Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Biz bu işte yokuz

Başta üç büyük kulüp olmak üzere bir çok kulübün taraftar grupları sağduyu açıklamaları yapıp "Biz bu işte yokuz" dediler. Taraftarlar iyi niyetle başlayan eylemlerin artık yakıp yıkmayı hedeflediğini söylüyor

Giriş Tarihi: 11.6.2013
Gezi Parkı eylemleri için pazar günü bir araya gelen ve Taksim'e yürüyen futbolseverler, gün geçtikçe farklı düşünmeye başladı. İstanbul kulüpleri ve diğer Anadolu kulüplerinden taraftar gruplarının liderlerinin Gezi Parkı eylemlerinin ilk günkü samimiyetini ve çevreci kimliğini yitirdiğini belirterek alanlardan çekilme kararı aldı. SABAH'a konuşan isimlerin konuyla ilgili düşünceleri şöyle:

İlk gün gittik ama artık yokuz

VEYSEL GİLEY (ultrAslan Taraftar Grubu Başkanı)
"UltrAslan olarak kesinlikle bu işin içinde olmayacağız. Yürüyüşün hiçbir yerinde yokuz. Sadece ilk gün binlerce kişi doğa için gittik. Ancak bazı ayrılıkçı örgütlerin bize katıldıklarını gördük. Sloganlar siyasi olmaya başladı. Ağacı koruma amacı olan kişiler çiçekleri söküp atıyorlar, orada nasıl taraf olalım. Biz bu yürüyüşlerin hiçbir yerinde yokuz, olmayacağız da. Çünkü bu eylemler saptırıldı."

Sporla siyaseti ayırmak gerek

YÜCEL ASLAN (Genç Fenerbahçeliler Tribün Lideri)
"Biz Genç Fenerbahçeliler olarak bu tip organizasyonların her zaman dışında durduk. Gezi Parkı'ndaki olaylar haddini aşmış ve siyasi bir kulvara girmiştir. Biz hiçbir şekilde siyasetin içine girmedik, girmeyiz. GFB bu duruşuyla diğer takım tribünlerine örnek olmuştur. Bizler takımımızı tribünde ölümüne destekledik, desteklemeye de devam edeceğiz. Gezi Parkı eylemlerine Fenerbahçe adına katıldığını söyleyenlerin birçoğu hayatı boyunca maça gelmemiş insanlar. Spor ve siyaseti birbirinden ayırmak gerek."

Çarşı kanunsuzluğa karşı

ERDAL KELEŞ (Beşiktaş'ın tribün liderlerinden)
"Toplumun isteklerini, kurallara ve kanunlara uygun şekilde dile getirmek için yapılan eylemler demokratik haktır. Bunu yaparken başkalarının haklarına saygılı olmak, yıkıp, yakmamak esastır. Eylem yapan insanlar temiz amaçlarının başkaları tarafından kullanılmasına ve provoke edilmesine izin vermemelidir. Polisimiz de bu toplumun insanı, eylemciler de... Biz bu bilinçteyiz. Herkes aynı bilinçle hareket ettiğinde sorunlar asgariye inecektir. Çarşı, kanunsuzluğun her türüne karşıdır."

Siyasi yelpazede olmayız

MEHMET FINDIKÇI (Trabzonlu Gençler Grubu Lideri)
Trabzonspor Kulübü, Gezi Parkı protestolarıyla ilgili olarak, "Tertemiz formamızın, sportmenlik dışı, provokatör ve şiddet üreten grupların organizasyonlarının içerisinde gösterilmesinden rahatsızlık duymaktayız" derken, Trabzonlu Gençler Grubu Lideri Mehmet Fındıkçı da, "Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da haklı duruşumuzu sekteye uğratacak hiçbir birlikteliğin içinde olmayacağız. Hiçbir siyasi yelpazenin içinde de yer almadık" ifadelerini kullandı.

Eylemler artık siyasallaştı

MEHMET GÜZELSÖZ (Teksaslılar Derneği Başkanı)
"Taksim olaylarının ilk günlerinde arkadaşlarımızı serbest bıraktık. İstanbul ve Bursa'daki gösterilere bireysel olarak katılanlar oldu. Çünkü biz Teksaslılar Derneği olarak tek bir siyasi görüşe sahip taraftar grubu değiliz. O nedenle bağlayıcı bir karar almadık. Gezi Parkı olayları ilk günlerde normal bir tepkiydi. Fakat son günlerde bu işin tamamen siyasallaştığını düşünüyorum."

Huzursuzluk fayda getirmez

ERDAL ŞAHBAZ (Eskişehirspor Kulübü Basın Sözcüsü)
"Kuşkusuz hak aranır. Ancak demokratik ölçüler içinde yıkıp dökmeden, kamu mallarına zarar vermeden hareket edilmeli. Gerek eylemi yapanlar gerekse bizleri yönetenler daha sağduyulu olmalı. Kavga, iç huzursuzluk kimseye fayda getirmez. Eylemlere katılanlar bu hususlara dikkat etmeli."

Eylemde provokasyon var

HARUN KUMUŞOĞLU (Rizespor Taraftarlar Derneği Başkanı)
"Gezi Parkı eylemleri artık farklı bir boyut aldı. Taraftar olarak Gezi Parkı eylemlerine ilk aşamada olumlu baktık ancak eylemler artık amacının dışına çıktı. Provokasyonlara alet oldu. Marjinal gruplar tarafından proveke edildi ve istedikleri gibi eylem yapmaya başladılar. Bu da son derece üzücü ve düşündürücüdür. Biz Rizespor taraftarları olarak artık bu eylemlere destek vermiyoruz."

Samimi olduklarına inanmıyorum

HASAN HİLMİ ÖKSÜZ (Kasımpaşa Başkan Vekili)
"Gezi Parkı olaylarını gerçekleştirenlerinin samimi olduklarına inanmıyorum. Devletin polisine karşı koyan, devletin malını yakan ve yıkan insanları, iç ve diş mihraklı örgütler yönlendiriyor. Yani Türk Devletini yıkmak istiyorlar."

Çevreye duyarlıyız ama...

ALİ KAHRAMANLI (Mersin İdman Yurdu Başkanı)
"Böyle bir olayı tasvip etmiyoruz. Bir ağaç sökme diye başlayan olay çok farklı yerlere taşındı. Türkiye'ye zarar verdiğini düşünüyorum. Çevreye duyarlı kitle çevreye zarar vermemeli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Biz bu işte yokuz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN