Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Horon gibi dik oynayacağız!

1461 Trabzon'da gösterdiği başarıyla Trabzonspor'a terfi eden Mustafa Reşit Akçay yeni sezonla ilgili planlarını SABAH'la paylaştı. Akçay, "Horondaki gibi dik yani cesurca oynayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 6.6.2013
Trabzonspor'da yeni yönetimle birlikte hızlı bir şekilde göreve getirilen 1461 Trabzon'un teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay'la bordo mavili takımın geleceğini konuştuk.. Kariyerinin başında arabasını satarak Hollanda'ya giden ve Ajax'ta futbol eğitimi alan Mustafa Akçay, yeni sezondaki hedeflerini, planlarını, ideallerini anlattı. "Biz kendi malımızı, elimizdeki malzemenin değerini ucuzlattırdık. Bu kulübün malı çok değerli, tüysüz yetimin hakkı var. Ve bu malı biz bana göre değersizleştirerek onların piyasada daha iyi para etmesini engelledik."

Psikolojik departman kuruyoruz

"Sorunlu oyuncularla alakalı pedagojik bir takım çalışmalar, dışarıdan da destek alarak sorunları çözmek gibi bir yanım vardır. Sonuçta biz bir iş yapıyoruz ve hiçbir zaman düz bir yol olmayacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Bu yollarda yokuşlar çıkışlar olacak. Arada bir köprü vazifesi görecek alanlar olacak. Dolayısıyla biz bu yolculukta dışarıdan alacak olduğumuz desteklere de açığız. Ünal Karaman hocayla da psikolojik departmanla ilgili fikir alış verişinde bulunduk. Orada da katkı yapılabilir mi diye çalışma yapıyoruz. 10 milyon Eurolar verdiğimiz oyuncuların insan olma yanını unutmadan onlardan daha üst düzey performans elde etmek için her türlü argümanı kullanmak için harekete geçeceğiz ve bu alt yapımızda var."

Başarısızlık korkum yok, rahatım!

En alt birimden en üst birime kadar görev yaptınız. İçinizde bir endişe var mı?
Kesinlikle yok. Türkiye'nin en büyük takımında çalışıyorum. Bu çok büyük bir sorumluluk. Başarısızlık korkum yok. Temkinli olacağım ve iddialı konuşmama konusunda çok dikkatliyim. Detaylarla çok fazla uğraşacağım. Uykumdan ve diğer isteklerimden feragat edeceğim. Sosyalleşme belki eksiklerimiz olacak ama bu süreci Trabzonspor'un yapısını geliştirmek ve başarılı olmak için kullanacağım. Özel hayatım zaten çok sınırlıydı onu daha da aşağıya çekeceğim.

Sevgisizlik ortamı bitecek

Daha önçe "Trabzon'da sevgisizlik var" demiştiniz. Bunu kaldırmak için çabanız olacak mı?
Kesinlikle olacak. Buna ilerleyen günlerde belki size anlatamayacağız ama yaşayarak ve duyarak göreceksiniz. Bunların nasıl fark haline geldiğini, halkla nasıl ilişkiler kurularak halkın takımı olan bu kulübün bir yerine dokunarak göstereceğiz. Halktan bir sinerjinin takıma geçmesini sağlayıcı tavırlar ve projeler geliştireceğiz.

Sorunlu da olsa herkese kapı açık

Sorunlu oyuncu takıntınız yok mu? Tedaviye veya Trabzonspor için faydalı olmaya gelen her oyuncuya kapınız açık diyebilir miyiz?
Tabii ki, gönlümüz açık, kapımız açık, yüreğimiz açık, kucağımız açık, kollarımız açık bekliyoruz. Onu sağlayacağız. İşimizi iyi yaparsak, oyuncu portföyüne bunu sağlıklı anlatabilirsek onların kalbine giden yoldan gidersek, başarıya er ya da geç ulaşırız. Karşımızda insan var. Profesyonel de olsa sonuçta bir kalbi var hisleri var onların da...

Ekonomik gerçeklerle yüz yüzeyiz

Süper Lig'de de Mustafa Akçay farkı olacak mı?
Süper Lig'deki kriterler ve çıtanın çok yüksek olduğu gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Olayların çok da kolay olmayacağı gerçeği var. Evet, biz başarılı olacağız diyeceğiz, çok çalışacağız ama sonuçlarla ilgili konuşmak için erken. Kulübümüzün ekonomik yapısının biraz aşağıda olması bizim bazı hamlelerimizi geciktirebilir ama amacına varmasına engel olamaz. Ekonomik koşullar daha iyi olsa beklentilere karşılık vermek gerekebilirdi.

Çok oyuncuya ihtiyacımız yok
Trabzonspor'un çok fazla oyuncuya ihtiyacı yok. Transfer tek başına teknik adama bırakılamaz. Ekonomik olarak dikkat etmeliyiz.

Yöneticilerimize saygılı olmalıyız
Trabzonspor için bu kadar zaman ayıran yöneticilere saygısızlık yaparsak bir daha yönetici bulamayız, saygısızlık yapılmamalı...

Bernabeu hayali ne oldu?
O statta bir gün final oynama hayalimi hala koruyorum. Bir insanın hayalleri, idealleri yoksa çöpten farksızdır çünkü...

Aşağıdan, Süper Lig'e adım adım
12 Aralık 1958, Trabzon doğumlu.
Teknik adamlık kariyerine ilk olarak 2001-2002 sezonunda Bulancakspor'da başladı. Sonrasında Gümüşhane, Pazar, Arsin, Ofspor, Beylerbeyi, T.Linyit ve 1461 Trabzon'u çalıştı.
1461'de iken kupada F.Bahçe ve G.Saray'ı yenip gösterdiği başarılı performansla tüm dikkatleri üzerine çekip Trabzonspor'a terfi etti.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Horon gibi dik oynayacağız!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN