Basına UEFA ayarı

Giriş Tarihi: 15.6.2013

UEFA, Infantino-TFF heyeti görüşmesine ilişkin birçok Türk gazetesinin manşete taşıdığı haberleri sert bir dille yalanladı

UEFA Asbaşkanı Gianni Infantino ile TFF heyeti arasında önceki gün F.Bahçe ve Beşiktaş'ın Disiplin Kurulu'na sevkiyle ilgili yapılan görüşme sonrası birçok Türk gazetesi "UEFA geçmişe dönük ceza talebinde bulunmayacağı garantisini verdi ve ceza ertelenebilir" iddiasını manşete taşımıştı. UEFA, dün yaptığı açıklamada görüşmeyle ilgili Türk basınında yanıltıcı haberlerin yer aldığı belirtilerek "UEFA Disiplin Kurulu'nun bağımsız olduğunu belirtir ve UEFA yönetiminin prosedürün ne getireceği konusunda tahmin yürütemeyeceğinin altını çizeriz" denildi.

Adil ve eşit karar verilecek sözü

UEFA yaptığı açıklamada adalet ve eşitlik ilkesine vurgu yaptı: "UEFA Disiplin Komitesi, UEFA Disiplin Yönetmeliği'ne göre hareket edecek ve bir karara varacaktır. Burada UEFA'nın, TFF'nin daha önce aldığı kararlardan etkilenip etkilenme olasılığı hakkında bir sonuca varılamaz. UEFA Disiplin Müfettişi, raporunda TFF'nin aldığı kararları ve içeriğini, ayrıca devam eden mahkeme sürecine de değinmiştir. Buna ek olarak Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın disiplin prosedürlerinin ve çıkacak kararın adil ve eşit olacağı konusunda UEFA'nın yüzde yüz güveni vardır."

Kazanma şansımız %50

Daha önce CAS'taki davada kulübü savunan Jean Louis Dupont'un kapısını çalan F.Bahçe, Belçikalı avukattan olumsuz cevap alınca bu kez İsviçreli avukat Gianpaolo Monteneri'nin kapısını çaldı. Monteneri ile ilk görüşmeyi Deniz Tolga Aytöre yaparken, İtalyan asıllı avukatın Dupont'tan daha temkinli olduğu ve "Davayı kazanma şansımız yüzde 50" dediği bildirildi. Bu arada Monteneri, Steaua'nın davasını da Romanya Futbol Federasyonu'nun ricasıyla üstlenecek.

Dupont'tan yorum geldi

Fenerbah çe'nin davasını üstlenmesi için kapısını çaldığı ancak olumsuz yanıt aldığı Belçikalı avukat Jean Louis Dupont Dulce Sport'a konuştu. Steaua Bükreş'in davasını üstleneceği ile ilgili olarak Romanya'da ortaya atılan iddialara da yanıt veren Dupont, "Steaua konusunda hiçbir şey bilmiyorum. Ortada sanırım bir yanlış anlama var. Steaua'dan kimse benimle temas kurmadı. Konuyla ilgili temas kuran Türk ekipleriyle de beraber çalışmayacağız. Ama ortada Steaua ve diğer Türk takımları için ciddi ve çok zor bir süreç var" diye konuştu.

Avrupa'dan men ilk ceza olur!

UEFA dosyasıyla ilgili F.Bahçe ve Beşiktaş'ın davasında çıkacak kararı "temyiz edecek" olan komitenin üyelerinden Portekizli Antonio Martagua, Portekiz'in Publico gazetesine şunları söyledi. "21 Haziran'daki duruşma öncesinde sözü geçen takımların gelecek sezon Avrupa'da oynama şansının olduğuna inanmıyorum. Benim şahsi görüşüm; bir yıl Avrupa'nın dışında kalma cezası sadece ilk ceza olacak, bunun dışında da UEFA diğer dava açma haklarını saklı tutacaktır."

Olayın fotoğrafını çektik

Nyon'a giderek UEFA ile görüşme nedenlerini, "Bu kadar hassas ve önemli bir meselede TFF olarak fotoğrafı çekmek ve olayı anlamak" olarak özetleyen Servet Yardımcı, UEFA'nın açıklamalarını ise yerinde bulduğunu söyledi. Yardımcı, "Infantino ve diğer yöneticiler savunmalar alınmadan, kurallar karar vermeden bir yorum yapamazlar. Infantino ve diğer arkadaşlarla 2 saati aşan bir görüşme yaptık. Çıkardığımız sonuç, F.Bahçe ve Beşiktaş dışında diğer takımların davaya bulaşmayacağı yönünde" dedi. Adalet konusunda kaygılarını diye getirdiklerini de belirten Yardımcı şöyle konuştu: "Herkese eşit olunacağı vurgusunu yaptılar. Savunmanın sonucuna göre karar verilecek. Tek temennimiz sürecin tamamlanması. TFF olarak bu dosyanın bir an önce kapanmasını istiyoruz." FATİH DOĞAN

BİR GÖRÜŞ: Galip ÖZTÜRK

Infantino ser verip sır vermez
Önceki akşam bir internet sitesinden UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino'ya ait olduğu öne sürülen sözler yayınlandı. Spor Müdürümüz Murat Özbostan, iddiaların doğru olup olmadığı konusunda beni aradı. Yaptığım araştırmada Infantino'nun bu tür söz ya da vaatlerde bulunmadığı bilgisini aldım. Yıllardır tanıdığım UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, bu tür konularda ser verip sır vermeyen bir isim. UEFA içerisinde ne başkan ne de yönetim kurulu üyeleri, Disiplin Kurulu'na taşınan bir konuyla ilgili demeç verir. Üstelik, Infantino'nun iki kulübün kurula sevkinde başkan Platini ile birlikte önemli rol oynadığı da biliniyor. UEFA da zaten dünkü açıklamayla beyanların doğru olmadığını teyit etti. Artık kurulun kararını bekleyeceğiz.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basına UEFA ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN