Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beşiktaş savunması sona erdi

Giriş Tarihi: 21.6.2013 11:32 Güncelleme Tarihi: 21.6.2013 19:02
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman başkanlığındaki heyet; UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'nda savunmasına yaptı.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman çıkışta "Savunmamızı yaptık. Haklılığımızı anlattık. Söylenebilecek her şeyi söyledik" ifadesini kullandı. Serdal Adalı ise "Toplantıda Beşiktaş-İstanbul BŞB maçını izledik. Toplantı çok verimli geçti. UEFA Disiplin Kurulu kararını pazartesi verecek" dedi.

UEFA'DAN NASIL BİR SONUÇ ÇIKAR? İŞTE İHTİMALLER

İsviçre'nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde gerçekleştirilen duruşmalı toplantının ardından UEFA'nın konuyla ilgili kararını ay sonuna kadar açıklaması bekleniyor.

Orman ve Adalı, ayrı ayrı geldikleri UEFA merkezinde bir süre sonra bahçeye çıkarak sohbet etti.

UEFA Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios'un sunmuş olduğu rapor çerçevesinde, 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor takımları arasında Kayseri'de oynanan Türkiye Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle, Beşiktaş Kulübü'nün eski asbaşkanı Serdal Adalı ve eski teknik direktörü Tayfur Havutçu ile siyah-beyazlı kulüp, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler kapsamında, UEFA Avrupa Ligi 2013-2014 sezonu talimatı idari kriterlerine aykırılık iddiasıyla UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti.

Palacios, Beşiktaş ve ilgililer hakkında şu cezaları istemişti:

"Beşiktaş'ı 2013-2014 sezonu için UEFA Avrupa Ligi müsabakalarından men etmek, disiplin talimatı ihlalinin ciddiyetine bağlı olarak, disiplin kurulu tarafından kararlaştırılacak bir süre boyunca gelecekteki UEFA müsabakalarından men etme yönünde Beşiktaş'a karşı ilave yaptırım uygulanmasını değerlendirmek ve Serdal Adalı ile Tayfur Havutçu hakkında futbolla ilgili her türlü faaliyete katılmalarına ömür boyu men cezası uygulamak."

Kulüp ceza alırsa, tahkim süreci başlayacak. Tahkim Kurulu'nun ise itirazları inceledikten sonra en geç 15 Temmuz'a kadar nihai bir sonuca varması bekleniyor. Bundan sonra da Beşiktaş'ın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurma hakkı bulunuyor.

Diğer taraftan yine UEFA Denetim ve Disiplin Komitesi'ne sevk edilen Fenerbahçe'nin duruşması ise yarın sabah yapılacak. Savunma yapacak Fenerbahçe heyetine, kulüp başkanı Aziz Yıldırım başkanlık edecek.


FENERBAHÇE YARIN NYON'DAKİ DURUŞMALI TOPLANTIDA SÖZLÜ SAVUNMA YAPACAK

Futbolda şike iddiaları nedeniyle UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk edilen Fenerbahçe Kulübü, yarın duruşmalı toplantıda sözlü savunma yapacak.

Yazılı savunmasını ve itirazlarını daha önce kurula sunan sarı-lacivertli kulüp, Nyon'da gerçekleştirilecek toplantıda kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ın da yer alacağı bir heyet ile temsil edilecek.

Fenerbahçe Kulübü'nü duruşmalı toplantıda Almanya'nın hukuk bürolarından Martens ile kulübün yönetim kurulu üyesi avukat Deniz Tolga Aytöre ve avukat Ayhan Çopuroğlu savunacak. Aziz Yıldırım'ın savunmasını ise kendisi ve Aytöre yapacak. Kulübün yönetim kurulu üyesi Şekip Mosturoğlu'nun savunmasını kendisi ve avukat Çopuroğlu, asbaşkan İlhan Ekşioğlu'nun savunmasını ise avukat Ersan Şen verecek. Eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım'ı Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi avukat Yasemin Merçil, altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı da avukat Abdullah Kaya temsil edecek.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler ve savunma yapacak heyet, gün içinde İsviçre'ye gidecek.

UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu, 3 Temmuz 2011 tarihinde başlatılan soruşturma ve takip eden gelişmeler çerçevesinde, Fenerbahçe Kulübü'nü "doğrudan veya dolaylı olarak maç sonucuna etki edecek eylemde bulunduğu" gerekçesiyle, kulüp başkanı Aziz Yıldırım, yönetim kurulu üyeleri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu, eski yönetim kurulu üyesi Ali Yıldırım ile altyapı koordinatörü Cemil Turan'ı ise disiplin ihlali işledikleri gerekçesiyle UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevk etmişti.

UEFA Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios'un sunduğu raporda, "Fenerbahçe'yi gelecek 2 sezon UEFA müsabakalarından men etmek, Aziz Yıldırım, Ali Yıldırım, Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu ve Cemil Turan için hak mahrumiyeti" şeklinde ceza istemleri yer alıyordu.


- Taraftarlardan protesto yürüyüşü


Fenerbahçeli taraftarlar, sarı-lacivertli kulübün yarın yapacağı savunma sırasında UEFA merkezinin bulunduğu Nyon kentinde protesto yürüyüşü yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden İsviçre'ye gidecek taraftarlar, Fenerbahçe'nin, UEFA Denetim ve Disiplin Kurulu'na sevkini protesto etmeyi planlıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beşiktaş savunması sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN