alınabilir ama bana göre gündüz futbol maçlarını izlemek çok daha keyifli oluyor.

BİR GÖRÜŞ: Bülent TİMURLENK
Çocuklar için büyük bir fırsat
Gece maçları bir medeniyet kriteri değil, Alman ve İngilizler başta olmak üzere Avrupalı'nın böyle bir derdi yok. İtalya'da Roma derbisi, Arjantin'de River-Boca derbisinin gün ışığında oynanma sebebi, futbol terörüne gece karanlığında yeterli önlem alamayan yerel otoriteler. Gündüz maçları, çocukların futbolu stadyumda keşfedebilmeleri için büyük fırsat. İngilizler için bir futbol maçı sadece 90 dakika değil, öncesindeki 3-4 saatlik coşkudur. Gündüz maçlarına gelecek çocuklara yüzde 50 indirim, 6 yaşından küçüklere bedava bilet, güzel oyunu sevdirmenin en kestirme yolu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddete gün ışığı ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN