Ödüller gibi kupanın iadesi de gündeme gelir

Giriş Tarihi: 12.6.2013
2010-2011 sezonunda şikeyle ilgili kararların verildiği dönemde TFF Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nda (PFDK) görev yapan üye avukat Yusuf Reha Alp dün UEFA'daki son gelişmeleri SABAH'a değerlendirdi.

SORU 1: Şike süreciyle ilgili UEFA'nın karar süreci nasıl işleyecek?
UEFA'dan daha karar çıkmadı, raportörün raporlarına bakıldı, buna iddianame de diyebiliriz. Raportörün ceza istediği konular için savunmalar alınacak, sonra karar verilecek. Ben, kararların ağır ifadeler içeren rapor doğrultusunda çıkacağını düşünüyorum. Raportörün altını çizdiği maçlar benim PFDK'da görev yaparken şerh koyduğum maçlarla hemen hemen aynı olduğu için UEFA süreci bana sürpriz olmadı. Ben Trabzonspor ve Bursaspor'un yerinde olsam UEFA'daki dosyaya müdahil olurdum.

SORU 2: UEFA, yargılama için neden iki yıl bekledi?
TFF, şike için kararını verip karar metinlerini UEFA'ya yolladı, raportör incelemelere başladı. Raportör bütün dosyaları inceleyip adilane bir rapor hazırlamak için titiz bir çalışma yaptı. Bu kadar beklenmesini, raportörün kimsenin itiraz edemeyeceği adilane bir rapor hazırlama çabasına bağlıyorum. Benim görev yaptığım PFDK 1 Mart'ta göreve gelip 6 Mayıs'ta kararı açıklamıştı. Bizim PFDK olarak sadece Fenerbahçe için incelediğimiz 19 dosya vardı. Bunların UEFA'ya gönderilmesi, UEFA tarafından tercüme edilmesini düşünürsek neden bu kadar uzun sürdüğünü anlayabiliriz.

SORU 3: UEFA kulüplere ve kişilere ceza verirse Türkiye'de TFF Tahkim Kurulu'nun onayladığı cezalar tekrar gündeme gelir mi?
Tahkim Kurulu'nun kararları her ne kadar kesin olsa da yeni bir delil ve konuyla ilgili yeni bir mahkeme kararı çıkarsa yargılamanın yenilenmesi gerekir. Dolayısıyla UEFA Disiplin Kurulu'nun vereceği karar, daha önce Tahkim Kurulu'nun onadığı kararları yeniden gündeme getirir. Ve şike dosyasının yeniden PFDK'ya sevkiyle UEFA'nın yeni kararı doğrultusunda yeni kararlar verilmesi beklenebilir. Kaldı ki daha önce Tahkim'in onayıp daha sonra değişen bir sürü karar örneği var.

SORU 4: Ödüllerin iadesi söz konusu olabilir mi?
Şayet UEFA ceza verir, dosya TFF kurullarınca yeniden ele alınır ve UEFA ile aynı minvalde karar çıkarsa TFF yönetimi ceza alan kulüplerin o sezon elde ettikleri tüm kazanımların iadesine karar vermek zorundadır. Buna 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe'nin kazandığı şampiyonluk kupası da dahildir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödüller gibi kupanın iadesi de gündeme gelir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN